hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sürücüleri yakından ilgilendiren haber: Klozet kapağından kat kat daha kirli!

  KAYNAKCNN TÜRK

  İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, sürücü koltukları klozet kapağından dört kat daha yüksek düzeyde bakteri barındırıyor. Peki, bu bakteri nereden geliyor? Otomobil temizliğinde nelere dikkat edilmeli? Detaylar haberimizde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SÜRÜCÜ KOLTUĞU, DİREKSİYON,VİTES KOLU BAKTERİ YUVASI

  Sürücü koltuğu, torpido, vites, direksiyon... Otomobilin bu noktaları tam bir bakteri yuvası. Her kadar "temiz" gibi gözükse de "temiz" olmuyor. Çünkü gözle göremeyeceğimiz bakterilerle dolu. İlginç araştırma İngiltere'den. Araştırmacı ekip onlarca otomobili inceledi, iç kısımlarından örnekler aldı. Sürücü koltuğunun tuvaletten dört kat daha yüksek düzeyde hastalığa neden olan bakteri barındırdığı ortaya çıktı.

  Sürücüleri yakından ilgilendiren haber: Klozet kapağından kat kat daha kirli

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ARAÇ BAKTERİLERİ SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

  Uzmanlar da bu araştırmayı destekliyor. Hatta "Otomobil hastalıklara neden olabilen güçlü bir bakteri kaynağı" diyor ve arabasını sık sık yıkatmaya verenleri uyarıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Ceylan, "Bütün araçları yıkadıkları bezlerle sizin aracınızın içini siliyorlar. Bu da mikroorganizma sayısının bir klozet kapağından daha çok olmasına yol açıyor. Elini ağzına, gözüne götürdüğü zaman virüs bulaşıyor" dedi.

  Sürücüleri yakından ilgilendiren haber: Klozet kapağından kat kat daha kirli

  Hal böyle olunca hastalıklara davetiye çıkıyor. Solunum yolu enfeksiyonu ve ishale neden oluyor. Peki, otomobillerden gelen bakterilere karşı ne hangi önlemler alınmalı? Prof. Dr. Bahadır Ceylan, "Yıkatsak bile bir yüzey dezenfektanı alıp temiz bir beze dökerek aracın çok temas ettiğimiz bölgelerini 3-4 günde bir silerek dezenfekte etmek, hastalıkların yayılmasını önlemek açısından bir yol olabilir" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow