Rutinleşip dinmeyen bel ağrısı yaşıyorsanız bunları yapın!

Rutinleşip dinmeyen bel ağrısı yaşıyorsanız bunları yapın!

Bel ağrısı, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipi. Bel ağrısı denince de akla gelen ilk şey bel fıtığı oluyor. Ancak bu ağrılar başka pek çok nedenden kaynaklanabilir. Eğer siz de uzun zamandır dinmeyen bel ağrıları ile mücadele ediyorsanız bu haberi mutlaka okuyun. "Bel ağrısı nasıl tedavilir?" sorusunun cevabını Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Hakan Seçkin verdi

Bel ağrısının pek çok nedeni olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Hakan Seçkin, ''Tüberküloz ve brusella gibi hastalıklar, kemik erimesi (osteoporoz), kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel ağrısına neden olan önemli hastalıkların başında geliyor.

Bel ağrısının nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır.

Bazı bel ağrılarının psikolojik olup olmadığı kapsamlı şekilde araştırılmalı" dedi.

Rutinleşen ve geçmeyen bel ağrıları için bir uzman doktora başvurulması gerektiğini belirten Seçkin, cerrahi müdahale veya ağrı cerrahisi seçenekleri düşünülmeyen hastalarda, bel sağlığının korunması için gün içinde yapılması gerekenleri sıraladı. İşte onlardan bazıları:

Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmeli. Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde bakılmalı.

Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalı. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmeli.

45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalı.

Oturulduğunda bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak alışkanlık haline getirilmeli.

Yerle olan işlerde yere eğilerek değil, çömelerek işlerin yapılmasına özen gösterilmeli.

Yatmak için yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır. Yatarken önce yatağın kenarına gelip oturulmalı. Kollardan destek alarak önce yan yatılmalı, sonra sırt üstü dönülmeli.

Yataktan kalkmak istenildiğinde, önce yan yatıp kollardan destek alınmalı ve oturulmalı sonra ayağa kalkılmalı.

Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak sağlık bakımından en uygun pozisyondur.

Bel bölgesi terli kalmaktan ve rüzgardan korunmalı. Klima veya hava akımının doğrudan bel bölgesine gelmemesine dikkat edilmeli.
 
Hakan Seçkin hastalığın tedavisi hakkında ise şu bilgileri verdi: ''Bel ağrısı tedavisi bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir.

Ağrıya yönelik girişimsel işlemler de bel ağrısı tedavisinde etkilidir. Eğer bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman doktor yönlendirmesi ile ameliyat olabilirsiniz.

Bel fıtığı ameliyatlarındaki amaç, fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki basıyı mikrocerrahi yöntemle kaldırmaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS