Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Listesi... Kahramanmaraş'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Listesi... Kahramanmaraş'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Türkiye'nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Kahramanmaraş tarihi ile doğal güzelliği sayesinde pek çok turist çeken bir şehirdir. Kahramanmaraş zengin kültüre sahip olan illerimizden yalnızca bir tanesidir. Bu şehirde her türlü imkanlardan yararlanmak mümkündür. Bütçelere uygun olarak oteller de yine Kahramanmaraş'ta bulunmaktadır.

Milli mücadele döneminde ve Kurtuluş savaşında göstermiş olduğu üstün gayretlerinden ötürü bu şehir Kahraman sıfatını almıştır. Kahramanmaraş'a gelmek isteyenler gelmeden önce bu şehir hakkında bilgi edinmektedirler. Coğrafi konum olarak Akdeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir. Kahramanmaraş'ın nüfusu milyonu geçmiştir. Bundan dolayı Türkiye’deki yoğun nüfusa sahip olan şehirleri arasında Kahramanmaraş şehri gelmektedir. Kahramanmaraş eski adı ile Maraş olarak bilinir.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Listesi... Kahramanmaraş'ta Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Kahramanmaraş Kalesi
Kahramanmaraş'ın simgesel yapıları denilince akla ilk gelen yerler arasındadır. Kahramanmaraş kalesi şehir merkezinde bulunmaktadır. Bundan dolayı ulaşım da son derecede kolaydır. Şehrin tam olarak güney kısmında yer alan Kahramanmaraş kalesi milattan önce 1. yüzyılda inşa edilmiştir. Hititler döneminde inşa edildiği düşünülen Kahramanmaraş kalesi Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde de bahsedilen bir kaledir. Kahramanmaraş kalesi çevresinde bazı kazı çalışmaları da yapılmaktadır. Yapılan bu kazı çalışmaları müzede sergilenmektedir. Kahramanmaraş kalesine çıkarak şehrin tamamını izleyebilirsiniz.

2) Geleneksel Maraş Konakları
Geleneksel Maraş konakları şehirde ki en eski yapılar arasındadır. Geleneksel Maraş konakları süslü çeşmeleri ve geniş avluları ile biliniyor. Sivil mimarinin en güzel örnekleri arasında geleneksel Maraş konakları yer almaktadır. Geleneksel Maraş konakları estetik ve zerafetin tam olarak buluştuğu bir konaktır. Maraş konakları iki katlı oluşan konaklardandır. Bazı konaklar üç katlı olsa da genellikle iki kattan oluşmaktadır.

3) Mercimek Tepesi
Mercimek tepesi şehir merkezinde bulunmaktadır. Mercimek tepesi yöre halkının da sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır. Mercimek tepesi Kahramanmaraş özellikle akşam saatlerinde sıklıkla ziyaret ediliyor. Akşam saatlerinde buranın seyir manzarası oldukça güzeldir. Dolayısıyla Kahramanmaraş'ta ki gezi listenize bu yeri de eklemeyi ihmal etmeyin. Zaten konumu itibari ile kolay bir lokasyondadır. Akşam bu yere uğrayarak manzara eşliğinde güzel bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu yer son derecede canlı ve aktif bir yerdir.

4) Ali Kayası
Bulutluoğlu köyünde yer alan bir yerdir. Ali Kayası Elbistan yolunda bulunmaktadır. Ziyaretçilerine hoş bir manzara sunan Ali Kayası 150 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ali kayası Hz. Ali'nin ayak izinin olduğu düşünüldüğü bir kayadır. Kaya son derecede diktir. Dağcılar için vazgeçilmez olan kayalardan olan Ali Kayası ailecek gelebileceğiniz en güzel yerler arasındadır. Ali Kayası Kahramanmaraş belediyesi tarafından işletilmekte ve bakılmaktadır.

5) Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi
Kahramanmaraş'ta ilk açılan müzelerden bir tanesidir. Bu müze içerisinde Selçuklu ve Dulkadiroğulları döneminde ki eserleri içerisinde barındırmaktadır. Kahramanmaraş Arkeoloji müzesi içerisinde de Hitit dönemine ait olan eserler yer alıyor. Bu müze tarihte ilk kez 1947 yılında bir taş medrese olarak kurulmuştur. Daha sonra ise müzeye çevrilmiştir. 1961 yılına gelince ise burası Kahramanmaraş kalesine taşınmıştır. Müze de toplam yedi tane teşhir salonu bulunmaktadır. Kahramanmaraş arkeoloji müzesine müze kart geçerlidir. Eğer müze kartına sahip değilseniz 10 lira karşılığında bu müzeye giriş sağlayabilirsiniz.

6) Mahmut Arif Paşa Konağı
Maraş kültür evlerinden bir tanesidir. Mahmut Arif Paşa Konağı 1904 yılında inşa edilmiştir. Maraş mutasarrıfı olan Mahmut Arif Paşa tarafından inşa edilen bu konak 2012 yılında son kez restorasyon sürecine girmiştir. Mahmut Arif Paşa konağı iki katlı olan bir konaktır. Mahmut Arif Paşa konağı Yörük selim mahallesinde bulunmaktadır. Pazartesi günleri hariç olarak haftanın her günü bu konağı ziyaret edebilirsiniz.

7) Minyatür Kahramanmaraş Kurtuluş Müzesi
Bu şehirde ki tek minyatür müzedir. 1. dünya savaşında halkın işgale karşı durduğu duruşu simgeleyen eserler bu müzede bulunmaktadır. Halkın kahramanlığını yansıtan ve Kahraman sıfatını almayı layık görülen olayları yansıtan bir müzedir. Minyatür Kahramanmaraş kurtuluş müzesine giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

8) Dondurma Müzesi
Tarihi kent merkezinde bulunan bir müzedir. 1990 yılından itibaren terk edilmiş bir müzedir. Daha sonra Dulkadiroğulları beyliği döneminde inşa edilen bu yer tekrardan kullanılmaya başlanmıştır. Üç katlı olan bir tarihi müzedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS