Rokanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Roka Ne İşe Yarar? Rokanın Az Bilinen Faydaları

Rokanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Roka Ne İşe Yarar? Rokanın Az Bilinen Faydaları

Roka; salataların içerisinde yaygın bir şekilde kullanılan koyu yeşil yapraklı bir bitki olarak tanımlanabilir. Kökeni Akdeniz'den olup, turpgiller familyasına aittir. Bunun yanı sıra roka, içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde insan vücuduna oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. 

Roka; kalsiyum, mineraller, vitaminler, potasyum, magnezyum, fosfor, sodyum, yüksek oranda C vitamini, A, E, K vitaminleri, folik asit ve az da olsa B vitaminine sahiptir. Roka; sağlık bakımından oldukça faydalıdır. Bununla beraber; kalbi korur, göz sağlığını iyileştirir, kanser riskini azaltır, kiloyu kontrol altına alır, sindirime yardımcı olur, kan basıncının kontrol edilmesine katkısı vardır, şeker hastalığını önler, sağlıklı kemikler adına kalsiyum ve K vitaminine sahiptir. 

Rokanın Faydaları Nelerdir? 

Rokanın faydaları;

 - Kanın gereksinim duyduğu oksijenin değerini yükseltir.

 - Hastalanmaya karşı bağışıklığı güçlü tutar.

 - Vücut direncini arttırır.

 - Göz ve diş sağlığına olumlu etkileri vardır.

 - A vitamini açısından zengindir.

 - Kemik sağlığına faydalıdır.

 - Hafızayı geliştirir.

 - Görme yeteneğini arttırıp, yaşlılık döneminde görme problemlerinin önüne geçer.

 - Unutkanlık riskini en aza indirger.

 - K vitamini açısından zenindir. 

 - Boğazda bulunan balgamı söker.

 - Kanserli hücrelerin oluşumunu önler.

 - Vücudun B vitamini gereksinimini karlılar.

 - Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

 - Vücutta bulunan toksini atar. 

Roka Neye İyi Gelir? 

Roka, zengin bir C vitamini kaynağıdır. A, K, P vitaminleri, glukozinolat, kalsiyum gibi mineraller ve vitaminleri içermektedir. K vitamini açısından büyük önem taşır ve 100 gramı günlük kişisel ihtiyacı karşılamaktadır. Son yıllarda besin değerinin yüksek olduğu anlaşıldığından Avrupa ve Amerika'da da tüketilmeye başlamıştır. Itırlı tadı sayesinde salatalara lezzet katan roka birçok hastalığa şifa olmaktadır. 

Roka Ne İşe Yarar? 

Roka içerisinde beta-keroten bulunur. Bu yüzden; sarı nokta, kanser gibi rahatsızlıkların seyrinin yavaşlamasına etki eder. Genel sağlık adına da mutlaka olarak tüketilmesi gerekir. Kalsiyum gibi içeriklerden ötürü oldukça faydalı olan roka, daha az oksalat içermesinden daha fazla tercih edilir. 

A vitamini bakımından oldukça yüksek bir orana sahip olan roka, göz sağlığı açısından da önemlidir. A vitaminin eksikliği; gece körlüğü, kornea, göz iltihabı, göz kuruluğu gibi durumlara sebep olabilir. 

Folat; gebelik adına gereklidir. Bebeğin doğum kusurlarına karşı korunmasına yardımcı olan bu bileşen, rokada bolca bulunur. 100 gram rokanın yüzde 25'i folat bileşeninden oluşmuştur. 

Rokanın Az Bilinen Faydaları

Rokanın az bilinen faydaları;

- Rokanın içinde yer alan glukozinolat bileşeni; bağırsak ve akciğer kanserini önlemek konusunda oldukça etkilidir. Bu bileşenler açısından zengin olan rokanın, gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda hipotiroid riski oluşabilmektedir.

 - Roka, K vitamini açısından oldukça zengindir. Bununla beraber günlük K vitamini gereksiniminin tamamını karşılar. K vitamini ise; kemik gelişimi ve sağlığı açısından çok yararlıdır. Roka devamlı tüketildiği zaman beyin hücrelerine de yarar sağlar.

 - C vitamini oranı çok yüksek olan roka, antioksidan bakımından da etki sağlayıp, cilde çok önemli faydalarda bulunur. Bunun dışında başka hastalıklara karşı da korur. 

 - Roka, bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitkidir.

Rokanın Zararı Var mıdır?

Her bitkide olduğu üzere rokanın da fazla tüketilmesi, insan sağlığı bakımından zararlıdır. Roka pek çok hastalığa şifadır ancak gün içerisinde tüketilmesi gereken miktar aşılırsa midede ağrı ve yanma meydana gelebilir. 

Roka Mideye Zararı Var mıdır?

Ülser ve gastrit gibi hastalıkların var olmasıyla beraber roka fazla tüketilmemelidir. Ekşi tadı ve içindeki maddeler, kişinin midesine etki edecek olabileceğinden şikayetler artabilir. Bu durum da mideye zarar verebilir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS