Vişne çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

Vişne çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

Vişne çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

Vişne çekirdeği yağı özellikle cilt, saç, tırnak ve bağışıklık sistemi için kullanılan zararsız ve bitkisel bir yağdır. Cildin nemli ve parlak olmasını sağlarken saçların daha sağlıklı görülmesine yardım eder. Ayrıca kırılan ve zor uzayan tırnakları da besler. Vişne çekirdeği yağının ne işe yaradığı ile beraber nasıl kullanıldığını da sizler için ayrıntıları ile derledik.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vişne çekirdeği yağını direkt cildinize, sivilcelerinize ya da tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz. Saç için kullanmak isterseniz şampuanınızın içine ekleyebilir ya da saç diplerinize masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Vişne çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

Saç derisi ve saç bakımında kullanılabilir. İçerdiği vitaminler ile saçı besler ve saça nem ile parlaklık verir. İçeriğinde E vitamini sayesinde kepek sorununa ve saç kuruluğuna da iyi gelir.

Kalp ve damar hastalıkları için riski azaltır. Damar tıkanıklığının önüne geçilmesine yardımcı olur.

Cilt için doğal bir nemlendirici görevi görür. Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayarak zararlı ışınlardan korur.

Vücuttaki toksinlerin azalmasına yardım eder.

Çabuk kırılan ya da zor uzayan tırnakları güçlendirir ve besler.

Migrenden kaynaklanan baş ağrısını da masaj yaparak hafifletmek mümkündür.

İçindeki yüksek demir oranı ile kansızlığı önler.

Ne işe yarar?

Sedef, egzama, kızarıklık ya da tahriş durumlarında kullanılabilir. Akne ve sivilce oluşumunun önüne geçilmesi için de vişne çekirdeği yağı kullanılması önerilir. Cilt için oldukça faydalı bir yağ olan vişne çekirdeği yağını direkt cildinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu sayede hem cildinizi nemlendirmiş hem de leke ve akne oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

Çatlayan ya da kuruyan dudaklarınıza da sürerek yara oluşumunu engellemek mümkündür. Migren ya da baş ağrınız varsa masaj yaparak ağrıyı azaltabilirsiniz. Vücudunuzdaki zararlı toksinleri atarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de vişne çekirdeği yağı kullanarak katkıda bulunabilirsiniz.

Nasıl ve ne için kullanılır?

Vişne çekirdeği yağını yüz ya da saç maskelerine, nemlendiricilere, peelinglere ya da vücut yağlarına ekleyerek kullanabilirsiniz. Kokusu güzel ve doğal olduğu için parfüm ile beraber kullanılması da mümkündür. Saç kremi ya da şampuanlara ekleyerek daha faydalı hale getirebilirsiniz. Yanık tedavisinde de başarılı sonuç verdiği için yaralara ya da lekelerin üzerine de sürebilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yara ve lekelerde iyileşme sürecini hızlandırarak iz kalmasını da engeller. Düzenli tüketilmesi halinde toksinlerden arınmanıza ve zayıflamanıza da yardımcı olabilir. Tok hissettirdiği için kilo verme sürecini kolaylaştırır. Aynı zamanda bir vitamin takviyesi olarak kabul edildiğinden sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlar.

Vişne çekirdeği yağı cilt için nasıl kullanılır?

Saçlara, tırnaklara ve cilde sürülebilen doğal bir yağ olan vişne çekirdeği yağı zararsızdır. Birkaç damla vişne çekirdeği yağını avucunuza damlatabilir ve cildinizin herhangi bir yerine ya da tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Eğer saçınıza uygulamak isterseniz parmak ucunuzu yağa batırabilir ve parmaklarınızla saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız şampuanın içine iki yemek kaşığı vişne çekirdeği yağı koyarak saç bakımınız için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cilt için vişne çekirdeği yağı kullanan kişiler genelde sivilce ve akneler için kullanmaktadır. Sivilcelerin kurumasına yardımcı olarak yeni leke ve aknelerin oluşumlarını engeller. Ayrıca cildin nem dengesini korumasına ve daha parlak bir görünüme sahip olmasını da sağlar.