Bartın Gezilecek Yerler Listesi... Bartın'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

23.04.2021 - 11:34

Bartın ülkemizin şirin mi şirin illerinden birisidir. Bartın'da gezilecek çok tarihi yer vardır. Özellikle tarihi araştırmalar yapan kişiler ve doğa ile baş başa kalmak isteyen kişiler rahatlıkla bu şehre gelerek güzel bir gezi deneyimi yaşayabilirler. Bartın coğrafi konum itibari ile de Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır.

Bartın Gezilecek Yerler Listesi... Bartın'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Karadeniz bölgesinde ki hızlı gelişen şehirlerden bir tanesidir. Bartın 200 bine yakın nüfusu bulunan illerimizdendir. Bartın çayı da bu şehirde ünlü çaylardandır. Özellikle Bartın çayı Türkiye'de ki deniz trafiğine uygun olan tek çaydır. Bu çay Karadeniz ile birleşmektedir. Bartın'da toplam 260 tane köy bulunmaktadır.

Bartın Gezilecek Yerler Listesi...

Bartın'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Ağlayan Ağaç

Bartın'da ki sembolik yerler arasında Ağlayan Ağaç gelmektedir. Tam olarak Bartın'da Boztepe'de bulunmaktadır. Çay bahçesi bu bölgede yer alıyor. Bu ağlayan ağacın bir tane efsane hikayesi bulunmaktadır. Ağlayan ağaç 350 yıllık bir ağaçtır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde yağmur damlası şeklinde yapraklarından su dökülür. Bundan dolayı İlkbahar ya da sonbahar aylarında bu ağacı ziyaret ederek ağlamasına sizler de şahit olabilirsiniz. Ağlayan ağaç bulunduğu konumdan dolayı da çok güzel bir manzaraya sahiptir. 

2) Bakacak Tepesi

Bartın'da Amasra da yer alan bir tepedir. Bakacak tepesi muhteşem güzelliği ile sizleri bekliyor. Bakacak tepesi yoğun ziyaretçi akımına uğrayan bu şehirde ki popüler yerlerdendir. Bakacak tepesine geldikten sonra burada bulunan dürbünleri de kullanabilir şehrin manzarasını seyredebilirsiniz. Balıkçı tekneleri de bu bölgede yer alıyor. Bakacak tepesi Kaleiçi mevkiinde bulunmaktadır.

3) Kapısuyu Koyu

Bartın'da bulunan bir koydur. Adını Kapısuyu köyünden almaktadır. Tam olarak 1 kilometre uzunluğa sahip olan Kapısuyu koyu Bartın'da ki popüler yerlerdendir. Burada yer alan plajın kumu ince bir kuma sahiptir. Karadeniz denizi olduğundan dolayı dalgalı bir deniz denilebilir. Kapısuyu koyu ziyaretçilere doğal bir ortam sunan muhteşem bir yerdir. Konaklamak isteyenler için de vazgeçilmez yerlerden olan Kapısuyu koyu çevresinde şemsiye ve şezlong da kiralayabilirsiniz. Bu koya ve plaja giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

4) Güzelcehisar Koyu

Karadeniz bölgesinin en güzel sahillerinden olan Güzelcehisar koyu aynı zamanda çok büyük bir sahildir. Çevresinde herhangi bir yerleşim yeri bulunmuyor. Bundan dolayı el değmemiş bakir koylardan bir tanesi denilebilir. Bartın'da ki yöre halkının en çok ziyaret ettiği yerlerden olan Güzelcehisar koyu daha çok temmuz ve ağustos aylarında ziyaretçi akımına uğruyor. Doğal bir sit alanı olarak ilan edilen Güzelcehisar koyunda bir işletme bulunmuyor. Bundan dolayı bu koya gelmeden önce hazırlıklı gelmenizi öneriyoruz. Güzelcehisar koyu koruma altına alınmış olan yerlerdendir.

5) İnkumu Plajı

Doğal yerlerden bir tanesidir. Hoş bir güzelliğe sahip olan bu plajda denize girebilirsiniz. Temmuz ve ağustos aylarında bu plaja gelmenizi öneriyoruz. Uygun fiyatlarla bütün imkanlardan yararlanabilirsiniz. Kasım ya da mayıs aylarının başında da buraya gelebilir sessiz bir tatil imkanından yararlanabilirsiniz. İnkumu plajının suyu çok soğuktur. Bunu bilmekte fayda var. Dalgalı bir deniz olsa da yine de burayı tercih edenler fazladır. İnkumu plajı yüzmeyi iyi bilenlerin girmesi gereken bir denize sahiptir. Bölgede konaklamak için otel ve pansiyonlar da vardır. Uygun fiyatlarla bütçenize uygun bir şekilde konaklama imkanlarından yararlanabilirsiniz. Girişi ücretsiz olan bir plajdır. 

6) Delikli Şili

Bartın'da Amasra ilçesinde bulunmaktadır. Yarımada görünümüne sahip olan Delikli Şili doğu kısmında yer almaktadır. Balıkçılık bu bölgede oldukça fazla yaygındır. Amasra'da Akkonak mahallesinde yer alan Delikli Şili doğal güzelliklerden bir tanesidir. Amasra Delikli Şili’nde yamaç paraşütü de yapılmaktadır. 

7) Karaman Koyu

Bartın merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Karaman koyu içerisinde Karaman plajı bulunan bir plajdır. Kurucaşile ilçesinde yer almaktadır. 400 metre uzunluğa sahip olan bir koydur. Huzurlu bir ortam arıyorsanız Karaman koyu tam da size göredir. Ailecek buraya gelebilir Karadeniz'in serin sularında güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

8) Mugada Sahili

Bartın'da ki popüler olan koylar arasındadır. Mugada sahili ücretsiz olarak girebileceğiniz sahillerdendir. Burada soyunma kabinleri ve duş yerleri vardır. Mugada sahilinde bütün bu olanaklardan yararlanabilirsiniz. Mugada sahili temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çok güzel bir sahildir.