Denizli Gezilecek Yerler Listesi... Denizli'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Denizli Gezilecek Yerler Listesi... Denizli'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Denizli Gezilecek Yerler Listesi... Denizli'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Denizli gerek tarihi gerekse de ulaşımı ile cazibe merkezi haline gelmiş şehirlerimizden bir tanesidir. Konumu itibari ile hem Ege bölgesine hem de İç Anadolu'ya oldukça yakındır. Denizli'de pek çok meşhur yiyecek ve meşhur yerler bulunmaktadır. Denizli'ye geldikten sonra bunları deneyimlemeniz sizler için son derecede önemlidir.

Tam anlamı ile kültürün bir beşiği olarak bilinen Denizli şehri Türkiye'nin en gezilesi şehirlerinden bir tanesidir. Denizli'yi gezmek için bir ya da iki haftanızı ayırmanız gerekmektedir. Rehber eşliğinde de burada ki tarihi yerleri gezerek hem gezebilir hem de güzel bilgiler edinebilirsiniz.

Bu şehirde pek çok müze bulunmaktadır. Şehre gelmeden önce mutlaka bir müze kart elde etmeniz gerekmektedir. Bütün müzelere müze kartınız ile birlikte geçiş yapabilirsiniz. 

Denizli Gezilecek Yerler...

Denizli'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Pamukkale Travertenleri

Denizli denilince akla ilk gelen şeylerden bir tanesidir. Pamukkale Travertenleri Pamukkale ilçesinde bulunuyor. Denizli'nin merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta yer aldığı için ulaşım biraz uzun sürmektedir. İnsanı adeta büyüleyen bir doğal güzelliği olan Pamukkale Travertenleri mutlaka gezmeniz gereken bir yerdir. UNESCO tarafından da Dünya mirasları listesinde yer alan bu travertenler kışın daha da güzel olmaktadır. Pamukkale Travertenleri Denizli'nin "Beyaz Cennet"i olarak adlandırılan bir yeridir. Bu travertenlere makul bir giriş ücreti vardır. 

2) Kleopatra Havuzu

 Antik havuzu olarak da bilinmektedir. Özellikle bu havuz şifalı bir havuz olarak bilinmektedir. Bu havuz antik çağlardan gelme havuzdur. Traventerlerinin hemen yanında bulunmaktadır. Burada ki havuz yer altı kaynaklarından elde edilmektedir. Suyun derecesi ise 36 derece olarak bilinmektedir. UNESCO tarafından da tescillenmiştir. Roma'dan günümüze kadar gelen muhteşem bir havuzdur. Tarihi milattan öncesine kadar dayanan Kleopatra havuzu tarihte de bir sağlık merkezi olarak kullanılmıştır. Bu şifalı havuza girmek için 13 lira bir ücret ödemeniz gerekmektedir. 0-6 yaş çocuklar için ise giriş ücretsizdir. Yaz ve kış da girebileceğiniz bir havuzdur.

3) Horoz Heykeli

Denizli Horozu ile meşhurdur. Şehrin tam göbeğinde bir havuz heykeli yer almaktadır. Havuz heykeli ana cadde üzerinde yer almaktadır. Çok güzel bir heykel olan horoz heykeline giderek şehrin sembolündeki bu heykelde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Horoz heykeli Türkiye'de yapılmış olan cam heykellerden birisidir. Çok güzel bir mimari ile inşa edilmiştir. Horoz heykeli buraya gelen yabancı turistlerin de uğradığı yerdir. Horoz heykeli Guinness rekorlar kitabına da girmeyi başarmıştır. 

4) Bayramyeri Meydan

Denizli'de ki ünlü meydanlardan bir tanesidir. Bayramyeri meydanı şehrin en işlek caddesi olma özelliğini taşımaktadır. Bayramyeri meydanı Denizli belediyesi tarafından sıklıkla temizlenen ve bakılan bir meydandır. Kurtuluş meşalesinin ilk olarak burada yandığı bilinmektedir. Bundan dolayı Bayramyeri meydanının tarihi bir anlamı da bulunmaktadır. Her yıl 15 Mayıs da Denizli'de bu meydanda kutlamalar yapılmaktadır. Bayramyeri meydanı Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde yer almaktadır. 

5) Kaleiçi Çarşı

Kaleiçi çarşısı tarihi bir çarşıdır. Şehrin en işlek çarşıları arasındadır. Kaleiçi çarşısı turistik bölgelerden bir tanesidir. Denizli'nin merkezinde yer almaktadır. Selçuklu devletinin ilk olarak kullandığı bir çarşıdır. Kaleiçi çarşısının hem içinde hem de dışında surlar yer almaktadır. Dış surlar günümüzde tamamen yok olmuştur. İç surlardan da bazı parçalar yer almaktadır. 11. yüzyılda yapımına başlanmıştır. Denizli'de ki en eski oluşumlar arasında Kaleiçi çarşısı yer almaktadır. Turistik açıdan da önemli bir yeri vardır.

6) Bağbaşı Yayla

Bağbaşı yaylası doğal güzelliklerden ve manzara noktalarından bir tanesidir. Bağbaşı yaylalarına doğrudan Denizli teleferikleri ile birlikte ulaşım sağlayabilirsiniz. Bağbaşı yayla Denizli merkeze de yakın bir konumdadır. Bağbaşı yaylasına ailecek teleferik ile birlikte çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. 7 dakika gibi kısa süre içerisinde bağbaşı yaylasına ulaşabilirsiniz. Ulaşımın son derecede kolay olduğu bu yerde piknik de yapabilirsiniz. Bağbaşı yaylası çok güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Bağbaşı yaylasına giriş ücreti 6 liradır.

7) Denizli Ufo Müzesi

Denizli ufo müzesi müze kartınız ile giriş sağlayabileceğiniz bir müzedir. İlk olarak İstanbul'da 2002 yılında açılmıştır. Daha sonra 3 sene sonra Denizli'ye taşınmıştır. Türkiye'nin ilk ve tek ufo müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Müze kartınız yok ise 20 TL karşılığında giriş yapabilirsiniz.