Tiroid kanserinden "Roll tekniği" ile kurtuldu

A A

16.11.2015 - 12:18 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Tiroid kanserinden daha önce iki kez ameliyat olan kadın, temizlenemeyen tümörden, radyoaktif madde ile hedefe yönelik işaretleme yapılan "Roll tekniği" sayesinde yaşama tutundu.

Tiroid kanserinden "Roll tekniği" ile kurtuldu

Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuşan Kader Ataseven (36),  tiroid kanseriyle üç yıldır mücadele ettiğini söyledi. Ağrı'nın Patnos ilçesinde yaşayan beş çocuk annesi Ataseven, "Ağrı'da iki kez ameliyat olmama rağmen üç tümör kaldı. Her iki ayda bir kan tahlili veriyordum. Değerlerim hep yüksekti. Sürekli radyasyon ve atom verdiler. Daha sonra kendi isteğim üzerine buraya geldim. Ameliyatım çok başarılı geçti. Çok iyiyim" dedi. Ataseven, bir an önce taburcu olup çocuklarının yanına dönmek istediğini söyledi.

Roll tekniği

Ataseven'e, Roll tekniğini uygulayan genel cerrahi ekibinde yer alan Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik de tekniğin, radyoaktif madde ile tümörlerin işaretlenerek, cerrahi müdahaleyle çıkarılması olduğunu söyledi. Gülçelik, tekniğin nükleer tıp ile genel cerrahinin ortak bir çalışması olduğunu belirterek, "Bu yöntemle tümörler önceden tespit edildiği için genel cerrahi ekibi olarak bu işaretlemelere göre tümörleri kolayca
bulabiliyoruz. Bu teknik ile hem ameliyat süremiz kısalıyor hem de bütün tümörler tespit edildiği için tekrar operasyona gerek kalmıyor" diye konuştu.

Roll tekniğinin sayılı hastanede yapılabildiğine ve yönetimindeki hastanenin bunlardan biri olduğuna işaret eden Gülçelik, "Hastamız bizi bu yüzden tercih etmiş. Bize başvurduğunda üç tane daha tümörlü lenf düğümü olduğunu
gördük. Daha önceki ameliyatlarında tiroid bezinin alt tarafında olduğu için alınamayan bu tümörleri Nükleer tıp uzmanlarımızın Roll tekniği ile işaretlemesiyle başarıyla aldık. Şu anda durumu gayet iyi" ifadelerini kullandı.

Kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sırada

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığının bu yıl yayınladığı istatistiklerden örnekler veren Gülçelik, "Tiroid kanserleri kadınlarda tüm yaş gruplarında meme kanserlerinden sonra
ikinci sırada görülmektedir" bilgisini paylaştı. Gülçelik, 15-24 arası yaş çocuk ve genç erişkin grup ele alındığında
da tiroid kanserlerinin kadınlarda ilk sırada yer aldığını belirterek, tiroid kanserinin erkeklerde en çok görülen ilk on kanser arasında yer aldığını aktardı.