Kardak Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Kardak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kardak Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Kardak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kardak adası Ege Denizi üzerinde yer alan bir adadır. Yüz ölçümüne bakıldığında 0,4 kilometrekare olmakla beraber adanın sahibi olduğunu savunmuş olan ülkeler Türkiye ve Yunanistan ülkeleridir. Bu durum tarih boyunca “Kardak Krizi" adı verilen krize sebep olmuştur. 1996 senesinde iki ülkeyi birbirleri ile karşı karşıya getirmiştir.

 Kardak Adası Nerededir?

 Kardak adası Kalolimni şeklinde bilinmekte olan kayalığın ortalama olarak beş kilometre kadar doğrusu üzerinde Ege Denizi’nde, Muğla’ya doğru yedi kilometrelik batı mesafesi içinde yer alan bir ada çeşididir. Kardak Adasının 2. Dünya Savaşı’ndan başlayarak 1996 senesine kadar Türkiye ile Yunanistan arasında olan çatışmalı krizlere sebep olduğu bilinmektedir.

 Kardak Adası Gezilecek Yerler Nerelerdir?

 Kardak Adası insanların yaşama imkanı bulmadığı, ıssız niteliğe sahip olan bir adadır. Bu sebeple adaya giriş olanağının olmamasından dolayı gezilecek alanların varlığından söz etmek de olanaklı olmamaktadır.

 Kardak Adasına Nasıl Gidilir?

 Kardak Adasına nasıl gidileceği konusunda araştırma yapıldığında net sonuçlar çıkmamaktadır. Kardak Adasına gidebilmeyi isteyen ziyaretçiler için herhangi bir ulaşım kaynağı yer almamaktadır. Bunun dışında bahsedilen yalnızca Ege Adaları’na feribot aracılığı ile ulaşım mümkün olmaktadır.

 Kardak Adasının Geçmişi Nedir?

 Kardak Adası, Ege Denizi üzerinde Kalolimni kayalığının 5 kilometre doğusunda kalan, Muğla şehrinin ise 7 kilometre batısında bulunmaktadır. Kayalıkların toplam olan alanı ise kırk dönüm kadar olmaktadır. Halk dilinde bu ada ikizce ya da Limnia (Yunanca) şeklinde de adlandırılmaktadır. Kardak Adası her zaman Türkiye ile Yunanistan arasında bir sorun olmuştur.

 1996 senesinde savaşın eşiğine gelmesi ile beraber Ankara da kırmızı alarma geçmiştir. Tansu Çiller ise kayalıklara SAT ya da Sualtı Taarruz ve SAS ya da Sualtı Savunma Komandolarının bu alana gitmesini istemiştir. SAT Komandoları da denizden hareket edip taarruza geçerek kayalıklara Türk Bayrağını dikmişlerdir.

 Kardak Adasında Konaklama Nasıldır?

 Kardak Adası genel olarak bakıldığında konaklama için müsait olabilen bir ada konumunda olmamaktadır. Tarihte yaşanmış olan kriz ile beraber ve iki ülke arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar sebebiyle adanın içinde herhangi bir otel yer almamaktadır. Ege Adaları’nı ziyaret etmeyi isteyen ziyaretçiler arzu ederlerse Kardak Adası manzaraları otellerden bir tanesinde kalabilmektedir.

 Özellikle de Gümüşlük etrafında yer alan oteller üzerinden Kardak Adası görülebilmektedir. Aynı zamanda da butik hotel ya da termal resort hotel gibi konaklama alternatifleri de bulunmaktadır. Kardak Adasına ulaşım olanağının olmamasından dolayı konaklamayı ziyaretçiler Muğla çevresinde yapabilmektedirler.

 Kardak Krizi Neden Ortaya Çıkmıştır?

 Kardak Krizi, Ocak 1996 tarihinde Türkiye ile Yunanistan arasında ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Figen Akat ismine sahip olan Türk bandıralı kargo gemisinin bu süreçte Kardak Kayalıkları üzerinde karaya oturması neticesinde Türk ile Yunan kurtarma ekiplerinin arasında ortaya çıkan anlaşmazlık sonucunda patlamış olan diplomatik nitelikteki ve askeri olan bir krizi ifade etmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS