Batum'da gezilecek yerler - Batum'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Batum'da gezilecek yerler - Batum'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Gürcistan'ın en güzel şehirlerinden biri olan Batum doğal güzellikleri bakımından muhteşem bir şehirdir. Batum ülkemize de sınır olan bir Gürcistan şehri olarak bilinmektedir. Ülkemizden direkt olarak Batum'a seyahat gerçekleştirmek mümkün. Batum yemyeşil doğası ile bilinen bir şehirdir. Batum'a giderek güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Peki, Batum'da gezilecek yerler neresidir? Batum'da ne yapılır? İşte Batum seyahatinde yapılacaklar listesi.

Batum ülkemizden vize istemeyen hatta pasaport istemeyen bir şehirdir. Gürcistan'a seyahat ettikten sonra Batum'a da uğrayabilirsiniz. Batum Kafkasya'nın en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. İster araba ile isterseniz de direkt olarak uçak ile Batum'a seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Batum'da her türlü tatil olanakları üst seviyededir.

Batum'da Gezilecek Yerler

1) Gonio Kalesi

Batum'a gittikten sonra ilk göreceğiniz tarihi mekanlardan olan gonio kalesi oldukça güzel bir yerdir. Gonio kalesi Batum'a 15 kilometre uzaklıkta olan bir tarihi kaledir. Gürcistan'ın adjare bölgesinde yer alan bu tarihi kale görülmeye değer olan bir kaledir. Pliny the elder tarafından yaptırılan bu kalenin tarihi M.S 1. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Gonio kalesi Chrokhi nehri ağzında bulunan bir kaledir.

2) Batum Botanik Bahçesi

Batum'un doğal güzelliklerinden biri olan Batum botanik bahçesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Batum botanik bahçesi Adjara özerk cumhuriyetinde yer alan bir botanik bahçedir. Yaklaşık olarak 108 hektarlık bir alana inşa edilmiş olan bu botanik bahçe Sovyetler birliği zamanında ki en büyük botanik bahçelerden biri idi. Bir gün Batum'a yolunuz düşerse mutlaka bu botanik bahçesini de ziyaret etmeyi unutmayın. Batum botanik bahçesi ailecek gezebileceğiniz doğal güzelliklerden birisidir.

3) Medea Anıtı

Gürcistan'da bulunan en ünlü anıtlardan biri olan Medea anıtı Batum'da bulunmaktadır. Yunan mitolojisinden esinlenerek yapılan bu anıt görülmeye değer cinsten bir anıttır. Medea anıtı Batum'da Avrupa meydanında bulunan bir anıttır. Batum şehrinin her yerinden bu anıtı görebilirsiniz. Bu anıtın yanında bol bol fotoğraf da çektirerek Batum'u keşfedebilirsiniz. Medea anıtı turistlerin de ilk olarak tercih ettiği ve gittiği yerlerden birisidir. Bu anıtın yapımında yaklaşık olarak 1 milyon Gürcistan Larisi harcanmıştır.

4) Alfabe Kulesi

Alfabe kulesi yine şehirde en ünlü yerlerden birisidir. Batum ziyaretinde listeye eklenmesi gereken alfabe kulesi 130 metre yüksekliği bulunan oldukça yüksek bir kuledir. DNA tasarımından esinlenerek yapılan alfabe kulesi şehre ayrı bir ambians kattığı kuşkusuz. Alfabe kulesini ziyaret ederek güzel vakitler geçirebilirsiniz. Gürcistan alfabesinin 33 harfinin de yer aldığı bu kule Gürcü kültürünü yansıtmaktadır. Batum'da ki en popüler yerler arasında gösterilen bu kuleyi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

5) Batum Arkeoloji Müzesi

Batum arkeoloji müzesi de şehirdeki en ünlü müzelerden biridir. Batum arkeoloji müzesi Batum'da yapılan arkeolojik kazılar neticesinde sergi için oluşturulmuş bir müzedir. 1994 yılında açılmış olan Batum arkeoloji müzesi turistlerin en çok gittiği müzelerden birisidir. Yaklaşık olarak 30 bine yakın tarihi eserin yer aldığı bu müzeyi gezerek bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Zengin bir koleksiyonu olan bu arkeoloji müzesi gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

6) Adjara Eyalet Müzesi

Adjara eyalet müzesi gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Adjara eyalet müzesi 1908 yılında kurulan Batum şehrinde kurulmuş en eski müzelerden biridir. Bu müzeye giderek yaklaşık olarak 170 bine yakın olan eserleri görebilirsiniz. Tam bir kültür müzesi olan bu müzede görmediğiniz eserleri göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Batum'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Vardzia Mağara Manastırını Görün

Batum'da ki ünlü mağaralardan olan bu mağarayı ziyaret ederek güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Vardzia mağara manastırı Batum'da yer alan en ünlü mağaradır. Gürcistan'ın altın çağında da büyük bir öneme sahip olan bu manastırı gezerek Batum'u keşfedebilmeniz mümkün.

2) Kükürt Banyosu Deneyimi Yaşayın

Daha önce kükürt banyosu yapmadığınıza eminiz. Batum'a giderek kükürt banyosu deneyimi yaşamak mümkün. Batum'da yer alan bu hamam bir şelalenin yanında bulunmaktadır. Bu şelale kükürdün de birlikte aktığı bir şelaledir. Bu şelaleye uğrayarak hamamlardan birinde kükürt banyosu yapabilirsiniz.

3) Kayak Yapın

Özellikle kış mevsiminde Batum'u ziyaret ederek kayak yapmak mümkün. Batum'da ki en eğlenceli aktivitelerden biri olan kayak yapmak oldukça eğlencelidir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS