hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Varikosel erkeklerde kısırlık nedeni olabilir

  Varikosel erkeklerde kısırlık nedeni olabilir
  expand

  Varikoselin doğurganlığa etkilerini anlatan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, erkeklerdeki kısırlığın nedenleri arasında varikoselin de olabileceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Prof. Dr. Kaan Aydos'un konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

  Varikosel, erkekte kısırlık nedenleri arasında oldukça sık rastlanılır. Çocuğumuz olmuyor diye başvuran erkeklerin yaklaşık üçte birinde varikosel tespit edilir. Cerrahi teknikler ile düzeltilmesi mümkündür. Özellikle mikrocerrahi teknikle yapılan ameliyatlarda başarı oranları daha yüksektir. Tedavi edilmesini takiben de çiftlerin %38’inde doğal yolla gebelik görülmektedir.

  Varikosel hakkında bilinmesi gerekenler

  Varikosel, testisleri yıkayarak gelen kirli kanı taşıyan venöz damarların anormal şekilde genişleyip, içlerindeki kanı artık taşıyamamaları nedeni ile kanın geri kaçması durumudur. Erişkin erkeklerin yaklaşık yüze 15'inde rastlanılır. Sıklıkla sol tarafta bulunur ama nadir de olsa sağ ya da iki taraflı da gelişebilir. Sağ tarafta bulunan varikosel durumlarında, karın içinde damarlara bası yapan kitleler bakımından dikkatli olunmalıdır. Bu kitle bazen tümör bile olabilir. Böyle olgular öncelikle ultrasonografik inceleme ile araştırılır, olmazsa bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntüleme ile daha detaylı tetkik edilir. Varikosel, yapısal bir bozukluktur ve değişik nedenlerden dolayı gelişmiş olabilir. Damar içindeki kapakçıkların yetersiz gelişimi nedeniyle olmuş olabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Varikoselde sperm kalitesi bozulabilir

  Varikosel gelişmişse, çeşitli nedenler ile sperm kalitesinde ve üretiminde bozulma görülebilir. Sperm hücreleri sağlıklı gelişemez ve yetersiz kalır. Varikosel tanısı klinik muayene ile konulur. Ultrason ve Dopplerin, çok nadir durumlar dışında bir katkısı yoktur. Sıcak ortamda ve hasta ayaktayken elle muayene yapılır. Muayene bulgularına göre varikosel 3 dereceye ayrılır. 1. derece, sadece ıkındırmayla fark edilen, hafif derecede varikosellerdir. 2. derece, normal solunumda ama ancak elle muayenede fark edilen orta seviyededir. 3. derece ise uzaktan gözle bile fark edilebilen büyük varikosellerdir. Varikosel büyükse, tedavisi daha başarılıdır.

  Eğer sperm değerlerinde bozulma başlamışsa, varikosel olan testis hacmi yüzde 10'dan daha fazla geri kalmışsa, ağrı ya da kozmetik nedenlerden dolayı, üzerinde değişik fikirler olmakla birlikte, ağır beden hareketi yapanlarda, mevcut varikoselin ilerleyeceği düşünülerek ameliyat yapılması da önerilmektedir. Sperm DNA içeriğinde hasar gelişmiş erkekler de ameliyattan fayda görebilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Varikosel erkeklerde kısırlık nedeni olabilir
  Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow