Belçika Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru İçin Gerekli Evraklar Ve Belgeler Neler?

Belçika Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru İçin Gerekli Evraklar Ve Belgeler Neler?

Belçika Krallığı ülkesine seyahat etmek isteyenler, vize başvurusu yapmakla yükümlüdürler. Belçika vize başvurusu yapmadan önce, gereken bütün evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekiyor. 3 federal bölgeden oluşan Belçika ülkesine seyahat amacına göre vize başvurusu, yetkilendirilmiş vize acenteleri aracılığıyla yapılabilir. Belçika vizesi nasıl alınır, başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler sorularının yanıtlarını derledik.

Belçika Schengen bölgesi içerisinde yer aldığından Belçika Schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır. Umuma mahsus bordo pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 gün olmak koşuluyla başvuru yapmak durumundadırlar. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri ise 190 günde 90 günü geçmeyecek biçimde vizeden muaf sayılırlar.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi başvurusu yapacak olanlar ilk olarak randevu almalıdırlar. Randevular, Belçika Konsolosluğu, Büyükelçiliği veya yetkilendirilmiş vize acenteleri aracılığıyla alınabilir. Kısa süreli olan vize başvuruları direkt olarak Konsolosluğuna yapılmadığından, yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla işlemler gerçekleştirilebilir.

D tipi olarak adlandırılan uzun süreli vize başvuruları ise direkt olarak Belçika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine yapılmalıdır.

Randevular gerekli koşullarda alındıktan sonra, vize için gereken tüm evraklar eksiksiz biçimde hazırlanmalıdır. Evraklar istendiği şekilde hazırlandıktan sonra, randevu tarihi ve saatinde gereken yerde hazır bulunularak vize başvurusu yapılmaya başlanabilir.

Vize başvurusunda istenen evrakların eksik veya yanlış olması halinde, süreç ortama vize çıkış tarihlerini aşabilir. Bundan dolayı başvuruların seyahate en az 1 ay kala yapılması gerekiyor.

Belçika Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika vizesi başvurusu için istenen bazı evraklar bulunur. Bu evrakların tam olarak hazırlanması, vize başvurusunun kısa süre içinde onaylanması anlamına geliyor. Bu belgelerin doğru biçimde hazırlanması da oldukça önemlidir.

Belçika vize başvurusunda istenen belgelerden birisi pasaporttur. Pasaportun 10 yıldan eski olmaması, 2 sayfasının boş olması ve seyahat sonrasında minimum 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekiyor.

Vize başvuru formu: Belçika vizesi için istenen önemli belgelerden birisi de başvuru formudur. Bu başvuru formuna Konsolosluğun resmi sayfasından veya vize yetkili acenteleri aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Vize başvuru formunda yer alacak bilgilerin tam anlamıyla hazırlanan belgeler örtüşmesi gerekiyor.

Nüfus cüzdanının 2 adet fotokopisinin yanı sıra, konaklama ve uçuş belgelerinin dosya içerisinde bulundurulması gerekiyor. Nerede kalınacağına ve uçuşun ne zaman yapıldığına ilişkin belgelerin nasıl hazırlanacağı vize merkezlerine danışılarak öğrenilebilir.

Seyahat sonrasında Belçika'dan tekrar Türkiye'ye gelebilecek mal varlığına sahip olduğuna ilişkin belgeler.

6 ay içinde çekilmiş olması gereken 2 adet doğru formatta biyometrik fotoğraflar.

30 bin Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası.

Banka hesabının son 3 aylık dokümanları, başvuruda yer alması gereken belgeler içerisinde bulunuyor.

Başvuru sahibinin maddi durumlarını gösteren diğer tüm belgeler.

Çalışanlar, öğrenciler, işsizler, işverenler, memurlar, emekliler ve diğer meslek gurubunda olan kişiler için diğer belgeler başvuru dosyasında yer almalıdır.

18 yaşın altında olanlar için seyahatine izin verildiğine dair noter tasdikli muvafakatname.

Bunlara ek olarak Belçika Konsolosluğu ek belge talebinde bulunabilir. Belge talebinde bulunulmazsa, yapılan başvuru kısa süre içerisinde sonuçlanacaktır.

Belçika Vize Ücretleri

Belçika vize alınması için gerekli olan ücretler, istenilen vize türlerine göre değişim gösterebilir. Her bir vize türü için ücretler değişim gösterebildiği gibi zaman içerisinde de ücretlerde güncellenme yaşanabilir. Vize ücretleri randevu alınırken başvuru yapılan gün ve saatte gerekli yerlere ödenmelidir. Vize ücretleri, başvurunun olası olumsuz sonuçlanması durumunda, başvuru sahibine geri ödenmez.

Belçika Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Standart sonuçlanma süreleri 3-15 gün arasında değişebilir. Bu sürelere ek olarak resmi tatiller, dini bayramlar, festivaller, farklı etkinlikler söz konusu olduğunda, başvuru dönemi uzayabilir. Başvuru işlemleri sadece resmi mesai saatleri arasında yapıldığından, tüm resmi tatil dönemlerine, festivallere, dini bayramlara dikkat edilerek başvuruların yapılması önemlidir.

Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, belirtilen dönemlerde sonuçlanmamışsa başvurunuza aracılık yapan kuruluşla görüşebilir veya Belçika Konsolosluğun arayabilirsiniz. Belçika vizesi sonuçlandırma işlemi konsolosluk tarafından yapılır. Vize acenteleri herhangi bir karar verme aşamasına dahil değildirler.

Yapılan başvurunun reddi durumunda karar temyize götürülebilir. Ancak vize başvurusu için ödenen ücretler kullanıcıya tekrar geri verilmeyecektir. Başvuruların işleme alınması için vize acenteleriyle her durumda iletişim halinde olmak, sürecin hızlı ve olumlu olmasına katkı sağlar.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS