hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uyanınca yüzünüzü yıkıyorsanız yanlış yapıyorsunuz! İlk yapmanız gereken...

  Uyanınca yüzünüzü yıkıyorsanız yanlış yapıyorsunuz İlk yapmanız gereken...
  expand

  İngiliz bir dermatolog, sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımla dikkatleri üzerine çekti. Doktor, sabahları yüzünüzü yıkamadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini söylüyor. İnsanları sabah ve akşam rutinlerinde yaptığı yanlışların cilt sağlığı üzerinde önemli ve zararlı etkileri olabileceği yönünde uyardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sabahları uyanır uyanmaz muhtemelen yüzünüzü yıkayarak doğru bir şey yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Milyonların yaptığı bu rutinin tamamen yanlış olduğunu dile getiren bir doktorun videosu sosyal medyada dikkat çekti. Dermatolog, yüzünüzü yıkamadan önce diş macunu kullanıyorsanız, sabah rutininiz için kesinlikle daha iyi bir yol olduğunu söyledi.

  Dr. Lindsey, TikTok hesabından yaptığı paylaşımla sabahları ilk olarak dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini sonrasında yüzünüzü yıkamanızı gerektiğini söylüyor. İlk yüzünüzü yıkayıp sonra dişlerinizi fırçalıyorsanız cildinizi tahrip ediyorsunuz. Dr. Lindsey videosunu, "Yüzünüzü yıkadıktan sonra dişlerinizi fırçalıyorsanız, cildinizi mahvediyorsunuz demektir" notuyla paylaştı.

  Doktor sözlerine şöyle devam etti: "Diş macunundan ağzınıza akan bakteriler çenenizden akarak sivilceye neden olabilir ve tüm gece deride kalan hidrojen peroksit, alkol, karbonat ve florürlü diş macununu bırakır." 

  Daha sonra bunların ciltte korkunç tahrişe ve kuruluğa neden olabileceğini açıklıyor. İnsanlar, diş macununun cilt üzerindeki etkisini fark etmeden yorumlarda çok şaşırdıklarını dile getirdiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlıklı, pürüzsüz bir cilt güzelliğin ilk kuralı. Bunun için aksatılmadan yapılması gereken bazı şeyler var. Eğer cilt sorunlarından bir türlü kurtulamıyorsanız, bunların birini ya da birkaçını eksik yapıyor olabilirsiniz.

  Geceleri uykunuz gelince yüzünüzü yıkamak zor geliyor, uykunuzu kaçırıyor olabilir. Ama en azından pijamalarınızı giyerken yüzünüzü yıkarsanız, bütün gün cildinizde toplanan tozun, kirin sivilce yapmasını önlemiş olursunuz.

  Yüzünüzü ne kadar yıkarsanız yıkayın, kirli havlular ve yastık kılıfları kullanırsınız, yaptığınız onca cilt temizliği hiçbir işe yaramayacaktır. Özellikle nemli havluların bakteri yuvası olduğunu unutmayın.

  Eğer durulanması gereken bir makyaj temizleyici kullanıyorsanız, yüzünüzü mutlaka ılık suyla yıkamanız gerek. Aksi takdirde kalıntılar gözeneklerinize dolabilir.

  Sivilcelerinizi, siyah noktalarınızı sıkmak, yüzünüzü hatır hatır fırçalamak faydadan çok zarar getirir bunu unutmayın. Hassas bir temizlik en iyisidir.

  Her şeyden önce ellerinizle başlayın. Sürekli mikroplu yüzeylere temas eden ellerinizi sık sık yıkamak, yüzünüze ulaşan bakterilerin sayısını önemli oranda azaltacaktır. Ayrıca makyaj süngeri, fırçası gibi ürünleri de her kullanımdan sonra yıkamalısınız. Yüz temizleme fırçaları da 3 ayda bir değişmelidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow