hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

  Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir
  expand

  Saç dökülmesi insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Stres ve mevsim değişiklikleri saç dökülmesine neden olabilecek bazı nedenlerdir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saç Dökülmesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

  Sağlıklı olan bir saç derisi içerisinde yaklaşık olarak 100 bin adet saç bulunuyor. Yetişkin bireylerde yıkanma ve tarama durumlarına göre ortalama 150-200 arası saç teli dökülebilir. Dökülen bu sayı oldukça normal olan bir durumdur. Sağlıklı olan bir kişide saç dökülmeleri 2 veya 3 ay kadar sürebiliyor. Bir yıl içerisinde 3 veya 4 kez tekrarlanan saç sürelerinin 2 ayı geçmesi durumunda ciddi hastalıkları işaret edebiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorlara başvurularak muayene olunması gerekiyor.

  Saç dökülmesini etkileyen pek çok faktörü bulunuyor. Bu faktörler 3 ile 4 ay arasında kendisini gösterebiliyor. Genellikle tedavi süresinden sonra 1 yıla kadar saçlar normal bir duruma dönebiliyor. Saçların ömür süreleri bulunuyor. Büyüme evresi kişilerde görülen en uzun süren evredir. Kişilerde bu evrede saçların 1 cm kadar uzadığı görülüyor. Bu evre sonucunda belirli bir süre saçlar dinlenmeye geçer. Dinleme süresi tamamlandıktan sonra saç dökülme evresi başlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dökülme evresinde olan saçlar, 2 ile 5 ay arasında kendisini net bir şekilde gösterir. Bazı yapılacak işlemlerle bu süre daha fazla kısaltılabilir, fakat engellenme durumu söz konusu değildir. Saçlara herhangi bir işlem yapılmasa da, saçlar kendiliğinden dökülecektir. Dökülen saçlar yerine belirli bir süre sonra saçlar çıkacaktır. Saçlarda görülen bu evreler insan hayatı boyunca sürekli devam eder. Özellikle duş alınmadığı zamanlarda gün içerisinde saçlarda daha fazla dökülme görülebilir. Saçların dökülmesine neden olabilecek birçok faktör bulunuyor. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  Genetik faktörler

  Deri sorunları

  Yanlış beslenme

  Vitamin eksikliği

  Mineral eksikliği

  Hormonal problemler

  Bazı iç hastalıklar

  İlaç kullanımları

  Doğum süreci

  Kemoterapi süreci

  Kozmetik ürünler

  Stres

  Depresyon

  Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

  Saç dökülmesi yaşayan kişiler, nasıl tedavi edileceği hakkında birçok araştırma yapabiliyor. Saç dökülmesi tedavisi yapılabilmesi için öncelikle doğru tanı koyulması gerekiyor. Saç dökülmesine neden olan durumlar ve dökülme tipleri tespit edilmelidir. Dermatoloji uzmanları yapacakları muayene işlemleriyle dökülmeye yol açan faktörleri tespit eder ve bu duruma göre bir tedavi süreci başlatır. Saçı dökülen kişiler saç veya saç derisine zararlı olan herhangi bir ürün kullanmaması gerekir. Bu ürünlerin başında kozmetik ürünleri yer alıyor. Kişilerin protein eksiliği yaşaması durumunda saç dökülmeleri devam edecektir. 

  Saç dökülmesi yaşayan kişilerde yapılacak olan tespitlerle beraber bir tedavi süreci programı hazırlanır. Bu tedavi süreçlerinde farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Hastalığa ve kişiye göre uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  İlaç tedavileri

  Saç mezoterapisi

  PRP saç tedavisi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saç ekimi

  Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  Saç dökülmesiyle karşı karşıya kalan kişiler, bu durumu yaşamamak için veya ortadan kaldırmak için yaşam tarzına çok dikkat etmesi gerekiyor. Saç dökülmesini önlemek için şu durumlara dikkat edilmelidir;

  Yanlış diyetler

  Düzenli uyku

  Stresten uzak durmak

  Vitamin takviyesi almak

  Sigara ve alkol kullanmamak

  Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

  Saçı dökülen kişiler saç ekimi yaptırarak eski saçlarına kavuşmak istiyor. Fakat saç ekiminin yapılabilmesi için kişilerde herhangi bir ciddi sağlık problemi olmaması gerekiyor. Saç dökülmesi erkeklik hormonuyla alakalı olabiliyor. Bu durumlarda saç etrafında bulunan hücreler, hormonların etkisiyle ölebiliyor. Saçlar bu şekilde inceliyor ve dökülüyor. Saç ekimi saç dökülmesi yaşayan kişilere uygulanan kalıcı yöntemlerden biridir. Bu işlemler kesinlikle kişilerin talebi üzerine gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow