hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gülek Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Gülek Kalesi Tarihi Ve Özellikleri...

  Gülek Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir Gülek Kalesi Tarihi Ve Özellikleri...
  expand

  Tarihi ve kültürel yönden Gülek Kalesi Mersin'in en önemli yapılarından biri olma niteliği taşır. Özellikle her yıl yerli ve yabancı olmak üzere yoğun bir turistin ziyaret ettiği kültürel miraslar arasında yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tarihi yönüyle büyük bir önemi barındırmakta olan Gülek Kalesi, yaşamakta olduğumuz devirde hala birçok amaç doğrultusunda kullanılmaya devam etmektedir. Bölgede bir geçiş olarak nitelendirilen kale, aynı zamanda tarihi ve kültürel yönden önemli bir ziyaret noktası oluşturmaktadır. 

  Gülek Kalesi Nerede?

  Gülek Kalesi Mersin'e bağlı durumda olan Tarsus ilçesi sınırları içerisinde konumlandırılmış durumdadır. Kuzey kesiminde Toros Dağları yükselen Gülek Kalesi, aynı zamanda Gülek boğazına hakim olan bir noktaya sahiptir.

  Gülek Beldesi üzerinden kaleye yaklaşık olarak 5 kilometre kadar bir mesafe dahilinde yolculuk ile ulaşmak mümkün olmaktadır. Kalenin Gülek boğazına olan yüksekliği ise 500 metre iken, deniz seviyesine olan yüksekliği de 1530 metredir. Kalenin Tarsus merkezine olan uzaklığı 65 km olup, Mersin ile arasında bulunan uzaklık ise 95 km’dir.

  Gülek Kalesi'ne Nasıl Gidilir?

  Gülek Boğazı’nda konumlandırılmış halde olan kale, Tarsus ilçesinin sınırları içerisinde Niğde- Tarsus otoyolu üzerinde yaklaşık olarak Tarsus'a 65 kilometre kuzey bölgesinde kalır. Kale'ye şahsi araç ile gitmek, bölgeye ulaşım sağlamak isteyen kişi için çok daha kolay bir hal alacaktır. Gülek Kalesi'ne gidebilmek amacıyla ilk olarak Tarsus'tan Gülek Mahallesine giden belediye araçlarından yararlanılabilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gülek Kalesi Tarihi ve Özellikleri

  Gülek Kalesi'nin tarihi kesin ve net olarak bilinmese dahi, Kilikya Ermeni Krallığı döneminde yapılmış olduğu düşünülmektedir. Özellikle de yaşamakta olduğumuz çağa kadar çok önemli onarımlardan geçmiş olduğu da yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmış durumdadır.

  Özellikle de döneminde İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz bölgesi arasında bilinen en önemli niteliğe sahip geçit olarak, Gülek boğazını kontrol etmek amaçlı olarak kullanımı söz konusu olmaktaydı. Daha sonrasında ise Memlük Devletiyle birlikte Osmanlı Devleti'nin hükmü altına girmiş olan Gülek Kalesi, o devirden günümüze kadar ulaşmış en önemli tarihi yapılardan biri olma niteliğine sahip durumdadır.

  Gülek kalesinin kendisine özgü bazı önemli özellikleri bulunmaktadır. bunları şu şekilde listelemek mümkündür:

   - Gülek Kalesinin oldukça geniş olan surları bulunmakta olup bu surlar kalenin batı ve güney kesimlerinde konumlanmış durumdadır.

   - Döneminde bölgeleri birbirinden ayırmak suretiyle geçişleri kontrol etme noktasında çok önemli bir yeri vardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   - Kalenin surlarında kullanılmış olan bosajlı taşlar, Ermeni döneminde inşa edilmiş olan karelerin karakteristik özelliklerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

   - Kalede günümüze dek birçok farklı restorasyon yapıldığından dolayı, kullanılan farklı malzemeler de dikkat çekmektedir.

   - Kalenin doğu tarafında bir de sarnıç varlık göstermektedir.

   - Günümüzde turistik amaçlı olarak rahatlıkla ziyaret edilebilir niteliğe sahiptir.

   Gülek Kalesi Hakkında Bilgi

  Mersin'e bağlı bir ilçe olan Tarsus sınırları içerisinde bulunan Gülek Kalesi, doğrudan Gülek beldesine bağlı durumdadır. Farklı ulaşım yollarının kullanılması suretiyle Gülek beldesi üzerinden kaleye erişim sağlanabilir.

  Bir hayli yüksek bir noktada konumlanmış olan kale, günümüze kadar birçok farklı kültürel ve tarihi mirasa ev sahipliği yapmış olan en önemli yapılar arasında kendisine yer bulmaktadır. İnşasında kullanılmış olan özel taş malzemeleri ve yapısal ayrıcalıkları ile görülmeye değer niteliğe sahip olan tarihi kaleler arasında yerini almış durumdadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Uçurumun Kıyısındaymış Görünümü Sağlayan Gülek Kalesi Fotoğrafları

  Gülek kalesi tarihi öneminin yanı sıra bulunduğu konumuyla da büyük bir ilgi odağı oluşturmaktadır. Sahip olduğu yüksek konumu sayesinde muhteşem manzaraların gözler önüne serildiği bir atmosfer barındıran nadir ve etkileyici noktalardan birini oluşturmaktadır. Özellikle de adeta uçurumun kıyısındaymış gibi görülen eşsiz fotoğraflar için mükemmel bir ortam sunan bir yapı olarak öne çıkmaktadır. Bu yönüyle muhteşem manzaralar eşliğinde fotoğraflar çekmek isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır. 

  Nefes kesici ve manzaralar eşliğinde tarihi kalenin büyüleyici atmosferindeki anları ölümsüzleştirmek isteyen ziyaretçiler her yıl kaleye adeta akın etmektedir. Gerek tarihte mistik bir yolculuğa çıkmak gerekse adeta nefesleri kesen manzaralar eşliğinde fotoğraflar çekmek için Gülek Kalesi mükemmel bir tercih oluşturmaktadır. Mersin'in Tarsus ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gülek Kalesi adeta yıllara meydan okurcasına tüm ihtişamıyla ayakta durmaya ve bulunduğu noktaya mükemmel bir güzellik katmaya devam etmektedir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow