Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesi insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Stres ve mevsim değişiklikleri saç dökülmesine neden olabilecek bazı nedenlerdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Saç Dökülmesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı olan bir saç derisi içerisinde yaklaşık olarak 100 bin adet saç bulunuyor. Yetişkin bireylerde yıkanma ve tarama durumlarına göre ortalama 150-200 arası saç teli dökülebilir. Dökülen bu sayı oldukça normal olan bir durumdur. Sağlıklı olan bir kişide saç dökülmeleri 2 veya 3 ay kadar sürebiliyor. Bir yıl içerisinde 3 veya 4 kez tekrarlanan saç sürelerinin 2 ayı geçmesi durumunda ciddi hastalıkları işaret edebiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorlara başvurularak muayene olunması gerekiyor.

Saç dökülmesini etkileyen pek çok faktörü bulunuyor. Bu faktörler 3 ile 4 ay arasında kendisini gösterebiliyor. Genellikle tedavi süresinden sonra 1 yıla kadar saçlar normal bir duruma dönebiliyor. Saçların ömür süreleri bulunuyor. Büyüme evresi kişilerde görülen en uzun süren evredir. Kişilerde bu evrede saçların 1 cm kadar uzadığı görülüyor. Bu evre sonucunda belirli bir süre saçlar dinlenmeye geçer. Dinleme süresi tamamlandıktan sonra saç dökülme evresi başlar.

Dökülme evresinde olan saçlar, 2 ile 5 ay arasında kendisini net bir şekilde gösterir. Bazı yapılacak işlemlerle bu süre daha fazla kısaltılabilir, fakat engellenme durumu söz konusu değildir. Saçlara herhangi bir işlem yapılmasa da, saçlar kendiliğinden dökülecektir. Dökülen saçlar yerine belirli bir süre sonra saçlar çıkacaktır. Saçlarda görülen bu evreler insan hayatı boyunca sürekli devam eder. Özellikle duş alınmadığı zamanlarda gün içerisinde saçlarda daha fazla dökülme görülebilir. Saçların dökülmesine neden olabilecek birçok faktör bulunuyor. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir;

Genetik faktörler

Deri sorunları

Yanlış beslenme

Vitamin eksikliği

Mineral eksikliği

Hormonal problemler

Bazı iç hastalıklar

İlaç kullanımları

Doğum süreci

Kemoterapi süreci

Kozmetik ürünler

Stres

Depresyon

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesi yaşayan kişiler, nasıl tedavi edileceği hakkında birçok araştırma yapabiliyor. Saç dökülmesi tedavisi yapılabilmesi için öncelikle doğru tanı koyulması gerekiyor. Saç dökülmesine neden olan durumlar ve dökülme tipleri tespit edilmelidir. Dermatoloji uzmanları yapacakları muayene işlemleriyle dökülmeye yol açan faktörleri tespit eder ve bu duruma göre bir tedavi süreci başlatır. Saçı dökülen kişiler saç veya saç derisine zararlı olan herhangi bir ürün kullanmaması gerekir. Bu ürünlerin başında kozmetik ürünleri yer alıyor. Kişilerin protein eksiliği yaşaması durumunda saç dökülmeleri devam edecektir. 

Saç dökülmesi yaşayan kişilerde yapılacak olan tespitlerle beraber bir tedavi süreci programı hazırlanır. Bu tedavi süreçlerinde farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Hastalığa ve kişiye göre uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlaç tedavileri

Saç mezoterapisi

PRP saç tedavisi

Saç ekimi

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç dökülmesiyle karşı karşıya kalan kişiler, bu durumu yaşamamak için veya ortadan kaldırmak için yaşam tarzına çok dikkat etmesi gerekiyor. Saç dökülmesini önlemek için şu durumlara dikkat edilmelidir;

Yanlış diyetler

Düzenli uyku

Stresten uzak durmak

Vitamin takviyesi almak

Sigara ve alkol kullanmamak

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Saçı dökülen kişiler saç ekimi yaptırarak eski saçlarına kavuşmak istiyor. Fakat saç ekiminin yapılabilmesi için kişilerde herhangi bir ciddi sağlık problemi olmaması gerekiyor. Saç dökülmesi erkeklik hormonuyla alakalı olabiliyor. Bu durumlarda saç etrafında bulunan hücreler, hormonların etkisiyle ölebiliyor. Saçlar bu şekilde inceliyor ve dökülüyor. Saç ekimi saç dökülmesi yaşayan kişilere uygulanan kalıcı yöntemlerden biridir. Bu işlemler kesinlikle kişilerin talebi üzerine gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.