Adana Gezilecek Yerler Listesi... Adana'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

20.04.2021 - 15:27 Son Güncelleme:

Ülkemizde bulunan çok sayıda şehir vardır. Bu şehirlerin gezilecek ve görülecek yerleri ise birbirinden farklıdır. Her şehrin kendine özel olan yapılacaklar listesi vardır. Ayrıca gittiğiniz şehirlerde birçok yöresel lezzeti bulma şansınız vardır. Sevilen ve ilgi duyulan şehirlerden biri de Adana şehridir. Adana'ya yolunuz düştüğü zaman vaktinizi dolu dolu geçireceğiniz uzun bir liste vardır.

Adana Gezilecek Yerler Listesi... Adana'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Adana'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Adana'ya yolu düşen herkesin gezmesi gereken çok önemli yerler vardır. Bu yerleri görmeden kesinlikle Adana'dan dönmemeniz gerekir. Adana şehri yıl boyunca uzun bir süre sıcak bir havaya sahiptir. Yazın erken geldiği şehirde kış ise daha geç gelmektedir. Yani Adana'da gezmek için uzun bir zamanınız olacaktır.

Tarihi Taş Köprü 

Adana'da Seyhan Nehri üzerinde bulunan Taş Köprü oldukça güzel bir yerdir. Bu köprünün bulunduğu konum ise tam anlamıyla merkezi bir yerdir. Adana'ya giden kişilerin gezmesi gereken ilk yerlerin başında Taş Köprü gelmektedir. Köprü oldukça eski bir yapıya sahiptir. 

Köprünün çevresinde dinleneceğiniz ve bir şeyler içeceğiniz yerler bulunmaktadır. Özellikle ayaküstü atıştıracağınız tazecik simit ve sokak lezzetleri son derece güzeldir.

Merkez Park 

Adana'da bulunan Merkez Park, oldukça büyük bir yapıya sahiptir. Adana'nın güzelliklerini ve farklı yapısını Merkez Park'ta rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu park Türkiye'nin en büyük parklarından birisi olmayı başarmıştır.

Yumurtalık Plajı

Adana'da bulunan Yumurtalık Plajı son derece muhteşem bir yapıya sahiptir. Plajın bulunduğu yer Ayas olarak bilinmektedir. Denize kıyısı olan Ayas ilçesi tipik bir Akdeniz sahil kenti olarak dikkat çekmektedir.

Çakmak Caddesi ve Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı ve çakmak caddesi Adana Seyhan'da bulunan bir yerdir. Bu yere giderek keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz. Farklı yapısı işe dikkat çeken Mısır Çarşısı, birçok ürünün bulunduğu oldukça özel bir yerdir.

Sabancı Merkez Camii

Adana'nın sembol yerlerinden birisi olan Sabancı Merkez Camii, ilgi çeken yerlerden birisidir. Adana gezisine çıkan kişiler mutlaka bu camiiyi görmelidir. Camiinin yeri ise Reşatbey Mahallesi tarafındadır.

Kapuzbaşı Şelalesi

Adana'nın Aladağ ilçesine 45 km uzaklıkta bulunan Kapuzbaşı Şelalesi son derece muhteşem bir doğaya sahiptir. Adana'da gezmek için ideal noktalardan birisi olarak Kapuzbaşı Şelalesi tercih edilebilir.

Saat Kulesi

Kesme taşlar kullanılarak yapılan bu saat kulesi 32 metre uzunluğundadır. Saat kulesinin yapısı ise oldukça sağlamdır. 1998 yılında Adana'da yaşanan depremde bile bu bina sapasağlam ayakta kalmayı başarmıştır. 

Adana'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Nelerdir?

Adana'da mutlaka görmeniz gereken yerler ve şehirden dönmeden önce yapmanız gerekenler vardır. 

Adana'da görülmesi gereken yerler;

Çukurova Üniversitesi

Adana'ya giden kişiler Çukurova Üniversitesi'ni mutlaka görmelidir. Bu üniversite oldukça büyük bir yapıya sahiptir. Üniversite'nin bulunduğu alanda keyfinizce gezebilirsiniz. Zaten aşağı tarafta muhteşem bir göl bulunmaktadır. Etraftaki manzara ise son derece etkileyicidir. Üniversite'de bulunan kafelere oturarak vakit geçirebilirsiniz. 

M1 Adana Alışveriş Merkezi

Adana'nın en popüler alışveriş merkezlerinden birisi olan M1 Adana Alışveriş Merkezi görülmesi gereken önemli noktalardan birisidir. Bu alışveriş merkezine giderek eğlenceli bir vakit geçirebilirsiniz. 

Sevgi Adası

Adana'nın en beğenilen noktalarından birisi Sevgi Adası'dır. Seyhan Baraj Gölü'nde bulunan bu adanın etrafında çok hoş kafeler yer almaktadır. Özellikle akşam vakitlerinde muazzam bir ışıklandırma yapılmaktadır. Adanın çevresinde müthiş bir atmosfer yer almaktadır. Sevgi Adası'nın çevresinde kara ulaşımı kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Adaya ise deniz araçları ile ulaşma şansınız vardır. 

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi, Taş Köprü civarında bulunan son derece etkileyici bir yerdir. Sinema Müzesi içerisinde birçok farklı odalar vardır. Bu odalarda şehre ait olan sinema sanatçıları ve şehir ile alakalı sinema sektöründe kullanılan aletler vardır. Bu müzede birçok sürpriz sizleri beklemektedir.

Çoban Dede Türbesi 

Adana'da görmeniz gereken en özel yerlerden birisi Çoban Dede Türbesi'dir. Çoban Dede Türbesi'nde görmeniz gereken oldukça geniş bir alan vardır. Doğanın en güzel halini bu türbe alanında bulabilirsiniz. Alana giriş yaptıktan sonra tepeye doğru yürümeye başlıyorsunuz. Çoban Dede Türbesi, en tepede bulunmaktadır. Türbe dışında çok farklı doğal güzellikleri görme şansınız vardır. 

Adana'da yapılacaklar;

- Adana kebabı yemek, 

- Şalgam içmek, 

- Bici bici yemek, 

- Alışveriş yapmak, 

- Tarihi yapılarda fotoğraf çekilmek, 

- Şırdan yemek, 

- Sevgi Adası civarında yürüyüş yapmak.