hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sırttaki Sivilceler Neden Çıkar? Sırtta Sivilce Nasıl Geçer, Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

  Sırttaki Sivilceler Neden Çıkar Sırtta Sivilce Nasıl Geçer, Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir
  expand

  Günümüzde cilt sağlığını korumak çok önemlidir. Ciltte akne ve sivilce oluşumunun engellenmesi için cilt temizliğine de çok dikkat edilmesi gerekir. Ergenlik döneminde görülmeye başlayan sivilceler yetişkinlik dönemine kadar devam edebilir. Sivilce çoğunlukla yüz bölgesinde çıksa da ilerleyen dönemlerde sırt bölgesinde de sivilce görülmektedir. Cilt problemlerinin en önemlisi de sivilceler olarak ortaya çıkmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sırttaki Sivilceler Neden Çıkar?

  Yetişkinlik döneminde sırtta çıkan sivilceler pek çok hastalığın habercisi olabilir. Ergenlik döneminden yetişkinlik dönemine kadar geçen süreçte sırtta görülen sivilceler bakterilerden kaynaklanabilir. Ayrıca cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu sırtta sivilceler oluşabilir. Sırt bölgesinde aşırı yağlanma nedeni ile sivilceler çıkmaktadır.

  Özellikle ölü deri hücreleri ve bakteriler birlikte gözeneklerin tıkanmasına neden olmaktadır. Çoğu kişinin sırt bölgesinde de sivilcelere rastlanır. Karaciğer yağlanmaları da sırtta sivilce çıkmasının nedenleri arasında gösterilir. Dar kıyafetler ve sağlıksız beslenme nedeni ile sırtta sivilce çıkabilir. Stresin yanı sıra hormonal değişimler ve aşırı yağlı tüketimi sırt bölgelerinde sivilcelere neden olmaktadır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sırtta Sivilce Nasıl Geçer?

  Sırtta görülen sivilcelerin geçmesi için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Sırt bölgesinde sivilceler en fazla ergenlik döneminde görülmektedir. Özellikle ergenlik döneminde başlayan ve çok sık tekrarlayan sırtta sivilcelere mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sırtta sivilcelerin geçmesi için de bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir.

  Öncelikle sırttaki sivilcelerin geçmesi için mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır. Buna göre uzman hekim tarafından doğru tedavi yöntemi belirlenir. Evde bazı doğal yöntemler ile sırttaki sivilcelerden de kurtulmak mümkün olabilir. Bu sırttaki sivilceleri de yok edecektir. 

  Sırttaki Sivilceler Neden Çıkar Sırtta Sivilce Nasıl Geçer, Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir

  Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

  Sırtta oluşan sivilceleri azaltmak veya tamamen yok etmek için doğru yöntemler kullanılır. Bu nedenle evlerde de basit bazı yöntemler uygulanır. Özellikle sırttaki sivilceleri engellemek için evde bazı yöntemler de kullanılır. Özellikle elma sirkesi en çok kullanılan üründür. Elma sirkesi cilt problemlerinin giderilmesini sağlayan doğal yöntemlerden birisidir. Sırt bölgesinde çıkan sivilcelerin geçmesi için elma sirkesi kullanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Antibakteriyel bir özelliğe sahip olan elma sirkesi ciltteki gözenekleri de derinlemesine temizler. Bu şekilde cilt de yağlardan iyice arındırılır. Bunun için su ve elma sirkesi karıştırılır. Bu karışım sivilcelerin üzerine masaj yapılarak sürülür. Elma sirkesi ciltte 10 dakika bekletilir. Bu karışım temiz bir bez ile silindikten sonra ılık su ile durulanır. Cilt temiz bir bez ile kurulandıktan sonra da nemlendirici sürülmelidir. Bu yöntem sivilce geçene kadar sürer. Çay ağacı yağı da sırttaki sivilcelerin geçmesinde ve kurutulmasında çok önemlidir. 

  Sırttaki Sivilceler Hangi Hastalık Belirtisidir?

  Sırtta çıkan sivilceler bazı hastalıkların belirtisi olarak öne çıkar. Yüz bölgesinde sivilce ergenlik döneminden itibaren çıkabilir. Sırt bölesinde oluşan sivilceler ise bazı hastalık belirtisi olabilir. Özellikle inatçı ve sürekli kalıcı olan sivilceler mutlaka önemsenmelidir. Sırtta oluşan inatçı sivilceler için mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekir. Sırtta oluşan ve geçmeyen inatçı sivilceler insülin direncinin artmış olduğunu gösterir. Sırtta oluşan sivilceler yetişkinlik döneminde oluştuğunda da mutlaka doktora danışılmalıdır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sırtta Oluşan Sivilcelerin Giderilmesi İçin Neler Yapılır?

  Sırtta oluşan inatçı sivilcelerin giderilmesi için mutlaka bir cildiye doktoruna gidilmesi gerekir. Buna göre cildiye doktoru belirtilere göre doğru tedavi yöntemini belirler. Testler yapıldıktan sonra test sonucuna göre tedavi belirlenir. Ayrıca sırtta sivilce oluşumunu önlenmesi için de mutlaka sağlıklı beslenilmesi gerekir. Özellikle yağlı ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra günlük yeteri kadar su tüketilmesi gerekir. Bu sayede sırtta oluşan sivilcelerin de görünümü azaltılır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow