Yurtdışında ucuza seyahat etmek için 6 öneri

Arkadaşlarınızın yurtdışından paylaştığı bir fotoğrafı görüp “Herkes bu kadar çok gezerken ben neden gezemiyorum?” diye düşüyor, insanların gezmek için bu kadar parayı nereden bulduğu merak ediyor musunuz? Yanıt çok basit. Aslında çoğu kişi sizin düşündüğünüz gibi gezmek için çok büyük paralar harcamıyor. Çünkü yurtdışında ucuza gezmenin pek çok yolu var. İşte “Nasıl ucuza gezerim?” diye merak edenler için 6 öneri.1- Seyahatlerinizde esnek olun

Herkesin seyahatlerini planladığı yaz dönemi, bayram dönemi ya da hafta sonu gibi zamanlarda seyahat etmek yerine farklı tarihlerde plan yapmanızda fayda var. Çünkü hafta sonları ya da yüksek sezonda olan yoğun talep yüzünden hem ulaşım hem konaklama fiyatları oldukça artıyor. Hafta içleri ya da düşük sezonda ise ulaşım ve konaklama fiyatları giderek düştüğü için, bu tarihler ucuza tatil etmek isteyenler için çok büyük bir avantaj.

2- Kampanyaları takip edin

Seyahatlerde çoğumuzun bütçesini sarsan kısım ulaşım ve konaklama masrafları oluyor. Ancak firmaların gerçekleştirdiği kampanyalar sayesinde fiyatlar bazen o kadar ucuzluyor ki yeri geliyor 13 TL’ye uçak bileti bulup, 50 liraya bir hotelde kalabiliyorsunuz. Hal böyle olunca kampanyaları takip etmek kaçınılmaz oluyor. Siz de kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız uçak bileti firmalarının ya da konaklama sitelerinin abone listelerine üye olmayı sakın unutmayın!

3- Hostelde kalın

Ülkemizde çok yaygın olmasa da dünyada yaygın bir konaklama türü hostel. Türkiye’deki öğrenci yurtlarına benzeyen bu konaklama tipi, bir oda değil de kalacak bir yatak arayanlar için oldukça iyi bir alternatif. Bulunduğu ülkeye göre 5-30 Euro gibi oldukça uygun fiyatlara kalabileceğiniz hostellerde yemek yapabileceğiniz mutfaklar da bulunuyor.

4- Ücretsiz olan etkinliklere katılın

Dünyanın her yerinde çeşitli zamanlarda kutlamalar, festivaller, etkinlikler düzenleniyor. Bu yüzden bir yere gitmeden önce sizin de bu etkinlikleri bir araştırmanızda yarar var. Çünkü böyle zamanlarda birtakım etkinliklere ücretsiz katılabiliyor, müzelere hiç para vermeden girebiliyorsunuz.

5- Marketleri sevin

Bir yere hiç araştırma yapmadan giden insanlar genelde temel ihtiyaçlarını karşılamak için ilk gördükleri kioks, büfe, restoran gibi yerlerden alışveriş yapmaya kalkıyor. Oysa bu tamamen yanlış. Çünkü bu yerlerdeki fiyatlar hangi ülkeye gitmiş olursanız olun hep daha pahalı oluyor. Gittiğiniz yerde yemeğe ve diğer temel ihtiyaçlarınızı karşılamak istiyorsanız en doğru adres yerel marketler. Yerel marketlerde hem yemeğinizi ucuza getirebileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor hem de kiosk ve büfelerdeki fiyatlara göre oldukça ucuza ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.

6- Gereksiz harcama yapmayın

Kampanyalardan yararlanıp uçak biletinizi ucuza aldınız, hostelde kaldınız, ücretsiz etkinliklere katıldınız ama en pahalı restoranda yemek yediniz ya da hediyelik almak için çok fazla para harcadıysanız malesef ucuza gezmiş sayılmıyorsunuz. Çünkü bir yemeği tatmak için en pahalı restorana gitmenize hiç gerek yok aynı yemeği yemek için gidebileceğiniz bir sürü restoran var. İşte bunu durumu engellemek için günlük harcama miktarınızı mutlaka belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede hem günlük bütçenizle kendinizi kısıtlayabilir hem de sadece bütçenize uygun olan şeylere harcama yapabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS