Stresle baş etmenin 25 yolu

Stresle baş etmenin 25 yolu

Stres hayatımızın olmazsa olmazı. Ancak stresin derecesinin artması insanları hem fiziksel hem de ruhsal sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. Stresle başa çıkma yollarını bilmek ise yaşam kalitenizi yükseltmenize fayda sağlar. Siz de "Stresle başa çıkamıyorum" diyenlerdenseniz, Osman Müftüoğlu'nun açıkladığı stresi yenmenin 25 yoluna göz atabilirsiniz.

 

1-"Hayır" demeyi öğrenin
Aşırı stres altındaki insanlar kendilerini ifade etmekte zorlanabilirler. Diğer insanların isteklerini reddedemez ve "hayır" demekten çekinirler. Bu nedenle ilk adımız, "hayır" demeyi öğrenmek ve iş yükünüzü azaltmak olmalı.

2-Yeni seçenekler bulun
Eğer iş stresi yaşıyorsanız, patronunuza elinizdeki bazı işleri bırakmanız gerektiğini söyleyin ve bu konuda yardımını isteyin.

3-Bol su için
Stres altında daha fazla terleriz ve ağzımız kurur. Bu nedenle yanımızda mutlaka su bulundurmamız gerekiyor. Su içerek daha iyi hissedebiliriz.

4-Yeterince uyuyun
Yeterince uyduğunuzdan, uykunuzun sizi dinlendirdiğinden ve beyninizi boşalttığından emin olun.

5-Öfkenizi kontrol altında tutun
Bir top oyununda duygularınızı dışa vurarak sisteminizden gerginliğin bir kısmını uzaklaştırabilirsiniz. Gerçekten kötü sözler sarf ederek, biraz da bunlarla dalga geçerek kalbinizdeki adrenalin deşarjından kurtulabilirsiniz. Çok yoğun stres altında olduğunuzda bir Spor karşılaşmasına gidin, tezahürat yapın.

 

6-Kaslarınızı gevşetin
Sıcak küvete girerek kaslarınızı gevşetin. En iyi gevşemeyi sağlamak için, sıcaklığı vücut derecesinden bir-iki derece yüksek olan küvette 15 dakika yatın.

7-Duruşunuzu düzeltin
Dik oturmak nefes almayı kolaylaştırır ve beyne daha fazla kan gitmesini sağlar. Stres altındaki insanlar genellikle kambur oturur. Bu durum da nefes almayı ve kan akımını kısıtlayarak umutsuzluk duygusunun artmasına neden olabilir.

8-Başkalarına yardım edin
Yalnızlık endişeyi artırır. Başka insanların dertlerini görerek kendi derdinizin ne kadar önemsiz olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca yardımseverlik ömrü de uzatıyor.

9-Elinize sıkabileceğiniz bir şey alın
El egzersizi yapabileceğiniz ürünleri yanınızda bulundurun. Stres topları gergin olduğunuzda size çok iyi yardımcı olabilir. Stres kan dolaşımına adrenalin salınımını sağladığında vücut kas aktivitesini ister. Bir şeyleri sıkmak vücudumuzun bu kas aktivitesi isteğini yerine getirerek rahatlatır.

10-Gelirinizi bilin
Gelirinizin üzerinde bir yaşam tarzı sizi daha stresli yapar. Her zaman ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

 

11-Sosyal bağlarınızı önemseyin
 Geleneksel yapısını koruyan, kültürel ilişkilerini önemseyen kişilerde stres daha az oluyor.

12-Aile ilişkilerinizi güçlendirin
Annenizi, babanızı, kardeşlerinizi, teyze ve halanızı, amcalarınızı arayın, onlarla zaman zaman birlikte olmaya çalışın. Aile geleneklerinizi koruyun.

13-Espri yapmayı ihmal etmeyin
Gülmek stresle savaşan beyin kimyasallarının salgılanmasını sağlar. İyi bir kahkaha gergin kasları gevşetir, vücudun daha fazla oksijen almasını sağlar.

14-Nefes egzersizi yapın
Bu teknik 30 saniyede rahatlamanıza yardımcı olabilir. Derin bir nefes alın ve içinizde tutun. Ellerinizi parmak uçlarınızı birleştirerek itin. 5 saniye bekleyin ve ellerinizi gevşetirken nefesinizi yavaşça bırakın. Rahatlayana kadar bu hareketi 5-6 kez tekrarlayın.

15-10 dakikalık tatil
Meditasyon çok iyi bir rahatlatıcı, ancak bazen bunu yapmak için uygun ortam ve zaman bulunamayabilir. Uzmanlar, ofisinizdeki masada minik bir tatil yapmanızı öneriyor. Sadece gözlerinizi kapatın, diyaframdan derin bir nefes alın ve kendinizi Antalya’da deniz kenarında düşleyin. Güneşin sıcaklığını hissedin. Dalgaları dinleyin. Havadaki deniz kokusunu içinize çekin. Kendinizle stres arasına biraz mesafe koyun. Günde birkaç dakika süreli bir “tatil araları” size çok yardımcı olabilir.

 

16-Kokulardan yararlanın
 Çevrenizde koklayabileceğiniz şeyler olsun. Vanilya kokusunun da rahatlama sağladığına dair kanıtlar vardır. Limon kolonyaları veya vanilyalı kokuların yanında daha birçok kokudan (okaliptüs, ylang-ylang) bu amaçla yararlanabilirsiniz.

17-Alçak sesle konuşun
Eğer çok gürültülü bir ortamda yaşıyor veya çalışıyorsanız kulak tıkacı kullanmayı deneyin. Flüt ve diğer yumuşak sesli enstrümanların kullanıldığı hafif müzikler dinlemeyi, sessiz sakin yerlerde yürümeyi, ağaçların hışırtısını, denizlerin dalgalarını ve hafif yağmur çiselemesini dinlemeyi deneyin. Müzik ve sesler yatıştırıcı ve dinlendirici olduğu kadar stres temizleyicisi de olabilirler.

18-İnançlı biri olun
Güçlü inanç bağları, tevekkül ve kabullenmeyi, hoş görmeyi, iyimserlik hissini sağlar, stresi azaltır. İç huzur her zaman önemlidir.

 

19-Programınızı hafifletin
Yapacağınız hemen hemen bütün işlerin sizin öngördüğünüzden daha uzun süre alabileceğinin farkına varın. Bir işi bitirmek için kendinize yeterli zamanı vererek anksiyetenizi azaltabilirsiniz. Eğer genellikle işi bitirme süresi sizin için bir problem ise, kendinize gerekli olduğunu düşündüğünüzden yüzde 20 daha fazla zaman tanıyın.

20-Liste yapın
Stresi yenmek için önceliklerimizi belirlemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Her günün başlangıcında tanımlamanız gereken en önemli işinizi seçin ve onu bitirin. Listeye 5'ten fazla madde koymayın.

21-Farklı açıdan bakmayı öğrenin
Size stres veren duruma başka bir açıdan bakmaya çalışın. Gerçekten bu kadar kötü mü? Soruna başka türlü bakmanın bir yolu yok mu? Stres yaratan durumdan kaçınamıyorsanız, hazırlıklı yaklaşın, stresi önlemek için adımlar atın.

22-Strateji geliştirin
Sizi strese sokan kişilerin yerine kendinizi koyun. Bunu neden yapıyor olabilirler? Bundan kazançları nedir? Bakış açılarını ve motivasyonlarını anlamakla sizde neden oldukları stresi azaltmak için daha iyi bir strateji geliştirebilirsiniz. Suçlayıcı olmadan bu konuyu o kişiyle konuşun.

 

23-Boş zamanınız olsun
Mutluluk için yeterince bol boş zamana sahip olmak şart. Boş zamanları yeterince kuvvetli bir stres giderici olarak kullanabilirsiniz.

24-Sınırlarınızı genişletin
Kolay öfkelenmeyin. Hiddetten ve şiddetten sakının. Kabul edebileceğiniz esneklik sınırlarını olabildiğince geniş tutun.

25-Beslenmenize dikkat edin
Aç kalmamaya özen gösterin. Sık ve az yiyin. Öğün atlamayın. Güne kahvaltıyla başlayın. Meyve, fındık, fıstık gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS