Belek Nerede, Nasıl Gidilir? Belek Gezilecek Yerler Nelerdir?

Belek Nerede, Nasıl Gidilir? Belek Gezilecek Yerler Nelerdir?

Belek, Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan bir mahalledir. 12 Kasım 2012 yılında burası mahalle olmuştur. Bu belde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Belek Antalya merkeze yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alır. Burada pek çok modern otel bulunur. Bunun yanında alış veriş yapılacak pek çok mağaza da bulunmaktadır. Bölgede golf tesisleri, doğa sporları ve tarihi yerler bulunmaktadır. Bu nedenle burada pek çok aktivite yapılabilmektedir.

Belek Nerede, Nasıl Gidilir?

Belek, Antalya ilinin doğusunda yer almaktadır. Şehre yaklaşık olarak 30 km mesafede bulunur. Şehir merkezinden buraya 50 dakika gibi kısa bir sürede gidilebilmektedir. Belek'in batısında Antalya merkez bulunur. Doğu tarafında Side, kuzey tarafında Serik, güney tarafında ise Akdeniz yer almaktadır.

Belek'e havayolu ya da karayolu ile gitmek mümkündür. Antalya havalimanı ile Belek arası yaklaşık 30 km mesafedir. Havayolunu kullanarak Belek'e gelecek olanların önce Antalya havaalanına gelerek buradan servisler ile Belek'e gitmesi gerekmektedir. Türkiye'nin pek çok ilinden Antalya'ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Antalya Havalimanından Belek'e yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir sürede gidilebilmektedir.

İstanbul ile Belek arası yaklaşık 735 km'dir. İstanbul'dan hareket ederek Belek'e yaklaşık 9 saat içerisinde gitmek mümkündür. Ankara ile Belek arası 500 km'dir. Yolculuk 6.5 saat sürer. İzmir ile Belek arası 460 km'dir. 6 saatte buraya varılabilir.

Antalya ile Belek arası yaklaşık 43 km'dir. Eskişehir ile Belek arası yaklaşık 460 km'dir. Muğla ile Belek arası yaklaşık 360 km'dir. Kayseri ile Belek arası yaklaşık 580 km'dir. Belek'e İstanbul'dan özel araç ile gelecek olanların Gebze, Sakarya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Antalya yolunu kullanması gerekmektedir.

 Ankara'dan Belek'e gelecek olanların ise Polatlı, Yunak, Akşehir güzergahında hareket etmesi gerekmektedir. 

 Belek'te Gezilecek Yerler Nelerdir?

Belek uzun kumsalları ile ünlüdür. Bunun yanında burada pek çok lüks otel de bulunmaktadır. Belek'te son zamanlarda golf turizmi de çok popüler olmaya başlamıştır. Burası tarihi açıdan da oldukça önemli yerlerimizden bir tanesidir. 

Belek, Antalya'nın doğusunda yer alan bir tatil beldesidir. Burası ülkemizin en önemli turizm bölgeleri arasında yer almaktadır. Belek, Serik ilçesine bağlı bir mahalledir. Sahil şeridi yaklaşık 15 km'dir. Burada 20 kadar golf sahası bulunur. Bunun yanında 60 kadar da beş yıldızlı otel bulunmaktadır. 

Belek tarihi ve kültürel geçmişi ile de dikkat çekmektedir. Belek tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar gitmektedir. Burada Helenistik Dönem, Selçuklu, Roma, Osmanlı izleri görülmektedir. Belek ülkemizin önemli antik kentlerine yakın olması sebebi ile her yıl burayı yerli ve yabancı pek çok turist ziyaret etmektedir. 

Belek 1980 sonlarına kadar bataklıklardan ve sazlıklardan oluşuyordu. Sonrasında Turgut Özal'ın isteği ile bölge golf merkezine dönüştürülmüştür. 

Belek'te gezilecek pek çok tarihi yer de bulunmaktadır. Aspendos Tiyatrosu antik yapılar arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu tiyatro Anadolu'nun ve Akdeniz'in en iyi korunmuş olan Roma Tiyatrosu olma özelliğine sahiptir. Burası bölgedeki en büyük nehir olma özelliğine sahip olan Köprüçay yakınlarında inşa edilmiştir. Aspendos Tiyatrosu, M.Ö. 2. yüzyıl dolaylarında Romalıların yaptığı bir eserdir. Ses akustiği de oldukça iyidir. 

 Aspendos yığma taşlardan inşa edilmiştir. İki katlı bir yapıdır. Alt katında sanatçıların sahneye çıkması için 5 adet kapısı bulunmaktadır. Ortada büyük bir kapısı ve bunun yanında orkestra hizasında dizilecek şekilde çeşitli kapılar da bulunmaktadır.. 

 Perge, bölgenin en çok ilgi gören antik kentlerinden biridir. Burası Antalya'nın 19 km doğusunda bulunur. Perge Antik Kenti Pamfilya Bölgesinin başkenti olma özelliğine sahiptir. 

 Kurşunlu Şelalesi, bölgenin doğal güzelliklerinden biri olma özelliğine sahiptir. Kurşunlu Şelalesi içerisinde küçük şelaleler ile 7 tane göl bulunur. Ayrıca burada yaklaşık 2 km'lik bir kanyon da bulunmaktadır. 

 Belek özellikle yaz aylarında gezilip görülmesi gereken bir tatil beldesidir. Plajı 22 km uzunluğa sahiptir. Denizi de oldukça temizdir. Bu nedenle de turistlerin uğrak noktası konumundadır. Gece hayatını sevenler için de burada pek çok bar, kafe ve ilgi çekici mekanlar bulunmaktadır.

 Belek'te pek çok doğa sporu da yapılabilmektedir. rafting tutkunlarının mekanı olan Köprülü Kanyonu'nu ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında gezilecek müzeler, çarşılar ve pek çok tarihi yapı da bulunmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS