Uzmanlardan güneş gözlüğü uyarısı

Uzmanlardan güneş gözlüğü uyarısı

Uzmanlardan güneş gözlüğü uyarısı

Ultraviyole ışınları canlı dokular için son derece zararlıdır ve bu zararlı ışınlara maruz kalan gözlerde kanser riski artmaktadır” diyen Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fadime Nuhoğlu, güneş gözlüğü kullanmanın gerekliliğini vurgulayarak doğru güneş gözlüğü seçimi ile ilgili önemli ipuçları verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güneş gözlüğünün göz sağlığını korumak için önemli bir gereklilik olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fadime Nuhoğlu, ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak ve görüş netliği sağlamanın ancak doğru güneş gözlüğü kullanımıyla mümkün olabileceğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Ultraviyole (UV) ışınları canlı dokular için son derece zararlıdır ve gözün zamanından önce yaşlanmasına sebep olur. Fazla UV ışınlarına maruz kalan gözlerde, göz etrafındaki ve göz kapaklarındaki deride ayrıca göz içi dokularda kanser gelişme riski artar. UV ışınları; göze et yürümesine (pterjiyum), alerjik konjonktivite, gözün şeffaf tabakası olan korneada hasara, kataraktın oluşmasına neden olabilir. Ayrıca sarı nokta denilen ve görüş keskinliğinin en yüksek seviyede sağlandığı, gözün arkasında yer alan retina tabakasındaki makulada kalıcı ve gözlükle dahi düzelmeyen bozulmaların oluşmasına neden olabilir. Dolayısıyla güneş gözlükleri, görüş netliğini artırır, göz yorgunluğuna engel olur ayrıca güneşten gelen zararlı UV ışınlarından gözlerimizi korur. Bu nedenle sadece yazın değil kış mevsiminde karlı havada da güneş gözlükleri kullanılmalıdır.”

Güneş Gözlüğü Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyiz?

“Yanlış seçilmiş güneş gözlüğü kullanmak, hiç güneş gözlüğü kullanmamaktan daha zararlıdır. Her koyu renkli camı olan gözlük UV ışınlarını filtre etmez. Göz kendini UV ışınlarından korumak için göz kapaklarını kısma, göz bebeğinin küçültme gibi koruma mekanizmalarına sahiptir. Yanlış seçilen güneş gözlükleri bu mekanizmaların çalışmasına engel olarak gözün daha fazla zarar görmesine sebep olur” diyen Doç. Dr. Fadime Nuhoğlu, güneş gözlüğü seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde özetledi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

●     Güneş gözlükleri uluslararası normlara (EN, ANSI, TSE) uygun olmalıdır.

●     Kolay kırılmayan ve dayanıklı olmalıdır. Güneş gözlükleri spor yaparken veya diğer aktivitelerde kırılarak göze zarar verebilir.

●     Kullanım amacımıza uygun olmalıdır (karda, araba kullanırken veya denizde). Araç kullanırken görüş netliğimizi azaltmayan trafik lambalarını görebileceğimiz özellikte ve koyulukta olmalıdır.

●     Çerçevesinin büyüklüğü ve sapların kalınlığı UV’nin göze ulaşmasına engel olan dizaynlar tercih edilmeli. Kaşların üzerine çıkan yanaklara değmeyen yanlardan da UV’nin girişine engel olacak kalınlıkta çerçeveler tercih edilmelidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

●     Camların UV filtre özelliği %70’in altında olmamalıdır, %99’un üzerinde olması en sağlıklı olanıdır. 

●     Camda polarize filtre olması, camın UV filtre etme özelliği olduğunu göstermez. Polarize filtre sadece yüzeyden yansıyan ışınları tutarak görüş netliğini artırır. Bu özellik sürücüler ve denizciler için faydalıdır ancak LED ekran kullanan pilotlara tavsiye edilmez. Çünkü polarize filtreli camlar LED ekranların görülmesine engel olur.