Didim'de gezilecek yerler - Didim'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Didim'de gezilecek yerler - Didim'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Yaz turizminin vazgeçilmez alanlarından biri olan Didim, aynı zamanda muhteşem doğal güzellikleri ile bir adım öne çıkıyor. Her sene yoğun şekilde yerli ve yabancı turist çekmeyi başaran bölge, ayrıca tarihi ve kültürel yapısı ile turistik bir ziyaret imkanı tanımaktadır. Peki, Didim'de gezilecek yerler - Didim'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi hakkında bilinmesi gerekenler.

Her ne kadar küçük bir tatil beldesi olsa bile Didim'in nüfusu yaz aylarında yaklaşık olarak 4 katına kadar çıkmaktadır. Tarihi ve kültürel yapıları, berrak denizi, muhteşem doğal güzellikleri ve daha birçok özelliği eşliğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. En az birkaç gününüzü ayırarak dilimin muhteşem yerlerini görebilir; denizin keyfini çıkarabilir ve tarihi yapılarını turistik açıdan ziyaret edebilirsiniz.

Didim'de Gezilecek Yerler

Doğa ve denizin tadını en iyi şekilde çıkarma imkanı veren dedim, Aydın'ın en önemli tatil beldelerinden biridir. Ayrıca antik kentleri ve çok özel tarihi yapıları ile beraber hem yaz hem de kış ziyaret edilebilecek bölgeler arasında yer alıyor.

Apollon Tapınağı: Didyma Antik Kenti içerisinde yer alan Apollon Tapınağı, UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer almaktadır. Antik Yunan ve Roma döneminden günümüze kadar ulaşmış çok özel tarihi yapılar sunuyor.

Milet tiyatrosu: Milet Tiyatrosu Helen Roma döneminde yapılmış en önemli antik bölgeler içerisinde yer almakta. 150 metre uzunluğa sahip olan tiyatro, Roma imparatoru olan Marcus Avrelius tarafından yaptırılmıştır. Özellikle Helenistik dönemde kapasitesi 5000 kadar iken, Roma döneminde ise bu kapasite 15 bine kadar çıkarılmış. Üstelik muhteşem bir akustiğe sahip olması ile bir adım öne çıkıyor.

Milet Müzesi: Balat Mahallesi'ndeki Milet Antik Kenti içerisinde bulunan Milet Müzesi, Didim'in tarihini anlayabilmek için çok özel bir olanak tanımaktadır. 1973 yılında açılan ve Milet Antik Kenti içerisindeki kalıntıları barındıran müze, can ve mal güvenliği sebebiyle kapatıldı. Ancak 2011 yılında yeniden müze olarak açılan yer, iki bölgeden oluşmaktadır. Hem kapalı alanda hem de açık bölgede bulunan muhteşem tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz.

Priene Antik Kenti: Eski şehir planlamacılığının en güzel örneklerinden biri olarak öne çıkan priene Antik Kentinin, İyonyalı’lar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Dönemin en önemli Liman kentlerinden biri olarak da bilinen bu antik kent, hala belli başlı bazı yapılar ile ayaktadır. Athena Tapınağı, Zeus Tapınağı, Agora, Gymnasion ve büyük İskender'in evi gibi pek çok antik yer merkezde yer aldığından dolayı rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Altınkum Plajı: Türkiye'nin en güzel ve önemli plajları arasında Altınkum Plajı geliyor. Masmavi Denizi ve altın sarısı kumsalı ile muhteşem güneş altında, yaz sezonuna erkenden açan en önemli yerlerden biridir. Özellikle suyu ılık olması ve sığ bir denize sahip olması nedeniyle aileler tarafından çok fazla tercih edilir.

Akbük: Ege'de ilk olarak uğranılan yerlerden biri Akbük’tür. Eğer doğa ile baş başa muhteşem bir tatil gerçekleştirmek istiyorsanız yegane alanlardan biridir. Yaklaşık olarak 23 kilometre kadar uzunluğundaki Akbük, 3 farklı isimle bilinen koya sahiptir. Bunlar Çukur, Yarık ve Yavan olarak bilinmektedir. Doğal bir liman olması ile beraber pek çok farklı spor etkinliklerinin yapıldığı Akbük, ayrıca kıyı balıkçılığı için de ideal yerlerden biridir.

Didim'de Ne Yapılır?

Didim’de yapılacak sayısız etkinlik bulunmaktadır. En başta muhteşem antik kentleri ziyaret edebilir ve kalıntılara şahitlik edebilirsiniz. Bunu genelde kış ve bahar aylarında yapabilir ya da yaz aylarına saklayabilirsiniz. Ancak yaz aylarında eşsiz denizin keyfini çıkarırken, harika kumsalı ile güneşin tadına varabilirsiniz. Diğer taraftan tarihi sokaklarını ziyaret ederken kültürel yemeklerini deneyebilir ve hediyelik eşyalar için mağazaları gidebilirsiniz.

Didim'de Yapılacaklar Listesi

Hem tarihi ve kültürel açıdan hem de yaz tatili açısından vazgeçilmez olan Didim, mutlaka yapılacaklar listesinde yer alması gereken yerlerden biridir. Ayrıca yukarıda verilen muhteşem tarihi yerler ile beraber plajların yanı sıra; Saplı Ada, Tavşan Burnu Tabiat Parkı ve Akköy gibi daha birçok farklı yer bulunuyor. Aynı zamanda Bafa Gölü yine Didim’de mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Yılın her mevsimi rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz Didim, sadece Ege'nin değil aynı zamanda Türkiye'nin en önemli beldeleri arasında yer almaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS