hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Artvin'in Neyi Meşhur? Artvin'in En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

  Artvinin Neyi Meşhur Artvinin En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler
  expand

  Artvin Karadeniz Bölgesi’nin en çok turist alan illerinden biridir. Yemyeşil doğası ile her yıl yüzlerce turisti kendine çeken Artvin doğası kadar yöresel lezzetleri ve geleneksel kültürü ile de meşhurdur. Artvin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde konumlanan Gürcistan’a sınırı olan biri ildir. Güneyde Erzurum, doğuda Ardahan ve batıda Rize illeri ile komşudur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çoruh Nehri’ne de ev sahipliği yapan Artvin Karadeniz kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden biridir. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Artvin’de gezilip görülebilecek pek çok milli park, yayla, şelale ve tabiat parkı bulunmaktadır. Borçka, Hopa, Tekkale Manastırı, Atatepe, Maral Şelalesi, Cehennem Deresi Kanyonu, Dolishane Kilisesi, Yaylalar Köyü, Çifte Köprü ve Ciro Şelalesi Artvin’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

  Artvin'in Neyi Meşhur? 

  Artvin geleneksel Karadeniz mutfağı ile ünlüdür. Artvin’in en meşhur yöresel yemekleri arasında laz böreği, Artvin balı, dut pekmezi, Artvin tereyağı, lahana ezmesi, kuzine zeytini, pancar yemeği ve kuymak bulunmaktadır. Artvin yöresel yemekleri hediye olarak da sık sık tercih edilen ürünlerdendir. Bunlara ek olarak Artvin’e gidildiğinde mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler aşağıdaki şekildedir:

  Kaygana

  Siron

  Karayemiş

  Bal

  Cevizli Kete

  Mısır Ekmeği

  Turşu Kavurması

  Hamsi ve Hamsi yemekleri

  Kalaco

  Karalahana Sarması ve kavurması

  Çağ Kebabı

  Benekli Alabalık

  Artvinin Neyi Meşhur Artvinin En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek HediyeliklerArtvin'in En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Artvin’in meşhur olan yöresel yemekleri arasında; Karadeniz kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan kuymak, mısır unu ve yoğurt ile hazırlanan kalaco, yerli ve yabancı herkesin bayıldığı kaygana, Artvin’in yöresel yufka yemeklerinden olan yoğurtlu silor, sağlık deposu şalgam pancarı ve Karadeniz’in meşhur mısır ekmeği bulunmaktadır.

  Artvin’in olmazsa olmaz deniz ürünü hamsiden yapılan hamsili ekmek, doyurucu ve lezzetli laz böreği, Artvin’in köylerinde üretilen has tereyağı, Karadeniz mutfağının vazgeçilmezi karalahana sarması ve karalahana turşusu, Artvin’e özel bir lezzet olan kuzine zeytini, turşu kavurması, benekli alabalık, cağ kebabı, cevizli kete ve hamsili pilav da Artvin’in meşhur lezzetleri arasında yer almaktadır.

  Artvin’den alınabilecek hediyelik eşyalar arasında herkesin bütçesine uygun ve ekonomik çeşitleri ile birbirinden farklı Artvin işlemeli buzdolabı süsleri, bardak, takılar, kupa ve açacaklar ön plana çıkmaktadır. Kemençe ve peştamal gibi yöresel ürünler de Artvin’den alınabilecek hediyelik eşyalar arasında bulunmaktadır.

  Bunlara ek olarak Artvin mutfağının benzersiz lezzetleri olan hamsi, tereyağı, mısır ekmeği, karalahana turşusu, Artvin balı, lahana ezmesi, mısır unu ve cevizli kete de Artvin’den alınabilecek hediyeler arasındadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow