Türk Kızılayı ile aile hekimlerinin Türkkök ortaklığı

Türk Kızılayı ile aile hekimlerinin Türkkök ortaklığı

Kızılay ile Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonukök hücre ve kan bağışı için işbirliğine gitti. Bu işbirliğiyle halkın kök hücre bağışı konusundaki farkındalığını arttırmaya yönelik programlar hazırlanacak.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Türk Kızılayı ile Türkkök İşbirliği Protokolü imzaladı. Protokol çerçevesinde, Türk Kızılayı koordinatörlüğünde ulusal çapta kök hücre ve kan bağışı kampanyaları düzenlenecek; ülke için gereken kan ve kan ürünlerinin gönüllü, bilinçli ve düzenli kan bağışçılarınca karşılanması yönünde çalışmalar yapılacak ve halkın kök hücre bağışı konusundaki farkındalığını arttırmaya yönelik programlar hazırlanacak. Bu süreçte Türk Kızılay’ı ile birlikte aile sağlığı çalışanlarına eğitimler verilecek.


Kan vermeye çağrı


AHEF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yavuz Erden Türkiye’deki ilik rezervlerini genişletmek istediklerinini vurgulayarak şunları söyledi:


"Hekimliğe başladığımız ilk günden bu yana, halkımızı kan bağışı konusunda bilgilendirmeyi görev saydık. Ancak  Dr. Hasan Can Yüce’nin rahatsızlığının, AHEF üyesi aile hekimlerini kök hücre konusunda daha duyarlı kıldığı da bir gerçek. Yüce, sağlığına kavuşmak için ilik nakli bekliyordu. Ancak ne yazık ki, Dr. Can Yüce, ilik nakli yapılamadan aramızdan ayrıldı. Aile hekimleri, başka Can’ların yitip gitmemesi için, Türkiye’deki ilik rezervlerini genişletmek üzere harekete geçti. AHEF, bu amaçla yıllardır bu uğurda emek veren Türk Kızılay’ı ile ortaklık yapmaya ve Türkkök Projesi’nde birlikte çalışmaya karar verdi."


AHEF bu projeye için halktan da destek bekliyor, herkesi kan vermeye ve kök hücre bağışı yapmaya davet ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS