Son Dakika

Son dakika: Molnupiravir nedir? Favipiravir fiyatı! Favipiravir ne için kullanılır, yan etkileri neler?

A A

24.11.2021 - 23:06

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Son gelişmelere göre; Favipiravir ve Molnupiravir ilaçlarının tedavi rehberine eklenmesine karar verildi. Peki ama Molnupiravir nedir? Favipiravir ve molnupiravir ilaçlarının yan etkileri nelerdir?

Son dakika: Molnupiravir nedir? Favipiravir fiyatı! Favipiravir ne için kullanılır, yan etkileri neler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Molnupiravir ve Favipiravir ilaçları hakkında yeni gelişmeleri aktardı. İşte Molnupiravir ve Favipiravir ilaçları hakkında bilgiler...

'MOLNUPİRAVİR İLACININ TEDAVİ REHBERİNE EKLENMESİNE KARAR VERİLDİ'

Koca, salgın yönetiminde kullanılan tedavilerin de yeniden değerlendirildiğini belirterek şunları ifade etti:

"Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Bakanlığımızın kendi topladığı veriler Bilim Kurulumuzda görüşülmüş, söz konusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca, kendi verilerimizde hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı görülmüştür. Favipiravir, çeşitli çalışmalarda virüse karşı etkin olduğu düşünülerek farklı ülkelerde özellikle ayaktan hastalarda ve belli hasta gruplarında kullanılmıştır. Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre, daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verebilecektir. Salgın kontrolünde yeni devreye giren ilaçların kullanımı için de değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim Kurulumuz daha önceki toplantılarında 'Molnupiravir' etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli girişimler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir. Uygun olan hasta grupları için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma alınmasına karar verilmiştir. Favipiravir ve Molnupiravir'in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir. Adalet Bakanlığımıza iletilmek üzere cezaevlerinde salgın sebebiyle uygulanacak yeni kurallar tanımlanmıştır."

Molnupiravir nedir?

Lagevrio markası altında satılan Molnupiravir, belirli RNA virüslerinin replikasyonunu engelleyen bir antiviral ilaçtır ve SARS-CoV-2 ile enfekte olanlarda COVID-19'u tedavi etmek için kullanılır. 

Favipiravir nedir?

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından bir RNA virüsü olan influenza'ya karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır.