Yaşlanmamak için bu besinleri tüketin!

Yaşlanmamak için bu besinleri tüketin!

Yaşlanmamak için bu besinleri tüketin!

Beslenme düzeniniz ve tükettiğiniz yiyecekler cilt sağlığınız üzerinde doğrudan etkilidir. Vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin yiyecekler yemek yerine, sürekli olarak işlenmiş yiyecekler, şeker, yağ oranı yüksek ve lif oranı düşük yiyecekler yiyorsanız birçok cilt sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sağlıklı bir cilt için her derde deva tek bir yiyecek yoktur. Farklı birçok besini bir arada tüketmeniz gerekir. Özellikle cilde kolajen desteği sağlayan yiyecekleri düzenli tüketerek erken yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cilde iyi gelen süper gıdalar, antioksidan bakımından çok zengindir. Bu besinler cilt yüzeyini iyileştirir ve cildi güçlendirmek için gerekli yağ asitlerini ve diğer gerekli yenileyici bileşenleri sağlar. Sağlıklı beslenmek, en sevdiğiniz yiyeceklerden kaçınmak anlamına gelmez. Basitçe söylemek gerekirse, besin açısından yoğun, sağlıklı yiyecekler ve süper yiyecekler dahil etmek mükemmel bir cilde kavuşmanıza destek olur. Besin değeri yüksek yiyecekler yediğinizde cildiniz daha çok parlar. Cilde iyi gelen süper besinleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

AVOKADO

Avokado cildi nemlendirici bir özelliğe sahiptir. Cilde dolgunluk kazandırır. Cilt kırışıklıklarını ve ince çizgilerin görünümünü azaltır. Avokado yağı cilt bariyerini güçlendirerek cildin hasar görmesini engeller. Avokado yağı E vitamini açısından da çok zengindir. Cilde doğal bir parlaklık ve aydınlık görünüm kazandırır. Düzenli avokado tüketerek muhteşem bir cilde sahip olabilirsiniz.

PANCAR

Pancar sıklıkla övülen besinler arasında yer alır. A vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve E vitamini açısından zengin olan pancar, cilde çok faydalıdır. Bu antioksidanların tümü cildi, kırışıklıklara, donukluğa ve sarkmaya neden olabilecek serbest radikallerden korur. Pancar tüketerek cildinizin genç kalmasını sağlayabilirsiniz.

CEVİZ

Ceviz harika bir çinko kaynağıdır. Çinko, cildiniz tarafından hasara karşı bir bariyer olarak ve iyileşme için kullanılır. Ceviz, yüksek E vitamini ve omega-3 yağ asidi içeriği nedeniyle cilt sağlığı için çok faydalıdır. Ceviz yiyerek cildinizi güçlendirebilir ve dayanıklı hale getirebilirsiniz.

BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolatanın biyoaktif bileşenleri de cildinize fayda sağlayabilir. Flavanoller cilt yoğunluğunu ve hidrasyonunu artırabilir, güneş hasarı riskini azaltabilir ve cilde kan akışını iyileştirebilir. Araştırmalara göre 12 hafta boyunca yüksek flavanol içeren bitter çikolata veya kakao tüketmek MED'in yükselmesine ve hatta iki katına çıkmasına neden olabiliyor. Sonuç olarak, cildiniz güneşten daha iyi korunuyor. Bitter çikolata doğal bir güneş koruyucu görevi görüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YEŞİL ÇAY

Düzenli olarak yeşil çay tüketmek cildinizin görünümünü önemli ölçüde iyileştirir. Yeşil çay polifenolleri, iyi bilinen antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde serbest radikallerle savaşır ve kırışıklıkları, ince çizgileri ve cilt elastikiyet kaybını önler.

CHİA TOHUMU

Chia tohumları cildin temelini güçlendirir. Zengin omega-3 yağ asitlerini içerisinde barındıran chia tohumları cildi besler ve onarır. Her sabah tüketilen chia tohumu sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, sağlıklı cilt hücresi işlevi ve yeni kolajen üretimi için yapı taşları sağlamaya yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini, cildi gözle görülür şekilde sakinleştirme konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olan anti-enflamatuar, antioksidan ve polifenol kaynağıdır. Cildi dış etkenlere karşı güçlü hale getirir. Cilt hassasiyetini önler. Cildi besler. Cilde birçok vitamini depoladığı için sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Cildin erken yaşlanma belirtilerini azaltır.