Dupnisa Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? Dupnisa Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dupnisa Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? Dupnisa Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye genelinde turizmin geliştiği çok önemli şehirler bulunmaktadır. Şehirlerdeki doğal ve tarihi alalar gezilmesi görülmesi yerler olarak biliniyor. Dupnisa Mağarası da Trakya bölgesinde yer alan turizme açık ilk ve tek mağaradır. Trakya bölgesinde bulunan Dupnisa Mağarası üç farklı girişe sahiptir. Bunun yanı sıra Dupnisa Mağarası iki kattan oluşmaktadır. 

Dupnisa Mağarası Nerede?

Trakya Bölgesi'nde yer alan Dupnisa Mağarası 2003 yılında turizme açılmıştır. Her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Dupnisa Mağarası, Trakya Bölgesi'nde Kırklareli il sınırları içerisinde yer almaktadır. Dupnisa Mağarası, Demirköy ilçesine bağlı olan Sarpdere köyünde yer almaktadır. Ayrıca mağara da köyün yaklaşık 6 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Dupnisa Mağarası, Revze Deresi ile Istırınca Dağları'na da yakın bir konumda yer almaktadır. Dupnisa Mağarası Trakya Bölgesi'nde bulunan önemli bir turizm potansiyeli olarak da ön plana çıkmaktadır. 

Dupnisa Mağarası'na Nasıl Gidilir?

Trakya Bölgesi'nde yer alan Dupnisa Mağarası'na ulaşım oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra özel araç ile Dupnisa Mağarası'na kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Özel bir araç ile Dupnisa Mağarası'na gidiliyor ise Sarpdere köyünün 6 kilometresine kadar güneybatısına yolculuk yapılmalıdır.

Özel araç ile gitmeyecek olan kişiler öncelikle Sarpdere Köyü'ne giderler. Sarpdere köyünden Dupnisa Mağarasına giden dolmuşlara binilerek de mağaraya gidilebilir. Toplu taşıma araçlarından indikten kısa bir süre sonra kısa mesafede yürümek gerekmektedir. 

Dupnisa Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trakya Bölgesi'nde yer alan Dupnisa Mağarası'nın ikinci jeolojik zamanda oluştuğu bilinmektedir. Ayrıca Dupnisa Mağarası 4 milyon yıl önce oluşmaya başlamıştır. Dupnisa Mağarası yaklaşık 180 mlyon yıl önce gelişen mermerler içerisinde yer alan bir mağara olarak bilinmektedir. Bölgedeki 2 katta ise 3 farklı mağara oluşmuştur. Üst katta yer alan mağaralar kuru, alt kattaki mağaralar ise suludur. Dupnisa Mağarasında sütun, sarkıt ve dikitler oluşmuştur. Mağaradaki sarkıtlar ise beyaz, kırmızı ve kahverengi renklidir. Trakya'da bulunan Dupnisa Mağarası toplam 2720 metre uzunluğundadır. 

Dupnisa Mağarası Özellikleri

Dupnisa Mağarasının birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. İki katlı olan Dupnisa Mağarasının üst katında kuru olan kız mağaraları bulunmaktadır. Ayrıca alt katta ise sulu mağara yer almaktadır. Dupnisa Mağarasında üst kat gelişimini tamamlamıştır. Alt kattaki sulu mağaranın ise gelişimi sürmektedir. Sulu mağara denizden 345 metre daha yukarıda bulunur.

Ayrıca 1977 metre uzunluğu vardır. Üst kattaki mağaranın sıcaklığı ise 17 derece olarak bilinir. Alt katın ortalama sıcaklığı ise 12 derecedir. Mağaranın içerisinde dev sarkıtlar, göl, nehir, dikit ve sütunlar bulunuyor. 

Dupnisa Mağarası Ziyaret Saatleri

Dupnisa Mağarası belli saatler arasında ziyaret edilebilir. Mağaradaki ışıklandırmalar nedeni ile mağaraya giriş sabah 08.00'da başlar. Ayrıca Dupnisa Mağarası akşam 05.00'a kadar da ziyaret edilebilir. Dupnisa Mağarası kış mevsiminde yarasaların bulunması nedeni ile ziyarete kapalıdır. Dupnisa Mağarası genellikle 15 Mayıs ile 15 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS