Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Karagöl Tabiat Parkı Özellikleri Nelerdir, Kamp Yapılır Mı?

Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Karagöl Tabiat Parkı Özellikleri Nelerdir, Kamp Yapılır Mı?

Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Karagöl Tabiat Parkı Özellikleri Nelerdir, Kamp Yapılır Mı?

Karagöl Milli Parkı, Türkiye'nin görülesi güzelliklerle dolu yerlerinden biridir. Doğa yürüyüşleri, kamplar, piknikler gibi çeşitlilik gösteren faaliyetlerin yapılabileceği doğal bir park olma niteliği taşımaktadır. Göl kenarında konumlanmış durumdadır. Bu özelliği ile doyumsuz manzaralar eşliğinde ziyaretçilerine unutulmaz bir huzur ortamı sunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karagöl Tabiat Parkı Nerede?

İnsanların huzur bulmak için sığınabilecekleri dinlendirici bir ortam sunan yerlerinden biri olan Karagöl Milli Parkı, konum olarak Bolu ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Kıbrısçık'a 10 km ve Beypazarı'na 22 km mesafede bulunmaktadır. Doğanın ve huzurun buluştuğu nadir güzellikteki noktalardan biri olma özelliği barındırmaktadır.

1976 senesinde 15 hektara kadar olan kadar bir alana sahip olan bu eşsiz güzellikteki milli park, daha sonraki yıllarda 35 hektara çıkarılmıştır. Karagöl Milli Parkı içerisinde faaliyet göstermekte olan işletmelerin ise 2005 senesinde 20 yıl için ihalesi yapılmıştır. Fakat daha sonraki tarihlerde anlaşmazlık yaşandığından dolayı park içerisindeki işletmecilik ile ilgili sorunlar nedeniyle ihale iptal edilmiş ve bu parkta bulunan yerlerin tümü kapatılmıştır.

Yeniden yapılmış olan bu park, 11 Temmuz 2011 senesinde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Karagöl Milli Parkı'nın tamamı ormanlık alanlardan meydana gelmekte olup devlet mülkiyetinde olan bir yer olma niteliği barındırmaktadır.

Karagöl Tabiat Parkı'na Nasıl Gidilir?

Karagöl Milli Parkı, Bolu ilindeki Kıbrısçık ilçesi sınırları içerisinde varlık göstermektedir. 35 hektarlık oldukça geniş bir alana sahip olan bu ormanlık yer, A tipi orman içinde dinlenme yeri olarak bilinmektedir. Rakım olarak ise 1500 m'dir. Dairesel ve bir gölün çevresinde bulunmakta olan bir park olma niteliğine sahip durumdadır. Son derece doğal bir ortama sahip olan ve el değmemiş durumdaki bakir yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Karagöl Milli Parkı çevresinde ise konaklama yapmaya uygun nitelikte olan bungalov evler yer almaktadır.

Bu parka Beypazarı Kıbrısçık Yolu üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Kıbrısçık ilçesi Bolu iline bağlı ilçeler arasında yer almaktadır. Bu sebeple öncelikle Bolu iline ulaşım sağlamak gerekmektedir. Sonrasında ise ilçeye doğru yolmak parka ulaşımın sağlanmasında önem taşımaktadır.

Karagöl Tabiat Parkı Özellikleri Nelerdir?

Karagöl Milli Parkı'nın sahip olduğu en önemli ve dikkat çekici özelliği doğanın içinde konumlanmış durumda olması ve insanları da bu özelliğine dahil etmesi olmaktadır. Karagöl Milli Parkı A tipi yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır. A tipinin anlamı ise, kaynak değerleri bakımından yüksek ve ziyaretçisi olan, karavan, çadır, dağ ve kır evi gibi geceleri konaklama imkanı sunan tesislerine sahip yerler olmasıdır.

Aynı zamanda bu konaklama yerleri günü birlik olarak da kullanılabilen yerler olma özelliği taşımaktadır. Burada her sene Mayıs ayında Kıbrıkcıklılar toplanır ve kaynaşır. Bunun yanı sıra buraya ait olan 7 adet olan ve yalnızca buraya özgü olan yemek çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; malama, göce aşı (keşkek), acem pilavı, yayla kurusu, soğanlama, sarı burma tatlısı, höşmerim olarak sıralanmaktadır.

Tüm bu olanakların yanı sıra Kıbrıscık İlçesi'nde çeşitli bölgelere dağılmış durumda olan ve yüzyıllarca öncesi dönemden günümüze ulaşmış durumda olan ahşap evler bulunmaktadır. Bu ahşap yapıla gelen ziyaretçiler için ise gözlem noktası olan bir alanı oluşturmaktadır.

Tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran Karagöl Milli Parkı konumlanmış olduğu yer, göl peyzajı ve yemyeşil orman ile nefesleri kesen bir manzarayı ziyaretçilerine sunmaktadır. Olta balıkçılığı, piknik, spor, tatil gibi çok çeşitliliğe sahip olan aktiviteler için son derece uygun bir ortam sunmaktadır.

Karagöl Milli Parkı, il merkezlerine yakın konumu nedeniyle (Ankara, Bolu) çok fazla tercih edilen bir uğrama noktasını oluşturmaktadır. Ziyaretçilerin bölgeyi tercih etmesinin bir diğer nedeni sahip olduğu önemli konumudur.

Karagöl Tabiat Park'ında Kamp Yapılır mı?

Karagöl Tabiat Parkı sahip olduğu kamp alanları ile ziyaretçilerine mükemmel bir kamp aktivitesini gerçekleştirme olanağı sağlamaktadır. Karagöl Tabiat Parkı girişler ücretli olarak yapılabilmektedir. Buna göre :

- Şahsi araç ile giriş 15 TL'den başlamaktadır.
- Çadır başı ödenmesi gereken ücret 35 TL'dir.
- Apart evlerde konaklamak 300 TL,
- Kamp yapmak 25 TL
- Dağ evlerinin fiyatları ise 200 TL civarındadır.
- Parkta hizmet veren otel odaları kişi başı 125 TL,
- Ev fiyatları ise ev başına 300 TL'dir.
- Çift kişilik konaklamalar 200 TL civarındadır.
- 30 dakikalığına bisiklet kiralamak 5 TL,
- 30 dakikalığına ATV kiralamak 40 TL'dir.