hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uzman isim anlattı! Meme operasyonlarında doğru bilinen yanlışlar

  Uzman isim anlattı Meme operasyonlarında doğru bilinen yanlışlar
  expand

  Meme operasyonları kadınlar tarafından her zaman yaptırılan estetik işlemlerin başında gelmektedir. Sık yaptırılan bir işlem olmasına rağmen merak edilenler ve işlemlerden hakkında doğru bilinen birçok yanlış bilgi mevcuttur. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu meme operasyonları ile ilgili merak edilenleri sizler için derledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Günümüzde meme estetiği ameliyatı olan kadınların sayısı her yıl katlanarak artmaktadır. Doğum ve emzirme dönemi bittikten sonra kadınların en çok ihtiyaç duyduğu işlemler genellikle meme bölgesinde ortaya çıkar. Öte yandan meme estetiği günümüzde oldukça tatmin edici sonuçlar vermektedir.

  Uygulamalar hakkında birçok yanlış bilgi bulunmaktadır

  En sık karşılaşılan yanlış bilgi slikon protezlerin değiştirilmesi gerektiğidir. Meme büyütme ameliyatı için beşinci nesil protezler kullanılmaktadır. Bu önceki nesil protezlerin özelliği, iç jel tabakasının protezin şeklini korumasıdır. Şeklini koruyan protezlerde protezin deformasyonuna bağlı meme deformasyonu ve silikon sızıntısı gibi sorunlar daha az görülür. Bu sebeple slikon protezlerin değiştirilmesi gerekmez.

  Bir diğer yanlış bilgi ise operasyon sonrası emzirme süreci ile ilgilidir

  Meme büyütmede meme altına memenin süt kanalını içeren bir implant yerleştirilir. Bazı durumlarda implant meme kasının altına veya bezin altındaki kası örten zarın altına yerleştirilir. Bu nedenle gerçekleştirilen işlemler uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde emzirmeyi engellemez.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meme operasyonlarından sonra meme sarkması yaşanmayacağına dair bilgi de yanlıştır. Kup ölçüsü B kup ve üzeri olduğu için kadınlarda belli bir miktarda meme dokusu bulunur, bu nedenle protezin konumu yaşla birlikte değişmese bile meme dokusu proteze asılabilir. Çok küçük göğüslerde sarkma görülmeyebilir.

  Meme ameliyatı kişiye özel bir plan gerektirir

  Bunun için anatomi bilgisi ve mesleki el becerisi çok önemlidir ve bu cerrahi bir uygulamadır, her halükarda basit bir operasyon olarak değerlendirmek yanlış olur.

  Meme büyütme ameliyatının meme uçlarında uyuşmaya neden olduğunu söylemek de yanlış olur. Bu çalışmalara baktığımızda çoğunluk (yani yüzde 90) hastaların uyuşma yaşamadığını görüyoruz. Kalan yüzde 9'luk kısım ise ilk 10 gün boyunca hafif uyuşma gösterdi. Komplikasyonlar nedeniyle, nüfusun yüzde 1'i bu durumu yaşamıştır. Kısacası bu duygunun kaybolma olasılığı çok düşüktür.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow