Davraz Dağı Nerede, Nasıl Gidilir? Davraz Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Davraz Dağı Nerede, Nasıl Gidilir? Davraz Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kış aylarında kayak sezonunun açılmasıyla birçok ki Türkiye’deki kayak merkezlerini araştırmaya başlamaktadır. Kayak için en uygun olan yerlerden biri Davraz Dağıdır. Davraz Dağı Eğirdir gölü ve Kovada gölü arasında, Isparta ovasıyla birleşen yerde yükselen bir dağdır. Davraz Dağı 2637 metre kadar yüksekliğe sahiptir.

Davraz Dağı Toros Dağlarına bağlı olan bir dağdır. Akdeniz Bölgesindeki en büyük dağlardan biri Davraz Dağıdır ve zengin bitki örtüsü ile dikkat çekmektedir. Davraz Dağı sedir, çam ve ardıç ağaçlarıyla çevrilidir. Bol oksijenli havası, enfes doğası ile büyüleyici güzelliğe sahip olan bir dağdır. Davraz Dağı üzerinde bir de kış turizminin yapıldığı Davraz Kayak Merkezi bulunmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi kış aylarında olduğu gibi, yaz aylarında da doğa sporlarına elverişli bir yer olmasıyla, sene boyunca birçok ziyaretçinin uğradığı bir yer olmaktadır. Isparta ili dışında Davraz Dağı İzmir, Denizli, Antalya, Burdur illerine de yakın olduğu için hem Akdeniz hem de Ege Bölgesinde yaşayan kişiler tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

Davraz Dağı Nerede?

Davraz Dağı Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta ilinde bulunmaktadır. Isparta il merkezine olan uzaklığı 26 kilometredir. Isparta ovası üzerinde yükselen Davraz Dağı üzerinde Davraz Kayak Merkezi kurulmuştur. Dağ sporlarının ve kış sporlarının adresi olan Davraz Dağı Antalya iline 150 kilometre uzaklıktadır. Ankara iline Davraz Dağı’nın uzaklığı 390 kilometre iken, İstanbul iline uzaklığı 600 kilometre olmaktadır.

Davraz Dağı’na Nasıl Gidilir?

Davraz Dağı Antalya ve Isparta illerine yakın olması nedeni ile her sene devamlı olarak ziyaretçi akınını uğramaktadır. Davraz Kayak Merkezi son yıllarda adından sıkça söz ettirmekte olduğu için çok daha fazla ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Isparta iline 26 kilometre uzaklıkta bulunan Davraz Dağı’na Isparta şehir merkezi üzerinden 45 dakika kadar kara yolculuğu yaparak ve tabelalar takip edilerek gitmek mümkündür. Aynı şekilde Antalya, Burdur ve Denizli gibi illerden Isparta merkezine ulaştıktan sonra 45 dakikalık yolculuk ile Davraz Dağına varmak kolaydır.

Türkiye’de kayak merkezleri içinde en popüler olan Kartalkaya ve Uludağ kayak merkezlerine oranla kar nedeni ile yol kapanması ya da sis sorunu çoğunlukla olmamaktadır. Davraz Dağı’na havayolu ile ulaşmak isteyen kişiler için havaalanında Davraz’a ulaşmak bir saat sürmektedir. Havaalanında araç kiralama hizmetleri bulunmaktadır. Antalya havaalanından ulaşım ise 2 saat sürmektedir. Isparta Otogarına yakın mesafede her gün sabah 09:00 ile öğleden sonra 16:00 saatleri arasında minibüsler Davraz kayak merkezine kalkmaktadır.

Davraz Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Davraz Dağı, Akdeniz Bölgesinde yer alan bir il olan Isparta sınırları içinde yer almaktadır. Isparta ilini, Kovada Gölünü ve Eğirdir Gölünü çevreleyen Davraz Dağı muhteşem bir manzaraya sahiptir. Zengin bitki örtüsü olan Davraz Dağında çam, sedir ve ardıç ağaçları bulunmaktadır. Kış aylarında kayak merkezi olarak kullanılan, kış sporlarının yapıldığı bir alan olmasına karşın; yaz aylarında da çeşitli doğa sporlarının yapıldığı her mevsim ziyaret edilebilen bir dağdır.

Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesi illerine yakın olduğu için en çok ziyaretçiyi bu bölgelerden çekmektedir. Son dönemlerde tüm ülke çapında popüler olmaya başlayan Davraz Dağına ulaşım oldukça kolaydır. Ulaşım kolaylığı ile birlikte kaliteli hizmet veren tesisleri bulundurmasıyla Davraz Dağı çok fazla ziyaretçi çekmektedir.

Davraz Kayak Merkezi Türkiye’de bulunan en iyi kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Davraz Kayak Merkezi 1650 metre rakımda yer almaktadır. 20 Aralık ila 20 Mart tarih aralığında kayak yapılabilmektedir. Fakat mevsimsel şartlara göre zaman aralığı değişkenlik gösterebilmektedir. Isparta’da bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Şubat ayında “Snowfest” etkinliği düzenlenmektedir. Şubat ayında okullarında tatil olması ve Üniversitenin de etkinliğinin bulunmasıyla hem gençlerin hem de ailelerin çok keyifli zaman geçireceği bir buluşma noktası olmaktadır.

Davraz Dağı en sakin dönemini ise Mart ve Aralık aylarında geçirmektedir. Davraz Dağında kar kalınlığı genel olarak 50 ila 250 cm aralığında değişkenlik göstermektedir. Kayak merkezinde çığ tehlikesinin bulunmaması, kar nedeni ile yol kapanması ihtimalinin çok az olması ve sis gibi sorunların yaşanmamasıyla ziyaretçiler için güvenli bir ortam sunmaktadır.

Toplam uzunlukları 23 kilometre olan 12 tane pist Davraz Kayak Merkezi2nde yer almaktadır. Snowboard, tur kayağı, alp disiplini ve kuzey disiplini yapabilme imkanı ziyaretçilere sunulmaktadır. Aynı zamanda 3 adet telesiyej Davraz Kayak Merkezinde bulunmaktadır. En güzel manzaralar hem telesiyej ile hem da Davraz Dağı’nın her noktasında görülmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS