Komşuya ziyaret: Sakız Adası

Sakız Adası’nı severim. İzmir’in yanı başında ulaşılması kolay, huzurlu ve dingin bir yer. Yunanistan’ın en büyük beşinci adası olan Sakız, bakir koyları, pırıl pırıl denizi, ortaçağ kasabaları, ilginç taş evleri, meze, uzo ve deniz ürünleri ziyafetleriyle tam bir tatil yeri. Sakız ağaçlarıyla ünlü, yaklaşık 55,000 nüfusa sahip olan adada keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda köy, volkanik plaj ve etkileyici koy bulunuyor.Tarihçi Isidoros’a göre Sakız Adası adını Suriye dilinde sakız anlamına gelen Phoenicians’dan alıyor. Yunan Mitolojisinin efsanevi Girit Kralı Olinopionos kızı Chioni’nun adanın diğer bir isim kaynağı olduğu söyleniyor.

Nikos Kazancakis’in romanından uyarlanan ve başrolünde Anthony Quinn’in oynadığı, 3 dalda Oscar alan Zorba filminin müziğinin bestecisi Mikis Theodorakis’in doğduğu yer Sakız Adası, tarihte yine Alexandros Mavrokordatos adlı Yunan başbakanı bile çıkardı.

Sakız Adası’nda irili ufaklı 66 köy var. Ada köylerinin çoğunun mimarisi korsan saldırılarından korunmak için kale şeklinde inşa edilmiş. Gezilip görülmeye değer seramik merkezi Armolia, sır sırta evleri ve meydanda birleşen dar sokaklarıyla kale görünümündeki köy Olympi, Cenevizliler dönemi sanatı ilginç duvar desenli evleriyle Pirgi, ortaçağ kalesinin kıvamında labirent gibi sokaklarıyla Mesta, 1822 kuşatmasında halkı topluca yamaçtan atlayıp intihar etmiş ıssız Anavatos en güzel yerler arasında.

Sakız Adası’nda mutlaka görülmesi gereken yerler, Chios Arkeoloji Müzesi, Argenti Folklor Müzesi, Chios Bizans Müzesi, Nea Moni Manastırı, Panagia Krina Kilisesi ve Apolichnoi Kalesi. Güzel plajları ve görmeye değer birçok yere sahip adanın merkezinde dolaşmak, köylerin dar sokaklarında yürümek ise Sakız Adası ruhunu keşfetmenin en güzel yolu. Ada köylerinin çoğunun mimarisi korsan saldırılarından korunmak için kale şeklinde inşa edilmiş. Tüm köyler özgün mimarileri ve dar sokaklarıyla insanı kendisine hayran bırakıyor.

Adada görmeniz gereken yerlerden biri de Nea Moni Manastırı. Sakız Adası merkezi Hios’tan 12 kilometre uzaklıkta yer alan ve 1042’de üç rahip tarafından inşa edilen Nea Moni Manastırı’nın en çok geliştiği dönem, adanın Bizans egemenliğinde olduğu tarihler. İstanbullu ustalar tarafından yapılmış mozaiklerle dekore edilen manastır, Bizans sanatının tipik örneklerinden.

Günümüzde ise, yeni bir restorasyon gören yapı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Görmeye değer.

Sakız Adası sadece mastik ile değil narenciye üretiminde de oldukça verimli topraklara sahip. Özellikle Venedikliler döneminde adada narenciye yetiştirilmiş ve buradan dünyaya dağıtılmış.

O dönemde 4 adet portakalın satış fiyatı bir işçinin günlük yevmiyesine denk geliyordu. Ticaretin getirdiği bu zenginlikle aristokrat tüccarlar narenciye bahçelerine zenginliklerinin göstergesi köşkleri kondurmuşlar. Adanın Kambos bölgesinde yer alan köşklerden biri bugün müze olarak hizmet veriyor.

Citrus Museum adıyla halka açık çok hoş bir mekana dönüştürülmüş yer, narenciye ağaçlarının olduğu geniş bahçeli bir taş konağın içinde yer alıyor. Burası geçmişte adadaki narenciye ticaretini anlatan gayet güzel butik bir müze. Burada aynı zamanda Cafe’de Citrus markalı portakallı badem ezmeleri, portakal reçelleri ve kakaolu portakallı mis gibi lokumlar satılıyor. Tadına bakın, alışverişinizi yapın.

Alaçatı’daki Sardunaki Konak Otel’in bir şubesi de Sakız Adası’nda Olympi Köyünde yer alıyor. Belki 100 yıllık olan eski tarihi evde konaklıyorsunuz. Rezervasyon için sardunaki.com iletişim sayfasından kendilerine yazın. Sakız’da kendinize münhasır bir tur planlıyorsanız eşi Yunanlı olan ve Sakız’da yaşayan Deniz Uyanmaz’ı bulun, size güzel bir rota çıkaracağına eminim (www.deniztour.com).

Yunanistan’ın Kuzey Ege yakınlarındaki Psara ve İnuses adında iki küçük adayı da sahip olan Sakız Adası’na Çeşme’den gidiliyor. Bunun için İzmir uçak bileti kampanyalarını yakalayın öncelikle. Havalimanından Çeşme’ye transferler var.

Çeşme’den günde iki kez kalkan feribotlardan birine atlayıp Sakız Adası’na kaçın. Sakız adası turu sonrasında veya öncesinde Çeşme veya Alaçatı’da da 1-2 gece kalın, rotayı zenginleştirin.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS