Eşek Adası Nerede? Eşek Adası'na Nasıl Gidilir? Eşek Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eşek Adası Nerede? Eşek Adası'na Nasıl Gidilir? Eşek Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eşek Adası Nerede? Eşek Adası'na Nasıl Gidilir? Eşek Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye genelinde gezilip görülmesi gereken birbirinden güzel yerler bulunuyor. Özellikle tatil yöreleri her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Eşek Adası da her zaman dikkatleri üzerinde toplayan ünlü adalardan bir tanesidir. Eşek Adası'nın topraklarında eşekler özgürce gezebilir. Bu yönü ile de oldukça ünlüdür. Eşek Adası yıllardır Yunanistan'ın işgalinde olan bir Türk Adası olarak bilinmektedir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eşek Adası Nerede?

Dünyada turizm her geçen gün gelişiyor. Doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan Eşek Adası her yıl çok sayıda turist ağırlıyor. Sevimli bir yapısı olan Eşek Adası, Ege Denizinde bulunuyor. İzmir yakınlarında irili ufaklı pek çok ada bulunmaktadır. Özellikle adacıklar da çok fazla dikkat çekiyor. Ege Denizinde bulunan Eşek Adası oldukça güzel plajları ve koyları ile ünlüdür.

Eşek Adası yaklaşık 13,5 kilometrelik bir alana sahiptir. Yunanistan'ın On İki Ada'sına yakın olan Eşek Adası aslında bir Türk adasıdır. Eşek Adası'nın Megalo Chorio denilen Büyük Köy ve Mikro Chorio denilen Küçük Köy olarak iki bölge bulunmaktadır. 

Eşek Adası'na Nasıl Gidilir?

Ege Denizi'nde yer alan Eşek Adası'na ulaşım oldukça kolaydır. İzmir'den her sabah 08.30'da kalkan Çeşme servisleri ile birlikte Çeşme'ye gidilir. Çeşme'den tekneye binilerek Eşek Adası'na ulaşılır. Çeşme kıyılarından düzenlenen turlar ile belli aralıklar ile Eşek Adası'na gidilebiliyor. Eşek Adası'na düzenlenen tur fiyatları ve tur çeşitleri hakkında farklı fiyat tarifeleri uygulanabiliyor. 

Eşek Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eşek Adası, sahilleri ve koyları ile ünlü olan tatil beldelerinden bir tanesidir. Eşek Adası eğlence mekanları ile de çok ünlüdür. Yaz sezonu boyunca Eşek Adası'nda birbirinden eğlenceli aktiviteler de düzenlenir. Sezon boyunca sınırsız eğlencenin gerçekleşeceği Eşek Adası'nda birbirinden farklı restoranlar bulunuyor. Eşek Adası'ndaki restoranlarda Türk mutfağı ve Akdeniz Mutfağının önemli lezzetleri sunuluyor. Etrafta gezen eşekleri ile ünlü olan Eşek Adası'nda yılın belli dönemlerinde festivaller de düzenleniyor. 

Eşek Adası İle İlgili Merak Edilenler

Ege Denizinin önemli adalarından birisi de Eşek Adası olarak bilinmektedir. Görkemli sahilleri ve koyları ile göz dolduran Eşek Adası ismini de adada serbestçe gezen eşeklerden almışlardır. Eşek Adası'nda çeşitli festival ve sosyal etkinlikler de yapılıyor. Özellikle Alaçatı Ot Festivali her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Bölgenin kültürel ve geleneksel değerleri de festivaller sayesinde ön plana çıkarılıyor. Bazı günlerde yarışmalar da düzenleniyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eşek Adası Özellikleri

Eşekleri ile ünlü olan Eşek Adası'nda son yıllarda yapılan sayıma göre toplam 185 kişi yaşamaktadır. Adadaki 168 kişi Büyük Köy'de yaşarken 17 kişi ise Küçük Köy'de ikamet ediyorlar. Eşek Adası çok fazla rüzgar almadığı için bölgede yoğun olarak su sporları da yapılmaktadır. Eşek Adası'nda bazı bölgelerde deniz tabanı kumlu ve ya çakıl taşlıdır. Deniz ise oldukça berraktır.