Tüp mide ameliyatı kimlere uygulanıyor?

Tüp mide ameliyatı kimlere uygulanıyor?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, obezite tedavisinde kullanılan tüp mide ameliyatını sizler için anlattı.

Aşırı kilolardan diyet ve egzersiz gibi yollarla kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Eğer hasta uzmanlar eşliğinde tüm denemelerine karşı fazla yağlarından kurtulamıyor ya da hızla geri alıyorsa tek seçeneği cerrahi destek olabilir.

Laparoskopik sleeve gastrektomi, bariatrik cerrahi kategorisinde yer alan kilo vermek için kullanılan en etkili cerrahi yöntemlerden biridir. Ameliyat, özellikle 35 ile 40 arasında yüksek vücut kitle endeksi, obezitenin yanı sıra diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıkları da başlayan kişiler için uygundur.

Tüp mide ameliyatı nasıl uygulanır?

Laparoskopik sleeve gastrektomi sırasında cerrah, midenin % 90'ına kadar çıkarır, bu da yağ oranını azaltarak fazla kiloların kaybedilmesini sağlar. Mide dikey olarak bölünerek muz şeklinde küçük bir kese oluşturulur. Cerrah fazlalığı alarak mideyi diker. Laparoskopik sleeve gastrektomi, yiyecek alımını sınırladığı için kısıtlayıcı bir işlemdir, ancak sindirim sisteminin normal işlevini değiştirmez.
Açık cerrahi gerekmeden gerçekleştirildiği için işlem “laparoskopik” olarak adlandırılır. Cerrah, bir laparoskop kamera da dahil olmak üzere cerrahi aletleri geçirmek için karında beş ila altı küçük kesik açar. Kullanılan bu teknikte görüntü kat kat büyütülerek netlik artırılırken, aynı zamanda daha az ağrı, yara izi ve iyileşme süresi de sağlar.

Tüp mide ameliyatının faydaları

Tüp mide ameliyatın en önemli faydalarından biri midenin, sinirlerin veya sindirim sisteminin diğer yönlerinin normal fonksiyonunun etkilenmemesidir. Alınan yiyecekler normal yolu izlemeye devam ettiğinden, dumping sendromu gelişiminin olasılığı daha düşüktür. Ayrıca, diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, ülser riski daha düşüktür ve hastaların hastaneyi sık sık ziyaret etmesi gerekmez.
Ameliyat ile uyarıcı hormonların üretilmesinden sorumlu olan midenin bir parçası alınarak açlık etkili bir şekilde azaltılabilir, hastalar da midenin azalmasından dolayı daha hızlı ve daha az miktarda gıda ile kendilerini doygun hissedebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Tüp mide ameliyatının etkisini ve iyileşme hızını artırmak için postoperatif takip önemlidir. Hedeflenen kilo kaybına ulaşmak için, sağlıklı beslenmenin ve egzersize devam etmenin yanı sıra doktorun bütün tavsiyelerine uymak da kritik öneme sahiptir. Egzersiz olarak hastanın başlangıçta düzenli yürüyüş ya da yüzme ile daha hareketli bir yaşam sürdürmesi gerekir.

 

 

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS