hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uyku Yapan Hastalıklar Nelerdir? Aşırı Uykuya Neden Olan Hastalıklar...

  Uyku Yapan Hastalıklar Nelerdir Aşırı Uykuya Neden Olan Hastalıklar...
  expand

  Çok uyumanıza neden olabilecek hastalıklar halk arasında az görünse de ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri kişinin aniden ve uyarı vermeden uykuya dalmasına neden olan nörolojik bir bozukluk olan narkolepsidir. Bir diğeri ise kişinin uyku sırasında kısa sürelerle nefes almayı durdurmasına neden olan bir uyku bozukluğu olan uyku apnesidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son olarak, aşırı yorgunluk ve bitkinliğe neden olan bir durum olan kronik yorgunluk sendromu vardır. Aşırı uykululuk veya yorgunluk durumunda hemen doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü bu uzmanlar altta yatan herhangi bir durumun teşhis ve tedavisine yardımcı olabilirler. 

   Uyku Yapan Hastalıklar Nelerdir? 

   Narkolepsi, uyku apnesi ve kronik yorgunluk sendromu gibi uzun süreli, ancak kalitesiz uyku yaşanmasına neden olan hastalıklar kişilerde yaşam kalitesi bozukluğuna ve ölüme sebep verebilmektedir.

   Aşırı uyku yapan hastalıklardan bazılarının belirli bir tedavi şeklinin henüz olmadığı bilinmelidir. Bunun yanında, kişiye özel kürlerin olumlu yönde bireyin hayatını değiştirdiği gözlenmektedir.

   Narkolepsi

   Uyku ve uyanıklığın kontrolünü etkileyen nörolojik bir bozukluktur. Nadir görülmekle birlikte 2.000 kişiden yalnızca birini etkiler. Narkolepsinin neden kaynaklandığı henüz çözülememiştir. Ancak genetik ve çevresel etkenlerin bu hastalığa yol açtığı düşünülmektedir.

   Narkolepsi hastası olup olmadığınızı gündüz aşırı uyku hali, uyku atakları ve katapleksi belirtileri ile anlamanız mümkündür. Narkolepsinin tedavisi yoktur, ancak semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İlaç tedavisine ek olarak, düzenli bir uyku programı oluşturmak ve sinir uçlarını uyaran maddelerden kaçınmak, narkolepsi semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir. Narkolepsisi olan bireylerin kişiselleştirilmiş bir tedavi planı uygulaması gerekmektedir. 

   Uyku Apnesi

   Uyku apnesi, uyku sırasında kısa sürelerle nefes almayı durdurmanıza neden olan bir uyku bozukluğu şeklidir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Uyku apnesine genellikle obezite, sigara ve alkol kullanımı neden olmaktadır.

   Ayrıca ailede uyku apnesi öyküsü, geniş bir boyun veya küçük bir hava yolu da bu hastalığa yol açabilmektedir. Uyku apnesi tedavisi kilo verme, sigarayı bırakma ve yatmadan önce alkol almamaya dayanmaktadır.

   Yan tedavi seçenekleri arasında ise sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makinesi kullanmak gelmektedir. Ayrıca, boğazdaki fazla dokuyu çıkarmak için ameliyat olmak gerekebilmektedir.

   Kronik Yorgunluk Sendromu

   Kronik yorgunluk sendromunun (KYS) temel nedenleri kişiden kişiye değişebileceğinden, herkese uyan tek bir nedeni yoktur. Bununla birlikte, KYS'nin en yaygın nedenlerinden bazıları viral enfeksiyonlar, otoimmün bozukluklar ve psikolojik stres olarak bilinmektedir. Ayrıca, KYS kişinin genleri, çevresi ve yaşam tarzı gibi faktörlerin bir kombinasyonundan da kaynaklanabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   KYS için en iyi tedavi yöntemini belirlemek amacıyla mutlaka bir sağlık uzmanına danışmak gerekmektedir. Tedavi süresince semptomları yönetmek ve yaşam kalitesini arttırmak için ilaç, terapi ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri uygulanabilmektedir.

   Kronik Hipersomnia

   Tipik olarak 25 yaşından önce gelişir ve hastalar geceleri gerekenden daha fazla uyurlar. Aşırı olmasına rağmen, bu uyku dinlendirici değildir ve hatta kişi sonuç olarak daha bitkin hissederek uyanmaktadır. Gece ne kadar uyuduklarına bakılmaksızın, bu yorgunluğu yaşayan hastalar gün içinde tekrar uyuma ihtiyacı hissederler.

   İdiyopatik hipersomnia günlük işlevsellik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Yani, işte veya okulda iyi performans göstermeyi veya sosyal aktivitelere katılmayı zorlaştırabilir. İlaç tedavisi, düzenli egzersiz ve düzenli bir uyku programı gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altında tutulabilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Aşırı Uykuya Neden Olan Hastalıklar

  •  Kleine-Levine Sendromu
  •  İdiopatik Hipersomnia
  •  Narkolepsi
  •  Uyku Apnesi
  •  Rüya Sıkıntı Bozukluğu
  •  Uyku Felci
  •  Kronik Yorgunluk Sendromu
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow