İğneada Gezilecek Yerler Nelerdir? İğneada'nın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

İğneada Gezilecek Yerler Nelerdir? İğneada'nın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

İğneada Gezilecek Yerler Nelerdir? İğneada'nın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

İğneada, Marmara Bölgesi'nde yer alan Kırklareli şehrinin Demirköy ilçesine bağlı olan bir beldesidir. Bir ekosistemler zinciri şeklinde olan İğneada içerisinde kıyı kumulları bataklıklar ve tuzlu su gölleri bir arada bulunmaktadır. Kuşlar için oldukça önemli olan göç yolları üstünde bulunan İğneada, göçmen kuşlar için yaşamsal bir konaklama alanını oluşturmaktadır.

İğneada Nerede Bulunur?

Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı bulunan İğneada, Trakya bölgesinin Karadeniz sahil şeridi içerisinde kalmakladır. 22 kilometrelik sahili ile gelen ziyaretçileri ağırlamakta olan İğneada, il merkezine yalnızca 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

3000 kişilik nüfusu ile ve İstanbul’a olan yakınlığı ile dikkati çeken İğneada; gölleri, denizi, ormanları ve kendisine has kültürü ile tatil için en uğrak noktası olan bölgelerden bir tanesini oluşturmaktadır. 2007 senesinde Milli Park statüsüne dahil edilmiş olan ve ıssız patika yolları, salaş balık restoranları ile ve sıcak kahvehaneleri ile gelen ziyaretçilerin hizmeti altında bulunmaktadır.

İğne Adanın Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Ekonomik turizm ve kültür turizmi bakımından çeşitli seçeneklere sahip olan İğneada, longoz ormanları ile doğa ile iç içe olmak isteyen ziyaretçiler için ideal bir bölge niteliğini taşımaktadır. Bölge halkı oldukça konukseverdir. Yörenin tarihine ışık tutmuş olan yapılara bakıldığında ise kültür turizminin gelişimine katkıda bulunduğu görülmektedir. Karadeniz’e sahili bulunan belde yat turları kapsamında da uğrak olan bir yerdir.

Seyahat boyunca balık lokantaları ve restoranlar içerisinde pek çok seçenek bulunmaktadır. Bölgeye giden ziyaretçiler, ıhlamur ve meşe balı ya da marmeladı alıp yörenin tatlarını evlerine taşıyabilme imkanına sahip olmaktadır. Karadeniz’in sahilleri arasında biraz daha farklı ve sakin bir oluşuma sahip olan İğneada'nın, yedi adet gölü ve 20 kilometre uzunluğunda bulanan sahili mevcut olmaktadır. Bununla birlikte longoz ormanları ile tatilcilerin sık sık tercih ettiği bölge kapsamında yer almaktadır.

İğneada İçerisinde Gezilecek olan Yerler Nerelerdir?

İğneada içerisinde gezilecek çok sayıda alan mevcuttur. Bu bölgelerin her birinin birbirinden farklı nitelikleri bulunmaktadır. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı da gezilmesi gereken yerlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Avrupa’nın en büyük nitelikteki longoz ormanı kabul edilen İğneada Longoz Ormanları, görülmesi gerekli olan yerlerin başında yer almaktadır.

Longoz ormanı için düzenlenmekte olan turlara katılarak ve İğneada'nın içerisinde yer alan bu yapının doğal güzelliğini tur ile deneyimleme imkanına sahip olmak mümkündür. Kıyıköy Turu da görülmesi gereken bir başka yerdir. Bölgeyi çok daha iyi gezmek isteyen kişiler Demirköy konaklamalı olan turlara katılma imkanı bulabilmektedir.

Bu şekilde Dupnisa mağarasını da görme imkanına sahip olan ziyaretçiler Istranca Dağları’nın doğası ortasında kalıp şehir hayatından uzaklaşmaktadır. İçerisinden yeraltı nehirlerinin geçmekte olduğu mağara üç kısımdan oluşmaktadır. Beğendik Köyü de bir başka görülmesi gereken yerdir. Berrak sulara sahip olan bir deniz ile karşılaşmak isteyen ziyaretçiler Beğendik Köyü'ne sıklıkla uğramaktadır.

İğneada’nın Özellikleri Nelerdir?

İğneada ormanları, Istranca dağlarının Karadeniz'in kıyısına bakan ormanlarıdır ve "Longoz" ismi ile anılmaktadır. Dişbudak, meşe, kayın ve kızılağaç bahsedilen bu ormanların başlıca olan türlerini oluşturmaktadır. Ormanlar yağışlı olan mevsimlerde tam olarak su altında yer alabilirken yaz mevsiminde ise yer yer göller ile kaplı olmaktadır. Bu alanda yaklaşık beş yüz civarında bitki ile hayvan türü dikkat çekmektedir. Özellikle su samuru, yaban kedisi ve kuğunun yaşam alanı merkezidir. İğneada gezisine çıkabilmek için, araç kiralanabilir, her gün hizmet vermekte olan şehirlerarası otobüsler kullanılabilir ya da İğneada turlarına katılabilmek mümkün olmaktadır.

Iğneada'nın Neyi Meşhurdur?

İğneada'nın mevcut olan doğal güzelliklerinin yanında bu bölgenin en meşhur lezzeti orman balı olmaktadır. İğneada'nın organik olan balı meşhurdur ve muhakkak tadılması gereken besinlerden bir tanesi olmaktadır. Bununla birlikte İğneada tarih öncesi dönemlerden bu yana önemli nitelikteki yerleşim birimlerinden bir tanesi olarak günümüze kadar gelmiştir.

Iğneada Kaç Gün İçerisinde Gezilebilir?

İğneada gezisinin süresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte İğneada gezisi genel olarak bir ya da iki gün içerisinde tamamlanmaktadır. Ziyaret için en ideal zamana bakıldığında ise, Tipik Karadeniz İklimi etkisinin altında yer alan İğneada, yazları oldukça sıcak ve nemli bir yapıya sahiptir. Kışları ise soğuktur ve yağışlı bir havaya sahip olmaktadır.