hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yüz sarkmasının sebepleri nelerdir?

  Yüz sarkmasının sebepleri nelerdir
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, orta yüz düşüklüğünün sebeplerini ve nerelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alt göz kapağı, içte burun, dışta kulakların önü ve aşağıda ağız köşesinden başlayan bölge orta yüz olarak adlandırılır. Orta yüzün en belirgin anatomik bölgesi kemikleşmedir. Dolgun elmacık kemikleri, gençliğin bir işaretidir. Dudaklara doğru incelen yuvarlak bir orta yüz ideal bir görünümdür.

  Orta yüz düşüklüğü sonucu kişi olduğundan daha yaşlı gözükür

  Orta yüz bölgesi, yüz dengesinin ve uyumunun sağlanmasında önemlidir. Bu bölgenin uyumu kişiye gençlik, canlılık ve güzellik hissi katar. Bu sayede kişinin genel görünümünü olumlu yönde etkiler.

  Orta yüz bölgesinin en belirgin özelliklerinden biri de yanaklar ve elmacık kemikleridir. Yanaklar yüzün dolgunluğunu ve gençliğini sembolize ederken, elmacık kemikleri yüz hatlarını belirginleştirmeye yardımcı olur. Bununla beraber alın bölgesi kaşların üzerinde bulunur ve yüz ifadesini belirleyen kaş kıvrımının bir parçasıdır. Göz kapakları genellikle yaşlanma belirtilerini ilk gösteren bölgedir.

  Yüzü dolgunlaştıran yağ adacıkları yaşlandıkça hacim kaybeder. Ayrıca bu yağ adacıklarını yerinde tutan bağların gevşemesi nedeniyle aşağı doğru sarkmalar meydana gelir. Hapsedilen yağ adası ve yanak yağ adası birbirinden ayrılmaya başlar. Aynı zamanda göz altındaki yağları hapseden zarın gevşemesi nedeniyle göz altında hale şeklinde bir oluk oluşur. Yanak yağları düşmeye devam ettikçe burun kenarlarındaki olukların derinliği artar. Daha ileri seviyelerde ise çene kenarlarında cepler görülmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaşlanmanın belirtilerini nasıl önleyebiliriz?

  Yaşam tarzı değişiklikleri ve cilt bakım uygulamaları, orta yüz düşüklüğünün etkilerini azaltabilir ve görünümünüzü gençleştirebilir. Özellikle güneşe maruz kalmanın azaltılması, sigara ve alkol tüketiminin sınırlanması, sağlıklı bir diyetin sürdürülmesi ve düzenli egzersiz yapılması bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca, düzenli cilt bakımı, cilt gençleştirme tedavileri ve doğru cilt bakım ürünlerinin kullanılması da önemlidir.

  Tüm bunlara rağmen yüz bölgesinde yaşlanmaya bağlı olarak orta yüz bölgesi olarak kabul edilen alanlarda deformasyonlar meydana gelebilir. Bu deformasyonlar cilt, yağ dokuları ve kemik yapısında olumsuz etkilerini gösterebilir. Tüm bu olumuz etkilerin sonucunda ise kişi olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünebilir.

  Yaşlı ve yorgun görünüme uygulanacak olan Trinity lift yöntemi, yüzdeki deformasyonları ortadan kaldırarak kişinin daha genç ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trinity Lift, adından da anlaşılabileceği gibi, "tri" kelimesinden türetilmiştir, yani üç noktadan kaldırma sağlar ve cildi sıkılaştırır. Bu prosedür, genellikle cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar.
  Bu yöntem, göz altı deformitelerini düzeltir ve kaybolmuş yanak dokusunu geri kazandırır.

  İyileşme süreci kişiden kişiye değişir, ancak genellikle 7 ila 10 gün arasında tamamlanır.

  İşlemin etkisi 5 ila 10 yıl sürebilir, ancak bu süre, kişinin yaşam tarzına, cilt tipine ve genetik faktörlere bağlıdır.

  Genç ve orta yaşlı hastalar için uygundur ancak, bu tür bir prosedür düşünülüyorsa, bir estetik ve plastik cerrahi uzmanına danışılması önemlidir.

  Her bireyin cilt durumu ve beklentileri benzersiz olduğu için, profesyonel bir değerlendirme ve rehberlik, en iyi sonuçların elde edilmesinde önemlidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow