Yemek pişirmek için en iyi 4 yağ

Bir yemeğin en önemli özü ve gizli kahramanı yağdır. Son yıllarda özellikle sağlıklı ve bilinçli beslenme konusunda yemeklerde tercih edilen yağlar büyük önem taşıyor. Peki yemekleri pişirmek için hangi yağlar daha sağlıklı? İşte yemek pişirmek için en iyi 4 yağı sizinle paylaşıyoruz. (PEMBENAR ÖZEL)Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı sağlıklı doymuş yağlar arasında bulunur. Güzellik dışında yemek sektöründe de tercih edilen ve birçok yemeğe lezzet katan hindistan cevizi yağını mutlaka mutfağınızda bulundurun.

Özellikle vücudu yağ yakmaya teşvik eden ve kandaki HDL kolesterolü yükselttiği kanıtlanmış laurik asitiçerir. Bu nedenle kalp hastalığı riskini azalmaya da yardımcı olur.

Pişirme söz konusu olduğunda, hindistan cevizi yağı yüksek sıcaklıklarda oksitlenmeye karşı dirençlidir. Bu da onu yemeklerde kullanmanız için harika bir stabil yağa dönüştürür. Yemeklerinize veya tatlılarınızahoş kokulu bir aroma katar.

Soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı
Soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı olmadan hiçbir yemek tamamlanmış sayılmaz. Burada önemli olan organik olanını seçmenizdir.

Peki, soğuk preslenmiş zeytinyağı ile normal zeytinyağı arasındaki fark ne? 
Soğuk preslenmiş zeytinyağı hiçbir ısı veya kimyasal kullanılmadan hazırlanmıştır. Özellikle Akdeniz yemeklerini bir sonraki seviyeye taşıdığı için birçok şef tarafından takdir ediliyor ve kullanılıyor.

Tüm bunların dışında faydalarını sıralarsak; beyin işlevini geliştiriyor, kalp sağlığına iyi geliyor, kanser riskini ortadan kaldırıyor. Hindistan cevizi yağı gibi aynı zamanda oksitlenmeden orta derecede yüksek sıcaklıkları dayanabiliyor. Mutlaka bu yağı mutfağınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Organik otla beslenmiş tereyağı 
Söz konusu tereyağı tüm yemekleri lezzetlendiren ve sağlık açısından birçok yararı olan bir yağ grubudur. Ancak her tereyağı birbirinden farklıdır ve yemeklerde kullanmamanız gerekir.

Sağlıklı tereyağı nasıl olmalı? 
Sağlıklı tereyağı, sağlıklı otlarla beslenmiş hayvanın sütünden elde edilendir. Çalışmalar, sağlıklı otla beslenmiş hayvandan üretilen tereyağının daha zengin bir A vitamini, omega-3 yağ asitleri ve yüzde 500'e kadar daha fazla konjuge linoleik asit (CLA) içerdiği göstermiştir. Hatta anti kanser özelliğiyle bilinen yüksek miktarda K2 de içermektedir.

Özellikle yemek pişirirken tereyağının yanında zeytinyağı kullanmanız, tereyağının yanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Sade yağ (Ghee) 
Profesyonel dünya mutfaklarında en çok kullanılan yağlardan biri olan sade yağ (ghee) eski Hindistan kökenli tereyağının sadeleştirilmiş halidir.

Tereyağının aksine, ghee oda sıcaklığında bozulmaz ve orijinal lezzetini ve tazeliğini bir yıla kadar korur. Bu da fırın yemeklerinde, kızartma işlemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz demek oluyor.

Diğer katı ve sıvı yağlar vücudun sindirim sürecini yavaşlatır. Ghee ise mide asitlerinin salgılanmasını ve yiyecekleri parçalamaya teşvik ederek sindirim sistemini uyarır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS