Fethiye Gezilecek Yerler Listesi... Fethiye'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

22.04.2021 - 01:19

Akdeniz denilince ilk akla gelen illerden olan Antalya, birbirinden güzel ilçeleriyle yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Antalya ilimizin en çok merak edilen ve gezilen illerinden birisi ise Fethiye’dir. Bu muhteşem yer mükemmel plajları, eşsiz güzellikte doğası, temiz oksijenli dağ köyleri, yapmakla bitmeyen aktiviteleriyle sadece ülke çapında değil dünya genelinde en güzel tatil yerlerindendir.

Fethiye Gezilecek Yerler Listesi... Fethiye'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Fethiye'de En Güzel Yerler ve Aktiviteler

Mavi ve yeşilin birlikte ahenk oluşturduğu bu güzel ilçede yapılacak aktiviteler ve görülecek yerler oldukça fazladır. Fethiye’ye yolu düşenlerin en çok beğendikleri yerler ve aktivitelerin bazıları ise şunlardır;

Katrancı Koyu: Berrak Akdeniz’in suyu ve altın renkli plajı ile bu doğa harikası yer, gelenleri oldukça büyülemektedir. Toroslara paralel olan denizin en güzel ve duru olduğu yerlerdendir. Tercihe göre daha çok yazları tercih edilse de bu koyun misafirleri dört mevsim gelebilmektedir.

Çenger Köyü: Bu köy Fethiye’nin çok bilinmeyen güzelliklerindendir. Oldukça az nüfusa sahip olan bu yerleşim yeri; Toros dağlarının eteğinde ve ormanların arasındadır. Temiz oksijenli havası ve doğası ile pek çok misafire ev sahipliği yapmaktadır. Bu köyde yeşilin her tonuna rastlamak mümkündür. Köyün ortasında bulunan yüzyıllık çınar ağacı ve Osman Efendi Türbesi köyde en çok uğranılan yerlerdendir. Özellikle yüksekte olması nedeniyle yaz aylarında bu köye daha çok turist gelmektedir.

Kordon Boyu: Fethiye halkının ve misafirlerin çok sık gezdiği yerlerdendir. Çalış’dan başlayıp merkeze kadar uzanmaktadır. Bu kordon boyu özellikle bisiklet kullanmayı sevenler için düz ve doğayla baş başa olma imkânı sunmaktadır. Gün batımını izlemek isteyenler için oldukça hoş bir güzergâhtır. Bu güzergâh üzerinden Fethiye kuş cenneti de görülebilmektedir.

Saklıkent Kanyonu: Fethiye denilince ilk akla gelen yerlerdendir. Bu turistik doğa güzelliğinde serinleten akarsu eşliğinde yürüyüş yapmak mümkündür. Ayrıca Saklıkent kanyonunda ve insan yapımı tahta balkonda yürüyüş yapmakta mümkündür. Bu güzel etkinliklerin ardından serin suların üzerine kurulmuş olan işletmelerin sedirlerinde dinlenebilir ve lezzetli yiyecekler yiyebilirsiniz. Saklıkent kanyonu gezisinin sonunda hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.

Yörük Çadırları: Fethiye’de yüzyıllardır Yörük kültürü hâkimdir. Buraya yolu düşenlerin bu çadırlarda Yörük kahvaltılarının tadına bakmadan dönmemesini tavsiye ederiz. Fethiye’nin hemen her yerinde bu çadırlara rastlamak mümkündür.

Ölü Deniz: Fethiye’nin yüksek tepelerine giden toprak yolun sonunda eşsiz manzaraya sahip Ölü Deniz sizleri karşılamaktadır. Tercihe göre Ölü Denizin sularında yüzebilir ya da manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Yat ya da Tekne Turları: Muğla’nın hemen her ilçesinde bu turlar yapılmaktadır. Ancak Fethiye’ye uğrayanların eşsiz koylara giden bu yat turlarına katılmadan dönmemelerini tavsiye ederiz. Kişi başı değişen fiyatlarla bu turlarla 5 veya 6 koya sefer düzenlenmektedir. Bu turlarda ikram edilen yemeklerde misafirler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Yamaç Paraşütü: Yine tekne turları gibi bu aktivitede Muğla’da çoğu yerde yapılmaktadır. Fethiye’de bu adrenalin dolu eğlenceyi istediğiniz günün her saatinde yapmak mümkün. Deneyimli uçuş hocalarıyla gerçekleştirilen yamaç paraşütü yüksek bir yamaçtan deniz üzerinde kuş bakışı süzülerek gerçekleştirilmektedir. Tercihe göre bu aktivite sırasında fotoğraf ya da videolarda çekilebilmektedir.

Lidya Yolu: Bu yol oldukça uzun ve tarihi yoldur. Yıl içerisinde bu yolda maraton yürüyüşleri ve yarışmaları yapılmaktadır. Bu yarışmalara ülkeden ve yurtdışından birçok katılımcı katılmaktadır. Oldukça cesaret isteyen patika bir yoldur. Dünyanın en zorlu on yolundan birisidir. Likya yolu üzerinde mavi deniz ve orman manzaraları yürüyüşçülere eşlik etmektedir.

Gemiler Koyu: Dağlar, çamlar ve berrak denizden oluşan koydur. Bu koyda oldukça fazla gemi, tekne ve yatlar bulunmaktadır. Tercihe göre küçük tekneler belli bir ücret karşılığından misafirlerce kiralanabilmektedir. Ancak daha büyük tekne ve yatlar için uzman tekne sürücüleri ile bu deneyim yaşanabilmektedir.

Fethiye Geceleri; Fethiye gündüz aktiviteleri kadar gece eğlenceleriyle de oldukça beğenilmektedir. Bu eğlenceli yerde gece 12’den sonra bile birçok mekân, çarşı ve alışveriş yeri açıktır. Tercihe göre çay bahçeleri, yemek mekânları, canlı müzikleriyle zaman geçirmek mümkündür.

Çalış Plajı: Bu plaj şehrin merkezine yürüyüş mesafesindedir. Bu plajda merkezi konumda olduğu için konaklama bakımından deniz manzaralı, oldukça rahat otel ve yerler bulunmaktadır. Kuş cennetine ev sahipliği yapan bu plaj günün her saatinde gezilebilmektedir.