İstanköy Nerede, Nasıl Gidilir? İstanköy Gezilecek Yerler Nelerdir?

İstanköy Nerede, Nasıl Gidilir? İstanköy Gezilecek Yerler Nelerdir?

İstanköy Nerede, Nasıl Gidilir? İstanköy Gezilecek Yerler Nelerdir?

İstanköy Ege denizinde bulunan on iki adadan bir tanesidir. En büyük adalardan bir tanesi olan İstanköy adası Kos adası olarak bilinmektedir. İstanköy Bodrum'a yakınlığı ile bilinmektedir. Bodrum'un en yakın adalarından bir tanesi olan İstanköy gezi rehberi için tercih edilmesi gerekir. İstanköy doğal güzellikleri ile bilinmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan'a bağlı olan bir ada olan İstanköy adası Bodrum'dan da doğrudan görülebilmektedir. Çok güzel bir denize sahip olan İstanköy adası yaz aylarında denize girmek isteyenlerin tercih ettiği bir adadır. Tarihte Hipokrat yemini ile bilinen Hipokrat'ta İstanköylüdür. Kos adası mutlaka gezmeniz gereken çok şirin bir adadır. Ada'ya kapı vizesi ile geçiş sağlamak mümkündür.

İstanköy Nerede?

İstanköy Bodrum'a çok yakın bir konumda Ege denizinde yer alan bir adadır. Ege'nin en büyük adalarından bir tanesidir. 

Nasıl Gidilir?

İstanköy adasına gitmek için mutlaka kapı vizesi almanız gerekmektedir. Cüzi bir miktar karşılığında Türk vatandaşları bu adalara gidebilmektedirler. Kapı vizesi alarak pasaport ile birlikte deniz yolu ile doğrudan İstanköy adasına giriş sağlayabilirsiniz. İstanköy adasına kara yolu ile giriş mümkün değildir. Tek gidiş yolu deniz yoludur.

İstanköy Gezilecek Yerler Nelerdir?

1) Neratzia Kalesi

Neratzia kalesinin bir diğer adı da Şövalyeler kalesidir. Kos adası yani İstanköy adasında 1380 yılında inşa edilmiş olan bir kaledir. Bu kale daha önce Osmanlı ordusuna karşı savunma amaçlı inşa edildiği bilinmektedir. Saint John Şövalyeleri tarafından inşa edilen bu kale içerisinde 4 tane büyük kule yer almaktadır. 4 tane büyük kule ile günümüze kadar gelmeyi başarmış olan bir kaledir. 1523 yılında ise kale daha fazla direnemeyerek Osmanlı ordusu himayesi altına girmiştir. Bu kalenin himayesini Osmanlı ordusu 1912 yılına kadar tutmuştur. 2017 yılında yaşanan deprem neticesinde bu kale hasar almış ve kalıcı olarak kapatılmıştır. Bu kale kapalı olsa da günümüzde kapısına kadar giderek fotoğraf çekebilmek mümkündür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2) Hipokrat Ağacı

Tam olarak Neratzia kalesinin girişinde yer almaktadır. Oldukça yaşlı bir çınar ağacı olan Hipokrat ağacı adını Hipokrat'tan almıştır. Tarihte Hipokrat ağacının denilmesinin sebebi ise tıbbın öncüsü olarak bilinen Hipokrat'ın bu ağacın altında öğrencilerine ders vermesinden dolayıdır. Ağacın çevresi demir parmaklıklarla çevrilmiştir. Bu ağacın hemen ön tarafında da küçük bir çeşme yer almaktadır. Hipokrat ağacı mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir ağaçtır. 

3) Eleftherias Meydanı

İstanköy adasının en büyük ve en popüler adasıdır. Eleftherias meydanının bir diğer adı ise özgürlük meydanıdır. Tam olarak adanın merkezi bir yeridir. Meydanın bir diğer tarafında belediye pazarı diğer pazarında da defterdar cami yer almaktadır. Burada bulunan cami Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Hemen arkasında da bir arkeoloji müzesi yer almaktadır. Oldukça geniş ve güzel bir meydan olan Eleftherias meydanında İstanköy'ün meşhur bir içeceği yer almaktadır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

4) İstanköy Belediye Pazarı

İstanköy belediye pazarı bizim kültürümüze de çok yakın bir pazardır. Bu pazar içerisinde kadayıf ve baklava gibi tatlılar yer almaktadır. İstanköy belediye pazarı Antep baklavasına da çok yakın bir lezzete sahip tatlıları vardır. Burada dilerseniz hediyelik eşya satın alabilirsiniz. 

5) Defterdar İbrahim Paşa Camii

Ünlü meydanın hemen yanında bulunan bir camidir. Defterdar İbrahim Paşa Camii 1724 yılında Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Osmanlı döneminin İstanköy Maliye müdürü olan İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. 2017 yılında yaşanan deprem neticesinde bu cami önemli ölçüde zarar görmüştür. 2017 yılında da ibadete açık bir yerdi. Defterdar İbrahim Paşa Camii restorasyon olması beklenen bir camidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6) Arkeoloji Müzesi

İstanköy arkeoloji müzesi İstanköy'ün tarihini yakından tanımak için muhteşem bir müzedir. Müzeye girişte 6 Euro bir giriş ücreti alınmaktadır. Her tarafından kültür akan bu arkeoloji müzesini mutlaka gezmenizi öneriyoruz. Antik çağlardan kalma olan nadide tarihi eserlerin de sergilendiği bu arkeoloji müzesi görülmeye değer bir müzedir. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 

7) Agia Paraskevi Kilisesi

Eleftheria meydanında bulunan bir diğer tarihi yapı ise bu kilisedir. Yaşanan deprem neticesinde de zarar gören bir yapıdır. Kilisenin günümüzde pek çok yeri hasar görmüş ve öylece restorasyon için beklemektedir. Bu kilise şuan ziyarete kapalıdır.