hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Soğuk havalarda kırışık oluşumundan korunmak için neler yapabiliriz?

  Soğuk havalarda kırışık oluşumundan korunmak için neler yapabiliriz
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, havaların soğuması ile beraber cilt bakımı için önemli olan önerilerini sizler için derledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kışın soğuk hava, kuvvetli rüzgâr, ısıtıcı kullanımı, elektrikli soba ve havasız ortamlar cilt sağlığını etkileyecektir. Kış aylarında en sık görülen cilt hastalığıdır; cilt kuruluğu, soyulma, egzama, sedef hastalığı ve diğer sorunların başlıca nedenlerinden biridir.

  Günlük cilt bakımının mevsime göre farklı şekilde ayarlanması gerekir. Bu aylarda cildimiz rüzgâr ve güneş ışınlarının etkisiyle kızarıklık, kırışma ve lekelere yatkın hale gelir.

  İçeriğinde SPF bulunan bir güneş koruyucu kullanmak da, soğuk havalarda dahi cilt için önemli bir koruma sağlayabilir. Ayrıca, bol su içmek ve sağlıklı beslenmek de cildin nem dengesini koruyarak kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu durumu önlemek ve cildi korumak için bazı önlemler almak önemlidir. Öncelikle, nemlendirici ve besleyici bir cilt bakımı rutini benimsemek cildin kurumasını engelleyebilir. Nemlendirici kremler ve yağlar, cildin doğal nem dengesini koruyarak kurumayı önleyebilir.

  Kök hücre yöntemi: Etkisi uzun bir tedavi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüz kök hücre tedavisi kozmetik bir işlem değildir. Kök hücre tedavisi klinik ortamda uygulanabilen bir işlemdir. Yüze kök hücre uygulaması aslında cilde yapılan uzun vadeli bir yatırımdır. Uygulamadan alınan sonuçlar hemen gösterilmeye başlar ve yenilemeler ömür boyu sürer.

  Yüz kök hücre tedavisi genellikle klinik ortamında bir uzman tarafından lokal anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirilir. İşlemden sonra kişi günlük hayatına devam eder. Yüz gençleştirmede öncelikle hastadan yeterli miktarda yağ alınması 10 dakika sürer. Kök hücrelerden elde edilen yağın zenginleştirilmesi 40-60 dakika, hücrelerin hastanın yüzüne uygulanması ise 10 dakika sürmektedir. Yani yağ enjeksiyonu işlemi toplamda 1-1,5 saat sürmektedir. Yüz gençleştirmede kök hücre işlemi sonrası ek uygulamalar sonuçların kalıcılığını arttırabilir. Bu işlemin en az birkaç yıl tekrarlanmasına gerek yoktur.

  Yüze yağ enjeksiyonu yapmanın terapötik etkisi, uygulamadan 1 ay sonra görülmeye başlar ve kök hücreler yenilendikçe devam eder. Yüz gençleştirmede yağ alınan bölgeye lokal anestezi uygulanarak ince bir kanül yardımıyla yeterli miktarda yağ alınır. Çıkarılan yağlar belli bir işlemden geçirilerek kök hücrelere ayrıştırılır. Yüz anatomisi dikkate alınarak istenilen miktarda yağ yüz bölgesine enjekte edilir. Yüz gençleştirme ve estetik cerrahide en sık kullanılan tedavilerden biridir. Yüze yönelik yağ enjeksiyonları, yaşlanma sürecini tersine çevirmek amacıyla cildi yaşlanma belirtileri gösteren herkese uygulanabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow