Göreme'de gezilecek yerler - Göreme'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Göreme'de gezilecek yerler - Göreme'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Türkiye’de çok sayıda gezilip görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri de Göreme’dir. Göreme hem yerli hem de yabancı olan çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Göreme’de gezilecek yerler? Göreme’de ne yapılır? Göreme’de yapılacaklar listesi nedir? İşte Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Göreme’de gezilmesi görülmesi gereken yerler ve Göreme’de yapılacaklar.

Göreme Nevşehir merkez ilçesinde bulunan Bucağı'na bağlı olan bir yerleşim yeridir. Antik dönemdeki adı Korama’dır. Eski dönemlerde faal halde olan Hasan ve Erciyes yanardağlarının püskürtmüş olduğu kül ve lavlardan oluşan tüf kayaları bulunmaktadır. Tüf kayalarının rüzgâr, kar ve yağmur gibi çeşitli doğa olayları ile yüzyıllar boyunca aşınarak ortaya çıkan doğal kaya oluşumları ile oldukça dikkat çeken bir yerdir.

Bu doğal kaya oluşumlarına ise peribacaları ismi verilmiştir. Göreme’de dikkat çeken bu doğal oluşumlar boyayı içine çektikleri için eski dönemlerde birçok fresk işlenmiş ve bu freskler günümüze kadar canlı renklerini koruyarak gelmiştir. Göreme’de bu yapılar üzerindeki freskler de çok dikkat çekmektedir. Günümüzde hem tarihi açıdan hem de turizm açısından oldukça önemli olan bir merkezdir.

Geçmiş dönemlerde Hristiyanlığın merkezi olan bu bölgede çok sayıda manastır, şapel, kilise, keşiş hücreleri ve çeşitli tarihi evleri bulundurur. Göreme bölgesi bu sebeple hem doğal güzelliklerin görülmesi için hm de tarihi bu yapıların görülebilmesi için çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

Göreme’de Gezilecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi: Göreme’ye gidildiğinde mutlaka uğranması gereken bir bölgedir. Oldukça geniş bir alan içerisinde hem peri bacalarını hem de tarihi kilise, kale, şapel, manastır gibi çok çeşitli kalıntıları gezip görebilirsiniz. Burada eski yapılar, iskeletler gibi çok farklı kalıntılar görülebilirken aynı zamanda doğal tüm güzellikleri de keşfedebilirsiniz.

Aşıklar Vadisi: Nevşehir bölgesinde çok sayıda olan vadilerden biri de Göreme’de bulunan Aşıklar Vadisidir. Vadide görülecek çok sayıda doğal güzellik, nefes kesici manzaralar ile gerçekten aşk yaşanılacak bir bölgedir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Güvercinlik Vadisi: Göreme’de gezilmesi gereken bir diğer yer ise Güvercinlik Vadisidir. Bu bölge hem doğal güzellikleriyle he de tarihi ile en fazla ziyaret edilen yerlerden biridir. Çok eski zamanlarda Kapadokya bölgesinde en çok üzüm yetiştiriciliği yapılmaktaydı. Zaman içinde güvercinlerin gübresinin üzümlere çok iyi geldiği anlaşıldığında güvercinlere bu bölgede oldukça önem verilmiştir. Bu bölgede güvercinler için taşlarda oyuklar açılarak yuvalar yapılmıştır. Oldukça güzel bir bölge olması ile çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır.

Zemi Vadisi: Uçhisar, Göreme ve Ortahisar bölgelerinin tam ortasında bulunan bu yer fotoğraf çekmek ve yürüyüş yapmak için en iyi noktalardan biridir. Bu bölgede tarihsel açıdan önemli olan birkaç kilise de bulunmaktadır.

Aynı şekilde Göreme’de gezilmesi gereken; Çavuşin Köyü, Günbatımı Bölgesi, Uçhisar Kalesi, Göreme Vadisi, Rahibeler Manastırı, Elmalı Manastır, Hagios Basileos Kilisesi, Paşabağı ve Zelve gibi çok sayıda gezilmesi gereken yer bulunmaktadır.

Göreme’de Ne Yapılır?

Kapadokya bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Göreme’de hem gün doğumu hem de gün batımında at binerken görülecek yerleri turlayabilirsiniz. Aynı zamanda Göreme’de ebru sanatı konusunda önemli bir yer oluşu ile ebru sanatını deneyimleyebilirsiniz. Jeep Safari Turuna Katılabilirsiniz. Aynı zamanda balon ile tur yapabilirsiniz. Göreme’de yer alan yürüyüş parkurlarını bir rehber eşliğinde yürüyebilirsiniz. Bu bölgede gezebilmek için bisiklet, motosiklet veya atv kiralayabilirsiniz. Çeşitli doğa fotoğrafları çekebilir etkileyici görseller yakalayabilirsiniz. Bölgede kahvaltı yapabilir aynı zamanda yöresel yemeklerden tadabilirsiniz.

Göreme’de Yapılacaklar Listesi

Görme Açık Hava Müzesinde yer alan en iyi korunmuş olan birçok kilise ve çeşitli kalıntıları doğal güzellikleri görüp, incelemeden dönülmemelidir.

Peri bacalarının en güzel görüneceği yerlerden biri olan Çavuşin Köyü isimli antik kente uğrayıp köyün zirvesine çıkılmadan geri dönülmemelidir.

Günbatımı bölgesine gidip gün batımı izlenip, fotoğraflanmadan dönülmemelidir.

Göreme Çarşısına uğrayıp hediyelik eşyalar satan mağazalar göz gezdirilmelidir.

Aşıklar Vadisinde atv turuna katılmalısınız.

Güvercinlik Vadisinde yer alan yürüyüş yolunda yürümelisiniz.

Zemi Vadisinde yer alan yürüyüş yolunu da yürümeli ve aynı zamanda yol üzerinde göreceğiniz kiliseleri incelemelisiniz.

Uçhisar Kalesine çıkmalısınız.

Balon ile bölgeyi havadan da görmelisiniz.

Zelve’de bulunan Peribacalarını görmeden dönmemelisiniz.

Kayalara oyulmuş olan evleri görüp incelemeden dönmemelisiniz.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS