Tarihi geçmeyen gıdalar açıklandı!

Tarihi geçmeyen gıdalar açıklandı!

Tarihi geçmeyen gıdalar açıklandı!

Uygun koşullarda sakladığımız sürece tarihi geçmeyen veya zamanla bozulmayan bazı yiyecekler vardır. Bu yazıda size bunların ne olduğunu anlatacağız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yiyeceklerin daha uzun süre dayanması ve onları çöpe atmamak için her zaman son kullanma tarihine bakarız. Sonuçta, besinlerin tarihi geçtikten sonra tüketilmesi, organoleptik niteliklerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Ancak en tehlikeli kısım, gıdanın kendisinde tüketicinin sağlığını riske atabilecek mikroorganizmalar geliştirebilmesidir. Ama asla tarihi geçmeyen yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz?

Hangi yiyeceklerin tarihi asla geçmez?

Tüm bozulabilir gıdaların bir son kullanma tarihi olmalıdır, ancak çok az ürün bu tarihi aşar. Yiyebileceğiniz tarihi geçmiş yiyecekler vardır çünkü gerçekte bozulmaları uzun yıllar alır.

Son kullanma tarihi, hangi ürünlerin çok çabuk bozulduğunu ve mikrobiyolojik risk taşıdığını gösterir: Bunlar, çiğ ve pişmiş et ve balık, meyve ve sebzelerdir. Bu ürünleri son kullanma tarihi geçtikten sonra tüketmemelisiniz.

Klinik Mikrobiyoloji İncelemeleri dergisinde yayınlanan bir makalenin doğruladığı gibi, kötü durumda olan veya bozulan yiyecekler sağlık riskleri getirebilir ve hatta zararlı bakteriler içerebilir. Çiğ etlerde bulunan bir bakteri olan Salmonella’nın en yaygın zehirlenme belirtileri hakkında yorum yaparak devam ediyorlar.

Alternatif olarak, daha dayanıklı ve stabil olan ürünlerin son tüketim tarihi vardır. Bu tarihi geçtikten sonra, özelliklerinin bir kısmını kaybetmiş olmaları muhtemeldir; biraz çürük tadabilirler, daha az aromaya sahip olabilirler, dokularında bir değişiklik olabilir, ve benzeri farklar görebilirsiniz, ancak mikrobiyolojik riskleri yoktur.

Ancak, uygun şekilde sakladığımız sürece uzun süre saklayabileceğimiz bazı yiyecekler vardır. Bunların ne olduğuna daha yakından bakalım:

Tuz

Tuz, doğal bir koruyucudur ve tuzlu su veya tuzlu yiyecekler için kullanırız. Bu sebeple tarihi geçmez. Ayrıca evde balık veya et gibi yiyecekleri korumak için de kullanabiliriz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak günlük önerilen miktar olan 2.5 gramı aşmak kolay olduğu için ne kadar tuz tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Birçok gıdada tuz vardır ve bunu aklımızda tutmalıyız.

 

Pirinç
 

Beyaz pirinç, 5°C’nin altındaki sıcaklıklarda hava geçirmez kaplarda saklarsak, besin içeriğini ve tadını 30 yıl koruyabilir. Ancak tam tahıllı pirinç, uzun süre dayanmaz. Kepek tabakasında bulduğumuz doğal yağlar nedeniyle yaklaşık 6 ay ömrü vardır.

 

Soya sosu
 

Soya sosunun (neredeyse) sonsuza kadar sürmesi için mührünü kırmadan saklamanız gerekir. Bununla birlikte, şişeyi açarsanız, sos şişesinde birkaç yıl dayanabilir. Bunun nedeni tuz içeriğidir; yukarıda da bahsettiğimiz gibi tuz bir koruyucudur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Bitter çikolata
 

Bitter çikolata, kuru ve taze bir yerde sakladığınız ve ısı değişikliklerine maruz bırakmadığınız sürece oldukça uzun süre dayanabilir. Bitter çikolata, flavonoidler gibi biyolojik olarak aktif bileşenler içerdiğinden faydalı bir besindir. Current Medicinal Chemistry dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bunlar kalbimizi koruyor.

 Kuru bakliyat
 

Kuru bakliyatların sınırsız bir kullanım ömrü olabilir. Bunun nedeni, sularını kaybettikleri kurutma işlemidir. Ancak zamanla sertleşebilirler ve bu durumda onları daha uzun süre pişirmeniz yeterli olacaktır.

 

Şeker
 

Şekeri ekstrem sıcaklıkların olmadığı kuru bir yerde sakladığımızda oldukça uzun süre dayanabilir. Yüksek su içeriğine sahip olmadığı için bakteriler onu kolonize etmez. Şeker katılaşır ve topaklar oluşturursa, mikrodalgada bir veya iki dakika düşük sıcaklıkta ısıtmak yeterlidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kahve

Normalde kahve opak torbalarda öğütülür, bu nedenle daha uzun süre dayanır – son kullanma tarihinden sonra aylar hatta yıllar boyunca tüketilebilir. Güneş ışığından ve nemden uzak tutmalı ve aromasını kaybedebileceği için buzdolabında saklamamalısınız.

 

Bal
 

Bal, yüksek asitli ve az nemli bir ürün yaratan arılar sayesinde gerçekten sonsuza kadar süren tek besindir. Bir süre sonra kristalleşebilir, ancak bu, kalitesini veya güvenliğini etkilemez.

 

Sirke
 

Tuz gibi sirke de doğal asidi nedeniyle uzun süre saklayabileceğimiz doğal bir koruyucudur. Diğer gıdaların korunmasına da yardımcı olur.