Alaçatı Gezilecek Yerler Listesi... Alaçatı'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

22.04.2021 - 13:10 Son Güncelleme:

Alaçatı İzmir'in bir ilçesidir. Türkiye'nin en güzel tatil yerleri neresidir diye sorulunca akla ilk gelen yerler arasında Alaçatı gelmektedir. Alaçatı özellikle yaz aylarında oldukça fazla nüfusu artan bir tatil beldesidir. Alaçatı sosyal mecralarda da sokakları paylaşılan ve burayı ziyaret edenler tarafından tam not alan bir ilçedir. Alaçatı sadece yaz aylarında değil her mevsim gelebileceğiniz ve çok güzel bir gezi deneyimi yaşayabileceğiniz bir yerdir.

Alaçatı Gezilecek Yerler Listesi... Alaçatı'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Alaçatı günümüzde ki en zengin kültüre sahip olan ilçeler arasında yer alıyor. İzmir'de denize kıyısı olan ilçelerden olan Alaçatı her mevsim rağbet görmektedir. Burada deniz sporlarının hepsini yapabilirsiniz. Sörf yapabilir ya da eğlenceli olan gece hayatına katılabilirsiniz.

Alaçatı Gezilecek Yerler Listesi...

Alaçatı'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Alaçatı Değirmenleri

 Alaçatı'da bulunan bir yeldeğirmenidir. Burada ilk uğramanız gereken yerler arasında Alaçatı değirmenleri gelmektedir. Alaçatı değirmenleri tarihte ilk kez 1800'lü yıllarda Osmanlı imparatorluğu döneminde açılmıştır. Farklı farklı boylarda inşa edilen bu Alaçatı değirmenleri gözde yerlerden birisidir. Alaçatı değirmenlerine uğrayarak burada gün doğumunu ya da gün batımını seyredebilirsiniz. Tarihte bu değirmenler buğdaydan un elde edilmesi için inşa edilmiştir. Alaçatı'ya gelmeyi planlıyorsanız mutlaka gezmeniz gereken yerler arasına Alaçatı değirmenlerini de eklemelisiniz.

2) Alaçatı Pazarı

Alaçatı pazarı sadece Cumartesi günleri açılan bir yerdir. Cumartesi günleri hariç burayı gezmenize olanak yoktur. Alaçatı pazarı alışveriş için en güzel yerler arasındadır. Alaçatı pazarı içerisinde Ege bölgesi kültürünü yansıtan yöresel ürünler bulunan bir pazardır. Alaçatı pazarı yiyecek içecekten tutun da giysi de alabileceğiniz çok güzel bir pazardır. Alaçatı pazarına geldikten sonra pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz. 

3) Sörf Dersleri

 Alaçatı sörf dersi alabileceğiniz en güzel yerlerdendir. Burada sörf hocaları yer almaktadır. Alaçatı'da plajlarda sörf dersi almak istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Alaçatı coğrafi konum olarak da rüzgar alan bir yerdir. Dolayısıyla sörf için bütün olanaklar yer almaktadır. Tam olarak Alaçatı ilçesinde 8 tane sörf okulu yer almaktadır. Sörf dersleri alarak güzel bir tatil deneyimi deneyimlemek için sörf derslerine katılabilirsiniz.

4) Delikli Koy

 Alaçatı'da yer alan bir koydur. Delikli koy içerisinde çeşitli plajların bulunduğu koylardandır. Alaçatı'da ki en ünlü plajlardan olan Delikli koy çok güzel bir kuma sahiptir. Denizin dibi tamamen kumdur. Çok da berrak bir suya sahip olan Delikli koy kampçıların da uğrak noktaları arasındadır. Delikli koy içerisinde şemsiye ve şezlong da kiralayabilirsiniz. Alaçatı'ya gelen gençlerin ilk olarak uğradığı yerler arasında Delikli koy yer almaktadır. 

5) Kemalpaşa Caddesi

 Alaçatı'nın sembolik yerleri arasında Kemalpaşa caddesi yer almaktadır. Kemalpaşa caddesi Alaçatı'nın ana caddelerinden bir tanesidir. İçerisinde çeşit çeşit restoranlar ve butik dükkanları bulunmaktadır. Eğer sanat eserlerini seviyorsanız sanat eserlerini yakından görmek için burada bulunan sanat galerilerini de ziyaret edebilirsiniz. Kemalpaşa caddesinin en önemli özelliği sadece yaya trafiğine açık olmasıdır. Burada pek çok pastane de bulunmaktadır. 1944 yılından kalmış olan pastane buranın en meşhur pastanesidir. 

6) Alaçatı Limanı

Alaçatı limanı bir yat limanı olarak biliniyor. Yat sahipleri için en iyi limanlardandır. Alaçatı'da yer alan turistler Alaçatı limanını yoğun olarak ziyaret etmektedir. Alaçatı limanı tam olarak 360 tekne alma kapasitesi bulunmaktadır. Alaçatı limanı çevresinde de sörf faaliyetlerine katılabilir sörf öğrendikten sonra burada sörf yarışlarına da katılma şansınız vardır. Alaçatı limanı Alaçatı'nın en güzel yerleri arasındadır.

7) Ayios Kostantinos Kilisesi

Burası kiliseden camiye çevrilmiş olan bir camidir. Günümüzde burası Pazar yeri camii olarak adlandırılmıştır. Bu kilise Cumhuriyet ilan edildikten sonra inşa edilmiştir. Müslüman nüfusunun bu bölgede artması ile birlikte kilisenin camiye çevrilmesine karar verilmiştir. Burası aslında günümüzde hem kilise hem de cami olarak kullanılmaktadır. Bu cami içerisinde bir tane perde bulunmaktadır. Hristiyan sakinleri içeride perdenin öbür tarafında kendi ibadetlerini yapmaktadır. Aynı anda hem Hristiyanların hem de Müslümanların ibadet yapabileceği bir yerdir.

8) Alaçatı Evleri

19. yüzyılda inşa edilen evlerdir. Osmanlı döneminde inşa edilen Alaçatı evleri bu ilçenin meşhur evlerindendir. Alaçatı evleri kendine özgü mimariye sahip olan evlerdendir. Tam olarak 150 yıllık bir tarihi bulunan taş evlerdendir.