Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir, hangi görevlerde yer aldı?

A A

23.03.2020 - 16:16

Covid-19 ile mücadelede oldukça önemli adımlar atan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sürecin başından bu yana vakalarla ilgili gün gün genel tabloyu aktarıyor. Peki, Bakan Koca bugüne kadar hangi görevlerde yer aldı? İşte Fahrettin Koca’nın kariyeri…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir, hangi görevlerde yer aldı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu ile birlikte aldığı önlemlerle covid-19 virüsünün Türkiye’ye ulaşmasını aylarca engellemişti. Alınan tedbirler sayesinde virüsün en geç bulaştığı ülkelerden biri de Türkiye olmuştu. İlk pozitif vakanın görüldüğü günden bu yana da süreçle ilgili son durumu aktaran Bakan Koca gelişmeleri gün gün aktarmıştı. Peki, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şimdiye kadar hangi alanlarda görev aldı?

FAHRETTİN KOCA KİMDİR?

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet adresinde yer alan bilgilere göre Bakan Koca’nın kariyeri şöyle: Dr. Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965’te Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte, liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu. Kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sağlık kurumlarında Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştirdi. Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü.

Evli ve dört çocuk babası olan Koca’nın Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanıdır.