hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sürekli yorgun görünmenizin sebebi göz şekliniz olabilir

  Sürekli yorgun görünmenizin sebebi göz şekliniz olabilir
  expand

  Yorgun gözler kadın ve erkek fark etmeksizin kişilerin görünümüne yaş eklemektedir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, yorgun göz görünümünü ortadan kaldırmak için sıklıkla başvurulan yöntemleri sizler için derledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Botoks

  Göz çevresindeki kırışıklıklar; bazı kişilerde ailevi eğilimler, ince cilt yapısı, aşırı mimik, ışığa duyarlılık veya göze odaklanma bozukluğu nedeniyle daha çok ortaya çıkar.

  Göz çevresindeki kırışıklıkların (kaz ayağı olarak da bilinir) en iyi tedavisi, bölgedeki kas aktivitesini zayıflatarak bu kırışıklıkların oluşmasını önlemektir. Göz çevresindeki kırışıklıklar zamanla derinleşen ve kalıcı izler oluşturan şekil bozukluklarıdır. Bu nedenle genellikle 30 yaşından sonra düzenli olarak botoks uygulaması önerilir. Botoks ile kırışıklığın bu kısmını geçici olarak zayıflatır, kırışıkları azaltır ve yeni kırışıkların oluşmasını engeller.

  Bella Eyes

  Bella Eyes uygulaması ile kalkık kaşlar ve badem göz görüntüsü elde edilebilir. Ancak unutmamak gerekir ki her yüz şeklinin ideal göz şekli farklıdır. İdeal olarak bilinen göz şekli ise anatomide mevcut olan hafif yukarı doğru olan eliptik çekikliktir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bella Eyes görünümümde ise kaş askılanarak yukarı taşınıyor ve gözler olduğundan daha çekik bir görüntü kazanıyor. Bu işlem; göz kenarlarında aşağıya düşme, kaz ayaklarının belirginleşmesi, göz kapağı düşünme başlayan kişilerde tercih ediliyor. Yapılacak olan uygulama sayesinde kişi bu sorunlardan kurtulurken istediği dinamik ve genç görünüme sahip olabiliyor. Aynı zamanda Bella Eyes işlemi yüz ve boyun bölgesine lifting etkisi de gösteriyor.

  Bella Eyes uygulaması bir ameliyattır. Mutlaka alanında uzman bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Endoskopik kantopeksi denilen dışarıdan kesi olmadan gözün yukarı çekildiği ameliyattır. Aynı zamanda endoskopik kaş kaldırma ile kaşlar da yukarı kaldırılır ve tüm üst bölge şekillendirilir. Hiçbir iz kalmaması ve kesinin tamamen saçlı deride kalması en avantajlı kısmıdır.

  Bir gece hastanede yatılması gereken bu operasyonda ortalama 7 günde normal hayata dönülür. Operasyon sonrasında ise kesiler mutlaka steril stripler ile kapatılmalıdır. İşlem bölgesine 3 gün su değdirilmemesi ve 10 gün kadar yüz üstü yatılmaması önerilir. Yaşanabilecek şişlik ve ödem sorunlarını hafifletmek için buz uygulaması yapılabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trinity Lift

  Yüz bölgesinde yaşlanmaya bağlı olarak orta yüz bölgesi olarak kabul edilen alanlarda deformasyonlar meydana gelir. Bu deformasyonlar cilt, yağ dokuları ve kemik yapısında olumsuz etkilerini gösterebilir. Tüm bu olumuz etkilerin sonucunda ise kişi olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünebilir.

  Klasik yöntemlerin aksine yaşlı ve yorgun görünüme uygulanacak olan Trinity Lift yöntemi ile yüzdeki deformasyonlar ortadan kaldırılarak kişinin daha genç ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanabilir. Cilt güzelliği için yeni bir yöntem olan Trinity Lift’te endoskopi yöntemi kullanılır. Genellikle genç ve orta yaşlı hastalar bu yöntem için uygundur. Genel anestezi altında uygulanan işlem yaklaşık 2 saat sürmektedir.

  Yöntemin isminden de beli olduğu üzere ‘tri’ yani üç noktadan kaldırma sağlanır ve cilt sıkılaştırılarak genç bir görünüme kavuşur. İşlem sonucunda göz çevresinde oluşan deformiteler giderilir, kaybolmuş yanak dokusu düzgünleştirilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Orta yüz olarak adlandırılan bölgedeki çökme genetiktir. Bu sebeple Trinity Lift yöntemi 20’li yaşlardan itibaren kadın erkek ayırt etmeksizin herkes için uygundur. İyileşme süresi kişiden kişiye değişmekle beraber 7- 10 gündür. İşlem etkisini ise 5-10 yıl korumaktadır.

  Unutmamak gerekir ki uygulanacak işlem kişiye özel olarak planlanması gereken bir işlemdir ve başarılı sonuçlardan elde etmek için mutlaka alanında uzman bir plastik cerrahtan kişiye özel bilgi alınmalıdır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow