Amasra'da gezilecek yerler - Amasra'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Amasra'da gezilecek yerler - Amasra'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Bartın'ın en güzel ilçelerinden biri olan Amasra görülmeye değer olan bir ilçedir. Amasra'yı gezerek çok güzel vakitler geçirebilmek mümkün. Özellikle yaz aylarında Amasra'yı gezebilir doğa harikası yerleri görebilirsiniz. Amasra ülkemizin de turizm açısından önemli bir ilçesidir. Karadeniz'in muhteşem plajlarının yer aldığı Amasra herkes tarafından tercih edilebilen bir ilçedir. Peki, Amasra'da gezilecek yerler neresidir? Amasra'da ne yapılır? İşte Amasra'da yapılacak her şey.

Amasra'da seyahat ederek çok güzel dakikalar yaşayabilirsiniz. Amasra Bartın'ın en güzel ilçelerinden birisidir. Bartın turizmini de geliştiren Amasra'da pek çok tarihi güzellikler yer almaktadır. Amasra coğrafi konum olarak Batı Karadeniz'de yer alan bir ilçedir. Bu ilçenin yaklaşık olarak 3000 yıllık bir tarihinin olduğu bilinmektedir.

Amasra'da Gezilecek Yerler

1) Amasra Kalesi

Amasra kalesi Amasra'da bulunan en tarihi yerlerden birisidir. İlçeye uğradıktan sonra mutlaka Amasra kalesine de uğramalısınız. Amasra kalesi Bizans döneminde inşa edilmiş olan bir kaledir. Ayrıca bu kale Cenevizliler tarafından da değişikliğe uğratılmış olan bir kaledir. Amasra'ya yolunuz düşerse bu kaleye mutlaka uğramalısınız. Amasra kalesi Osmanlı devleti döneminde de savaşlardan dolayı yıpranan yerleri onarılmış olan bir kaledir.

2) Amasra Müzesi

Amasra müzesi Amasra'da görebileceğiniz en güzel müzelerden birisidir. Amasra müzesi ilk kez 1955 yılında faaliyete geçmiş olan bir müze idi. Tek katlı olan bu müze içerisinde yer alan sergiler toplam 4 odada sergilenmektedir. Amasra müzesine giriş ücreti 5 lira olarak bilinmektedir. Ayrıca eğer bir müze karta sahipseniz de bu müzeye giriş sağlayabiliyorsunuz. Amasra müzesi Türkiye'nin de en güzel müzelerinden birisidir. Amasra müzesi seyahatiniz ile birlikte kültür deneyimi yaşayabilirsiniz.

3) Fatih Camii

Fatih Camii Amasra'da ki tarihi camilerden birisidir. 9. yüzyılda Amasra için yapılmış olan bir kilise idi. Daha sonra Osmanlı döneminde bu kilise camiye dönüştürüldü. Fatih Sultan Mehmet'in Amasra'yı feth etmesinden sonra bu kilise 1460 yılında kiliseden camiye çevrilmiştir. Sahip olduğu mimarisi ile diğer camilerden çok daha farklıdır. Fatih camii ismi Fatih Sultan Mehmet'ten gelmektedir. Amasra'nın en güzel tarihi yerlerinden birisidir. Amasra gezinizde ki gezilecek listenize mutlaka burayı da eklemelisiniz.

4) Küçük Kilise

Amasra'da bulunan tarihi kiliselerden biri olan Küçük Kilise oldukça eski olan bir şapeldir. Bu şapelin yapım tarihi ise 9. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Küçük kilise görülmesi gereken Amasra'nın tarihi harikalarından birisidir. Taş ve tuğla ile yapılan bu kilise günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Küçük kilise duvarlarında Hristiyanlık inancına göre olan dini motifler yer almaktadır. Zamanla hasar görmüş olan küçük kilise 1930 yılında bir dönem ibadete kapatılmıştır. Daha sonra ise küçük kilise 2002 yılında müzeye çevrilmiştir. Günümüzde müze kart ile bu kiliseyi gezebilmek mümkündür.

5) Kemere Köprüsü

Kemere köprüsü Sarmagir ve Boztepe mahalleri birbirine bağlayan tarihi bir köprüdür. Kemere köprüsü tamamen taşlardan inşa edilmiş olan bir köprüdür. Mimarisi ile birlikte Roma köprülerini andırmaktadır. Kemere köprüsü turistik değeri bir hayli fazla olan köprüdür. Günümüzde Amasra'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı tarihi köprülerden olan kemere köprüsünü siz de gezi rehberinize ekleyebilirsiniz.

7) Çekiciler Çarşısı

Çekiciler çarşısı Amasra'da en güzel çarşılarından birisidir. Amasra'nın tam merkezinde yer alan çekiciler çarşısını gezerek güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Çekiciler çarşısı 17. yüzyıldan beridir alışveriş yapılan geleneksel ürünlerin satıldığı bir çarşıdır. Bu çarşıda oldukça ucuz ürünlere rastlayabilirsiniz.

Amasra'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Direkli Kaya'yı Ziyaret Edin

Amasra'da belki de yapılacak en güzel şeylerden birisi Direkli kayayı ziyaret etmektedir. Direkli kaya Amasra'nın merkezinde bulunur. Ayrıca direkli kayayı ziyaret ederek kendinizi denize de bırakabilirsiniz. Güzel bir tatil deneyimi yaşayacağınız burada muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz.

2) Ağlayan Ağacı Keşfedin

Amasra'da bulunan ağlayan ağaç en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Ağlayan ağaç Amasra'nın Boztepe mahallesinde bulunmaktadır. İlginç bir hikayesi olan bu ağacı yakından görebilir ve bu ağacı keşfedebilirsiniz. Ağlayan ağacın yaklaşık olarak 350 yaşında olduğu bilinmektedir.

3) Çarşı'da Alışveriş Yapın

Amasra'da bulunan çekiciler çarşısına giderek yöresel ürünleri satın alabilirsiniz. Üstelik yapacağınız alışveriş de oldukça uygun fiyatlarla gerçekleşecektir. Çarşı'da alışveriş yaparak Amasra'dan kendinize bir hatıra edinebilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS