Sağlıklı bir yaşam için 10 altın kural

Sağlıklı bir hayat için doğru beslenme ve öğün atlamamanın en önemli adım olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Gönül Tuba Ciğerli doğru bir beslenmesin 10 altın kuralla sağlanabileceğini söyledi. Özellikle öğün konusunda dikkatli olunmasını tavsiye eden Ciğerli'nin 10 altın kuralı şöyle.1 saat içinde kahvaltı yapın
“Sabah uyandıktan sonra, 1 saat içinde kahvaltı yapın. Peynir, domates, salatalık, zeytin, az yağda pişirilmiş yumurta, kepek veya çavdar ekmeğinden oluşan güçlü bir kahvaltı ile güne başlayın."
Tavuk, hindi, balık...
"Öğle ve akşam yemeklerinde, tavuk, hindi, balık gibi beyaz et tüketmeyi tercih edin. Yemekleri, aşırı yağlı ve tuzlu pişirmemeye özen gösterin. Haftada en az iki günde mutlaka balık tüketmeye özen gösterin."
Her gün 3 porsiyon meyve
"Her gün en az iki porsiyon sebze ve üç porsiyon meyve yiyin. Mevsimine uygun taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Meyveleri, sıkarak suyunu içmek yerine, sadece meyve olarak tüketmeye dikkat edin."
Sebze ve salata eksik olmasın
"Öğle ve akşam yemeğinde, sebze yemeği ve salata ana yemeklerinizin yanına mutlaka eşlik etsin. Her gün en az 1 kase tam tahıl ve baklagil tüketmeye özen gösterin. Tam tahıllı besin tüketiminin, erken ölüm oranını yüzde 15 ile yüzde 25 oranında azalttığı düşünülmektedir. Aynı zamanda soya fasulyesi, nohut, mercimek gibi baklagiller lif açısından zengindir."
Kuruyemiş de tüketin
"Her gün en az 1/3 kase kabuklu yemiş tüketin. Ham kuruyemiş tercih edin. Her gün, bir avuç çiğ badem veya çiğ fındık sağlık için yararlıdır. Aynı zamanda, bol baharat tüketin. Zencefil, kurkumin ve sarımsak tüketmeye özen gösterin."

Omega-3 tüketmeye özen gösterin
"Omega-3 içeren takviye gıdalar alın. Temel yağ asitleri olan omega-3, vücudumuzda üretilmediği için, mutlaka besinler ile alınmak zorundadır. Yeterli miktarda alınmadığı taktirde, kardiyovasküler (dolaşım sistemi) sistemi bozukluğu başta olmak üzere, diğer hastalıkları beraberinde getirecektir. Mevsimine göre balık çeşitleri, su yosunu ve balık yağlarında bulunan omega-3 tüketmeye özen gösterin."

Haftada 4 fincan çay
"En az 4 fincan çay için. Çay, kandaki kolesterolü düşürmeye, arteriyel plakları azaltmaya, kan damar fonksiyonunu geliştirmeye ve lipit oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir. Kahve tüketecekseniz, kafeini azaltılmış çeşitlerini için."
Et ürünlerine dikkat
"Et, işlenmiş gıda, trans yağlar ve süt ürünlerini sınırlandırın. Yüksek miktarlarda et ve trans yağ, kandaki kolesterol için zararlıdır. Trans yağlar, işlenmiş gıda ve süt ürünleri ile ilgili olarak ise, kolesterolünüz kontrol altında tutmak adına bu besinlere fazla rağbet etmeyin."
Beslenmenizi egzersizle destekleyin
"Diyet yerine, egzersizle desteklenen bir beslenme sistemi oluşturun. Vücudumuzun karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Mesela sadece protein ürünlerinin alındığı protein diyeti yaparak vücudun işleyişini bozmamaya özen gösterin. Haftada direnç çalışması, kondisyon ve esneme egzersizlerinin karışımı olarak en az 5 saat egzersiz yapın."
Sigara ve alkol tüketmeyin
10 / 10
Sağlıklı bir yaşam için 10 altın kural
"Sigara ve alkol tüketmeyin. Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeyi istiyorsanız, kesinlikle sigara ve içki içmeyin.”
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS