Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi... Çanakkale'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi... Çanakkale'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi... Çanakkale'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Ege bölgesinin en güzel şehirleri arasında yer alan Çanakkale'de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bir hayli fazladır. Çanakkale'de ailecek ziyaret edebileceğiniz çok özel ve güzel noktalar bulunmaktadır. Bu şehirde en fazla ziyaret sebebi ise kuşkusuz şehitliktir. 1. dünya savaşında yazılan destansı zaferin merkez yeridir.

Çanakkale Türkiye'nin bugünlere gelmesinde önemli bir pay edinmiş şehirlerimizden bir tanesidir. Türkiye'nin büyük şehirleri arasında yer alan Çanakkale her Türk vatandaşının en az bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Özellikle Gelibolu Çanakkale'de en çok ziyaret edilen noktaların başında yer almaktadır. Her dönem bu şehri ziyaret ederek çok özel dakikalar yaşayabilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi...

Çanakkale'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Çanakkale Şehitliği

Çanakkale'de gezilmesi gereken yerlerin başında elbette ki şehitlik gelmektedir. Şehitler anıtı ve Çanakkale şehitliği mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Çanakkale şehitliği Çanakkale'de 1960 yılında açılan bir şehitliktir. Burada şehit olan askerlerin adına yapılmış bir anıttır. Çanakkale şehitliği Çanakkale'nin Gelibolu yarımadasında yer almaktadır. Gelibolu yarımadası milli parkı içerisinde yer alan Çanakkale şehitliği o döneme ait olan savaş kalıntılarını da halen barındırmaktadır. Çanakkale şehitliğini her mevsim ziyaret edebilirsiniz. 

2) Aynalı Çarşı

Çarşıyı gezmek isteyenlerin uğraması gereken yerlerden bir tanesidir. Aynalı çarşı Çanakkale'nin bir başka tarihi yerlerinden bir tanesidir. Burası Osmanlı döneminde 1890 yılında inşa ettirilmiştir. Bu şehirde yaşanan Çanakkale savaşında çarşı önemli hasarlar almıştır. Çanakkale içerisinde ki en meşhur yerlerden bir tanesidir. Öyle ki Çanakkale türkülerinde dahi Aynalı çarşıdan bahsedilmiştir. O meşhur Aynalı çarşıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz çok güzel bir çarşıdır. Giriş için herhangi bir ücret de ödemiyorsunuz. Çanakkale'nin merkezinde yer almaktadır. 

3) Truva Antik Kenti

Çanakkale'de bulunan tarihi antik kentlerden bir tanesidir. Truva antik kenti kaz dağının tam olarak eteklerinde yer almaktadır. Truva antik kenti bölgesinde pek çok arkeolojik kazı çalışmaları da yapılmıştır. Hisarlık olarak da bilinen Truva antik kenti Troya olarak da bilinir. Truva antik kenti içerisinde çıkarılan eserlerin bir kısmı ülkemizde bir kısmı da Almanya'da sergilenmektedir. Truva antik kenti UNESCO Dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Bundan dolayı çok özel bir noktadadır. Tarihi ise milattan önce 3 binli yıllara kadar uzanır.

4) Truva Atı

 Bu şehirde görmek isteyebileceğiniz bir diğer şey ise Truva atıdır. Truva atı Yunan mitolojisinde de yer almaktadır. Homeros destanında yer alan Truva atı Troya savaşında da önemli bir mitolojik eser olarak bilinmektedir. Troya savaşının Çanakkale üzerinde yapıldığı bilinmektedir. Bundan dolayı Truva atı bu şehre inşa edilmiştir. Özellikle şehre gelen yabancı turistlerin ilgi duyduğu yerlerin başında Truva atı gelmektedir. 

5) Kilitbahir Kalesi

Şehirde yer alan tarihi kalelerden bir tanesidir. Kilitbahir kalesi Çanakkale'de Eceabat ilçesinde bulunmaktadır. Gelibolu'ya da oldukça yakın bir konumdadır. Kilitbahir kalesi Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış bir kaledir. Korunması gereken kültürel varlıklar içerisinde yer alan Kilitbahir kalesi Namazgah tabyasında yer almaktadır. Çanakkale'de sürekli olarak ziyaret edilmektedir. Bu kaleye giriş ücreti 15 liradır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü burayı ziyaret edebilirsiniz. 

6) Conkbayırı

 Gelibolu yarımadasında yer alan bir bayırdır. Conkbayırı Çanakkale savaşında önemli bir konumda yer almıştır. Atatürk'ün de kullanmış olduğu bir bayırdır. Conkbayırı Anzakların ele geçirdiği bir yerdir. Çanakkale savaşına yakından tanık etmiş bir yerdir. Savaşın izleri halen daha burada görülmektedir. Conkbayırı GESTAŞ aracılığı ile ulaşabileceğiniz yerlerdendir.

7) Seyit Onbaşı Anıtı

Çanakkale savaşında önemli bir rol edinmiş askerlerden olan Seyit Onbaşı'nın anıtıdır. Seyit Onbaşı anıtı Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde bulunmaktadır. Çanakkale şehitliğine gelenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yerdir. Seyit Onbaşı anıtı Çanakkale savaşında 275 kiloluk mermiyi namluya taşıyan Seyit Onbaşı'nın heykelinin sergilendiği bir anıttır. Seyit Onbaşı anıtına ulaşmak çok kolaydır.

8) Saat Kulesi

Şehrin sembollerinden bir tanesidir. Saat kulesi Çanakkale'nin merkezinde yer almaktadır. 1897 yılında inşa edilmiş bir kuledir. Saat kulesi 2. Abdülhamid tarafından inşa ettirilmiştir. Çanakkale saat kulesi çok güzel bir saat kulesidir. Çanakkale'nin en uğrak yerlerinde bulunmaktadır. Saat kulesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.