hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ürolojide robotik cerrahi nedir, nasıl uygulanır?

  Ürolojide robotik cerrahi nedir, nasıl uygulanır
  expand

  Özellikle; böbrek, mesane ve prostat kanserinde tercih edilen robotik cerrahi yöntemi hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Üroloji ve Robotik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Berkan Reşorlu, ürolojide robotik cerrahi ve sağladığı avantajları sizler için anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Robotik cerrahi nedir?

  Robotik cerrahi; doktor ve hastaya sağladığı özel ayrıcalıklar ile ön plana çıkan, günümüz tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknolojidir. Robotik cerrahi ürolojide özellikle; prostat kanseri, böbrek kanseri ve mesane kanseri ameliyatlarında kullanılmaktadır.

  Robotik cerrahi nasıl yapılır?

  Bu sistemde görüntüleme sistemi, laparoskopik cerrahi ilkesi ile çalışır. Yani hastanın vücudunun içinden görüntü kamera yardımı ile cerraha aktarılır. Robotik cerrahide laparoskopik cerrahiden farklı olarak bu görüntü üç boyutludur ve kamera kontrolü robot tarafından yapıldığı için titremesiz net bir görüntüdür. Ameliyat edilecek organa çok yaklaşılarak daha büyük büyütmede net görüntüler elde edilebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cerrah, bir konsol yardımıyla robot kollarını kumanda eder. Bu robot kolları hastanın karın içerisine yerleştirilir. Konsolda bulunan fiberoptik kablolar, robotun kollarına giderek cerrahın yaptığı küçük el hareketlerini robotik kollara aktarır ve bunlara bağlı cerrahi makas, doku veya iğne tutucu gibi aletlerin istenilen hareketleri yapması sağlanır. Robotik kollara bağlı cerrahi aletler 540 derece dönebildiklerinden el hareketlerinden çok daha fazlasını yapacak şekilde hareket edebilir. Ayrıca normalde insanın elindeki doğal titreme, robotik cerrahide cerrahi aletlerin uçlarına hiç yansımaz. Bu sayede hata payı da en aza indirilir. Robotik Cerrahi ilk defa 1994’te kullanılmaya başlandı ve en yaygın kullanım alanı üroloji ameliyatları oldu. 2001 yılından bu yana tüm dünyada en fazla prostat kanseri cerrahisinde kullanılan da Vinci; böbrek kanseri ve hastalıkları, mesane kanseri ve testis kanserlerinde de kullanılmaktadır.

  Robotik cerrahinin hastaya sağladığı ayrıcalıklar

  Robotik cerrahi uygulanan hastalar diğer hastalara göre hastanede daha az kalırlar ve daha erken taburcu edilirler. Bunun nedeni; robotik cerrahide ameliyat kesilerinin daha küçük olması, kan kaybının daha az olması ve ameliyat sonrası hastaların daha az ağrı duymasıdır. Robotik cerrahi yöntemiyle prostat kanseri ameliyatı olan hastaların sondası daha erken dönemde çekilir. Yani sondalı kalma süreleri daha kısadır. Bunun nedeni ise; robotik prostatektomi ameliyatında idrar kesesi ile üretra adı verilen dış idrar yolunun birbirine daha iyi ve su geçirmez bir şekilde dikilebilmesidir. Sonda alınma süresi genellikle 7 gündür. Robotik cerrahi uygulanan hastalar ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı duyarlar ve ağrı kesici ilaç alma ihtiyacı daha azdır. Çünkü yara kesileri açık cerrahiye göre daha küçüktür ve bu yüzden daha az ağrı hissederler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kişiye birçok avantaj sağlar

  Robotik cerrahide kanser kontrolü daha iyi sağlanır. Üç boyutlu ve yüksek çözünürlüklü görüntü özelliğine sahip kamera sistemi, 7 kademeli ve 540 derece her yöne hareket edebilme yeteneği olan robot kolları ile ameliyat sırasında kanserli doku daha net görülmekte ve çıkarılmaktadır. Robotik cerrahi ile prostat ameliyatları sonrası idrarı kontrol edebilme daha iyidir ve daha çabuk olur. Görüntünün daha iyi olması, kanamanın daha az olması, mesane ile idrar kanalının daha iyi dikilebilmesi ameliyat sonrası dönemde idrar kontrolünün daha çabuk olmasını sağlar. Robotik cerrahi ile yapılan prostat kanser ameliyatı sonrası daha erken cinsel yaşama dönüş görülür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tıbbi açıdan uygun olan hastada, sertleşmeyi sağlayan prostat etrafındaki sinir ve damar demetinin korunması, robotik cerrahi ile daha net sağlanmaktadır. Bu yüzden ameliyat sonrası dönemde cinsel yaşama dönme bu hastalarda daha erken olmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow