Kadifekale Nerede? Kadifekale'ye Nasıl Gidilir? Kadifekale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadifekale Nerede? Kadifekale'ye Nasıl Gidilir? Kadifekale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadifekale Nerede? Kadifekale'ye Nasıl Gidilir? Kadifekale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şehir stresinden ve yoğun iş temposundan uzaklaşmak için seyahat etmek oldukça tercih edilmektedir. Türkiye genelinde ise gezip görülmesi gereken çok sayıda destinasyon bulunuyor. Kadifekale ise doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bu turistik alanlardan bir tanesidir. İzmir'de bulunan Kadifekale önemli bir antik kaledir. Yunanlılar zamanında Pagos adı ile bilinen Kadifekale günümüzde en çok ziyaret edilen alanlar arasında yer alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadifekale Nerede?

 Kadifekale İzmir'in simgelerinden bir tanesi olarak bilinir. Kadifekale, Ege Bölgesi'nin en büyük şehirlerinden birisi olan İzmir'de bulunuyor. İzmir'in Konak ilçesine bağlı Kadifekale doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Kadifekale, Yunanlılar zamanında Pagos adıyla anılıyordu. Tarihi bir anlamı bulunan Kadifekale her yıl çok sayıda turist ağırlıyor. Özellikle yaz aylarında bölgenin nüfusunda ciddi bir artış görülebiliyor.

 Kadifekale'ye Nasıl Gidilir?

 İzmir'de bulunan Kadifekale'ye ulaşım oldukça kolaydır. Kadifekale'ye gelebilmek için öncelikle İzmir'e gidilmesi gerekir. Kadifekale'ye ulaşmak için farklı ulaşım alternatifleri tercih edilebilir. İzmir'in Konak ilçesinden Kadifekale'ye gidilirken otobüs hatlarından toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir. Bornova ve diğer ilçelerden de Kadifekale'ye giden otobüslere binilebilir.

 Gaziemir ilçesinden Konak bölgesine gitmek için 152 numaralı otobüs kullanılabilir. Konak'ta inilmesinin ardından Bahribaba durağından Kadifekale semtine giden otobüslere binilebilir. Kendi aracını kullanan kişiler navigasyon desteği sayesinde Kadifekale'ye rahat bir şekilde ulaşabilirler. Kadifekale Buca ilçesinin Laleli Mahallesi'nde yer alıyor.

 Kadifekale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 İzmir ilinde yer alan Kadifekale mimarisi ile ön plana çıkıyor. Kadifekale zamanında taş ve tuğla kullanılarak inşa edilmiştir. Batı ve güney surları bulunan Kadifekale'nin beş adet kulesi günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Tüm bu kulelerin yüksekliği ise 20 ile 35 metre arasında değişmektedir. Kalede bulunan kırk direkli sarnıç andezit yapılı ana kayanın oyulması sonucunda yapılmıştır. Sarnıcın üzerinde bulunan dikdörtgen yapılı üst örtüyü yirmi tane fil ayağı olan kemerler taşımaktadır. Sarnıç yaklaşık 750 metrekarelik kapalı alana sahiptir.

 Kadifekale İle İlgili Merak Edilenler

 İzmir Körfezindeki bir tepede bulunan Kadifekale milattan önce 3. yüzyılda Büyük İskender tarafından yaptırılmıştır. Çeşitli uygarlıklar tarafından onarılan Kadifekale modern kentleşmeye rağmen doğallığını ve mimarisini bozmadan günümüze kadar gelmiştir. Kadifekale'ye çevre illerden rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Ayrıca kaleden körfez manzarası da keyifli bir çay eşliğinde izlenebilir. İzmir'de bulunan Kadifekale'ye girişler de ücretsizdir. Kalenin içerisinde Bizans dönemine ait olan mescit kalıntısı ve sarnıç da bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kadifekale'de Yapılabilecek Aktiviteler

 İzmir'de yer alan Kadifekale'nin etrafında gezilip görülmesi gereken pek çok önemli alan bulunuyor. Özellikle ünlü Kemeraltı Çarşısı mutlaka görülmesi gereken alanlar arasında yer alıyor. Kadifekale çevresindeki Çukur Hamamı ve Buca Protestan Baptist Kilisesi de ziyaret edilmesi gereken alanlardan birisidir. Tarihe ilgisi olan kişiler Kadifekale'yi mutlaka ziyaret etmeliler. Kadifekale özellikle bahar ve yaz aylarında çok sayıda ziyaretçiyi konuk ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı